BERLÍN/TOULON 2. decembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok povedala, že európske krajiny začali vytvárať „fiškálnu úniu“, ktorá bude prísne dohliadať na rozpočty jednotlivých krajín.
„My o fiškálnej únii nielen rozprávame, ale ju aj začíname vytvárať,“ povedala Merkelová vo svojom očakávanom príhovore v parlamente. „Každý, kto by pred niekoľkými mesiacmi povedal, že na konci roka 2011 budeme robiť seriózne a konkrétne kroky smerom k vytvoreniu európskej fiškálnej únie, by sa považoval za blázna,“ dodala Merkelová.
V posledných mesiacoch vládla podľa nej na finančných trhoch neistota, objavila sa hrozba bankrotu Grécka, a tiež veľa politických sporov. To všetko podľa Merkelovej upriamilo pozornosť na vytvorenie fiškálnej únie. „Na týchto veciach sa ešte pracuje, blížime sa však k vytvoreniu fiškálnej únie. Existuje stále veľa problémov, ktoré treba vyriešiť, nevyhnutnosť takejto únie je však už všeobecne uznávaná ,“ dodala kancelárka.
Užšia a prísnejšia koordinácia rozpočtov
Európska únia potrebuje užšiu a prísnejšiu koordináciu rozpočtov jednotlivých členských štátov. Vyhlásil to francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý čelí tlaku v dôsledku stupňujúcej sa dlhovej krízy v eurozóne.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert v pondelok potvrdil, že Nemecko a Francúzsko pripravujú návrh konkrétnych a limitovaných zmien v zmluve o EÚ s cieľom prispieť k vyriešeniu dlhovej krízy.
Sarkozy ďalej povedal, že reformovaná Európa pôjde smerom k užšej medzivládnej spolupráce, a nie k vláde jednej nadnárodnej inštitúcie.Reforma Európy podľa Sarkozyho nebude krok k odovzdaniu národnej suverenity. „Integrácia v Európe pôjde cestou medzivládnej spolupráce, pretože Európa musí urobiť strategické politické rozhodnutia,“ povedal Sarkozy.
Ďalej povedal, že sa v pondelok stretne v Paríži s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, kde sa pokúsia pokročiť v návrhu reformy zmluvy o EÚ a vytvorení ekonomickej vlády pre blok.
Sarkozy tvrdí, že Francúzsko a každá ďalšia krajina eurozóny musí zakotviť do ústavy tzv. zlaté pravidlo, ktoré má zabezpečiť vyrovnané rozpočty. Sarkozy ďalej uviedol, že Európska centrálna banka (ECB) musí zostať nezávislou a má sa sama rozhodovať kedy a ako zakročí v boji s rizikom deflácie v Európe.