EÚ: Únia by mala byť napojená na plynové a elektrické siete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek, premiérka Iveta Radičová a holandský premiér Mark Rutte na summite EÚ v Bruseli. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 4. februára (WEBNOVINY) – Všetky členské štáty Európskej únie by mali byť po roku 2015 napojené na európske plynové a elektrické siete a ich energetickú bezpečnosť by už nemal ohrozovať nedostatok prepojení. Na zasadnutí Európskej rady sa o tom v piatok v Bruseli dohodli lídri členských štátov EÚ, ktorí sa na vrcholnom stretnutí zaoberali aj energetickou bezpečnosťou a spoločným trhom. Podľa premiérky Ivety Radičovej sú pre Slovensko kľúčové projekty severo-južných energetických koridorov, informoval agentúru SITA Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Vedúci politici EÚ zároveň podporili ambiciózny cieľ vytvorenia fungujúceho vnútorného trhu s plynom a elektrinou do roku 2014.

„Sme presvedčení, že projekty, ako je prepojenie sietí v strednej a východnej Európe, sú skutočným príspevkom k vytvoreniu vnútorného trhu a mali by sa čím skôr realizovať. Spolu so zlepšovaním regulácie sú tou správnou cestou k spoločnému trhu. Je potrebné tvoriť ho zdola nahor, bez investícií do fungujúcich medzištátnych sietí to bude iba teória,“ povedala Radičová. Väčšinu investícií by mali zabezpečiť hráči na trhu, pričom členské krajiny by im mali zabezpečiť vhodné regulačné a investičné prostredie. Niektoré kľúčové projekty pre posilňovanie bezpečnosti dodávok však nemusia byť pre trh dostatočne atraktívne, a preto si môžu vyžiadať podporu z verejných zdrojov. „Ukázalo sa to aj pri realizácii strategického prepojenia plynovodov medzi Slovenskom a Maďarskom,“ dodala Radičová.

Európska komisia má do konca júna tohto roka informovať o rozsahu takýchto potenciálnych investícií a navrhnúť, ako by bolo možné zabezpečiť finančné nároky, či odstrániť prípadné prekážky. Európa podľa záverov summitu potrebuje diverzifikovať trasy aj zdroje, z ktorých získava energie. „Podľa prepočtov Európskej komisie by vďaka skutočne integrovanému trhu EÚ s energiou mohlo do roku 2020 pribudnúť päť miliónov nových pracovných miest,“ informoval tlačový odbor vlády. Každý spotrebiteľ vďaka možnosti vybrať si dodávateľa by mohol na energiách ušetriť ročne 100 eur.

Štáty EÚ rokujú o Egypte a eure

Šéfovia štátov a vlád Európskej únie sa v piatok zišli v Bruseli, aby prediskutovali krízu v Egypte a spôsoby lepšieho zabezpečenia eura. Medzi ďalšie témy patrí energetická politika a vzťahy s kľúčovými partnermi 27-členného bloku, uvádza oficiálna stránka Európskej rady. Ekonomická časť rozhovorov summitu sa sústredí na boj s dôsledkami ekonomickej krízy vrátane komplexnej stratégie pre eurozónu.

Európska rada si vymení tiež názory na posledné udalosti v Egypte a Tunisku a ich implementáciu. Podľa britského premiéra Davida Camerona chcú zástupcovia EÚ ukázať, že podporujú „usporiadaný prechod“ od jednej vlády k druhej a odsudzujú akékoľvek násilie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať