Európska komisia v stredu vo svojej výročnej správe skritizovala situáciu v oblasti právneho štátu v Poľsku a Maďarsku, pričom sa sústredila na obmedzenia v ich súdnictve a médiách.
Vzhľadom na ruskú vojnu na Ukrajine tiež zdôraznila, že je dôležité, aby bola európska dvadsaťsedmička majákom demokracie na nestabilnom kontinente.
Obavy o nezávislosť súdnictva
„Európska únia (EÚ) zostane dôveryhodná len vtedy, ak budeme doma dodržiavať zásady právneho štátu a ak budeme pokračovať v posilňovaní kultúry právneho štátu,“ vyjadril sa eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.
Komisia v správe uvádza, že v súvislosti s nezávislosťou poľského súdnictva naďalej pretrvávajú vážne obavy a stále potrebné sú aj protikorupčné plány.
Spochybnila tiež záväzok vlády voči slobodným médiám a uviedla, že „všeobecné prostredie pre novinárov sa naďalej zhoršuje“.
V prípade Maďarska sa eurokomisia vyjadrila, že „obavy nezávislosti súdnictva… zostávajú nevyriešené“, zatiaľ čo protikorupčné opatrenia sú stále žalostne nedostatočné.
Pozastavené európske peniaze
„Riziká klientelizmu, zvýhodňovania a rodinkárstva vo verejnej správe na vysokej úrovni zostávajú neriešené,“ uviedla.
Tiež poukázala na to, že vláda premiéra Viktora Orbána nadmerne používa mimoriadne právomoci, ktoré má v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, a to aj v oblastiach, ktoré sa jej netýkajú.
Brusel sa s Poľskom a Maďarskom dlho sporí pre nezávislosť súdnictva, slobodu tlače či obmedzovanie práv žien a LGBTQ komunity, čo viedlo napríklad k pozastaveniu vyplatenia európskych zdrojov na obnovu po pandémii.