Eurokontext.sk ponúkol 30 hodín divadla, zaujal 4000 divákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ewald Palmetshofer: Celibát, Hosťovanie Burgtheater, Viedeň Foto: SND / Lenka Lukačovičová, 2015

BRATISLAVA 23. júna (WBN/PR) – Ľúbostným románom cez Berlínsky múr – inscenáciou Rozdelené nebo zo Štátneho divadla Drážďany sa v piatok večer skončil prvý činoherný ročník medzinárodného divadelného festivalu Slovenského národného divadla Eurokontext.sk.

Od 12. do 19. júna 2015 sa na pôde SND predstavilo 13 výnimočných inscenácií z 9 krajín: z Belgicka, Česka, Gruzínska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a zo Slovenska. Všetky predstavenia boli vypredané a zožali u divákov ohlas aj standing ovations.

Eurokontext.sk ponúkol spolu 30 hodín špičkového divadla, festival počas osemdňového divadelného maratónu navštívilo 4000 divákov. A chodby Slovenského národného divadla zaplnili cez festivalový týždeň dve stovky zahraničných umelcov a členov inscenačných a technických tímov.

Nielen vzhľadom na oslavy, ktoré sa spájali s rokom 2014 na dvoch stranách múru medzi východnou a západnou Európou, nielen kvôli historickej skúsenosti s múrom, ale najmä pre citlivé vnímanie súčasného spoločenského diania sa témou tohto ročníka stal Múr. Nielen ten Berlínsky múr, ale aj všetky múry nepochopenia, ktoré rozdeľujú dnešnú spoločnosť a dnešných ľudí,“ povedal riaditeľ Činohry SND Roman Polák, ktorý vo štvrtok viedol panelovú diskusiu s poprednými európskymi divadelníkmi a režisérmi práve na tému festivalu.

Pred novou budovou SND preto vyrástla ešte v máji „čierna stavba” – múr, ktorého výška i šírka sa zhodovali s rozmermi Berlínskeho múru. Počas festivalu pribudli na múre podpisy hercov, režisérov, dramaturgov z hosťujúcich zahraničných divadiel, ako aj ich odkazy či posolstvá.

Symbolická čierna stavba v podobe múru pred novou budovou SND je unikátnym médiom, ktoré ideovo nadväzuje na tému tohtoročného festivalu Eurokontext.sk. Okrem samotnej propagačnej funkcie si od nej sľubujeme aj to, že sa pre tisícky okoloidúcich Bratislavčanov stane inšpiráciou na zamyslenie sa nad nezmyselnosťou vytvárania prekážok a bariér medzi kultúrami, náboženstvami či národmi,“ vysvetlil zámer generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Jedno z najväčších lákadiel festivalu Eurokontext.sk sa predstavilo hneď na úvod. Festival slávnostne otvorilo 12. júna 2015 jedno z najprestížnejších európskych divadiel – viedenský Burgtheater, ktorý sa na pôdu SND vrátil na čele s riaditeľkou slávneho divadla Karin Bergmann prvýkrát po 36 rokoch a navyše s novou premiérou hry Celibát, ktorá predstavila príbeh troch žien a jedného dedičného hriechu z čias nacizmu v hlavnej úlohe s Elisabeth Orthovou, jednou z prvých dám Burgtheatru.

Medzinárodne uznávané poľské divadlo Teatr Dramatyczny z Varšavy prinieslo na dosky SND príbeh o jednom z najväčších diktátorov všetkých čias, inscenáciu Mladý Stalin pod režisérskou taktovkou Ondreja Spišáka, ktorý je v Poľsku ovenčený prestížnou divadelnou cenou Felix.

Vplyvné mienkotvorné maďarské divadlo Katona József Színház z Budapešti uviedlo inscenáciu Cigáni, inšpirovanú nedávnymi sériami pogromov na rómske osady v Maďarsku, v jednej z úloh sa predstavil známy herec János Bán.

Po prvýkrát hostila Činohra SND divadlá z východnej Európy. Unikátny festivalový zážitok mali diváci inscenácie Majdanské denníky z Národného akademického divadla Ivana Franka z Kyjeva. Sedem hercov prvej ukrajinskej divadelnej scény sa slovenských divákov pýtalo, či si pamätajú, ako sa začal Majdan a potom rozpovedali príbehy majdanských hrdinov aj antihrdinov. Ako sprievodné podujatie pripravila Činohra SND výstavu fotografa Roberta Tapperta – Majdan, ktorá na veľkorozmerných fotografiách až do konca sezóny vo foyeri Činohry SND predstavuje portréty majdanských demonštrantov.

Prvýkrát sa na pôde SND predstavila aj vlajková loď gruzínskeho divadla – Činohra Štátneho divadla Koteho Marjanishviliho z Tbilisi s Gogoľovými Bláznovými zápiskami.

Eurokontext.sk privítal aj stáleho hosťa, Národné divadlo z Prahy. Diváci si pozreli najnovšiu premiéru z jeho činoherného repertoáru – inscenáciu Kameň v réžii jeho umeleckého šéfa Michala Dočekala. Dvakrát počas festivalu odohrali belgickí mladí divadelníci netradičnú hru Prečo Eva? z Théâtre de Liège.

Činohra Slovenského národného divadla uviedla pred medzinárodným festivalovým publikom päť najnovších inscenácií aktuálnej slovenskej sezóny: Nevestu hôľ a Bačovu ženu v réžii Romana Poláka, Polnočnú omšu v réžii Lukáša Brutovského, Mojmíra II. alebo Súmrak ríše v réžii Rastislava Balleka a čerstvú premiéru hry Prorok Štúr a jeho tiene alebo Zjavenie, obetovanie a nanebovstúpenie proroka Ľudovíta a jeho učeníkov v réžii Romana Poláka.

V roku 2016 sa uskutoční medzinárodný divadelný festival SND Eurokontext.sk zameraný na operu a balet, ďalší činoherný ročník sa bude konať v roku 2017.

Eurokontext.sk 2015 v číslach:

Počet divákov na predstaveniach: 4000

Počet inscenácií v programe: 13

Z toho počet zahraničných inscenácií: 8

Z toho počet slovenských inscenácií: 5

Počet prezentovaných krajín: 9

Počet individuálnych zahraničných hostí: 10

Počet domácich akreditovaných novinárov: 20

Počet členov inscenačných tímov: 200

Počet hodín odohraného divadla: 30

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ChudovskýRoman Polák
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo