BRUSEL 7. februára (WEBNOVINY) – Európska únia privítala dohodu o vytvorení takzvanej vlády národnej jednoty zloženej z palestínskych hnutí Fatah a Hamás, ktorú obe znepriatelené strany podpísali v pondelok v katarskej Dauhe.
Hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej potvrdil, že únia bude Palestínčanom aj naďalej poskytovať finančnú pomoc, ak bude nový kabinet dodržiavať mier s Izraelom. Židovský štát však nadšenie Bruselu nezdieľa a dohodu označil za chybu.
Zmierenie medzi Fatahom a Hamásom je „dôležitým predpokladom jednoty budúceho palestínskeho štátu,“ vyhlásil Ashtonovej hovorca. Únia sa podľa neho „teší na pokračujúcu podporu“ novej palestínskej vlády a je ochotná poskytovať jej aj finančnú pomoc. Predpokladom však je, že nová palestínska administratíva „sa bude vyhýbať násiliu“.
Izrael má ale opačný názor a dohoda medzi palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a šéfom Hamásu Chálidom Mišálom je podľa najvyšších predstaviteľov chybou. „Ak Abú Mázin (Abbás) dodrží to, čo podpísal v Dauhe, vyberá si cestu vzdania sa mieru a osobne sa pripája k Hamásu,“ vyhlásil v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu v narážke na Abbása.
Takzvaná Dauhská deklarácia, ktorú Abbás a Mišál slávnostne podpísali v pondelok v Dauhe, je doposiaľ najvýznamnejšou formálnou dohodou o spolupráci medzi oboma konkurenčnými hnutiami v súvislosti s ich snahami o politické zblíženie.
Nová úradnícka vláda bude vládou „technokratov“ a jej hlavným cieľom bude popri príprave volieb aj obnova vojnou zničeného Pásma Gazy.
Abbás bude teraz vykonávať dve najvyššie funkcie súčasne – bude prezidentom aj premiérom. Hamás túto alternatívu dlhodobo odmietal, a nie je preto jasné, čo ho prinútilo zmeniť názor.
Podľa dohody o zmierení medzi Fatahom a Hamásom uzavretej v máji 2011 by sa mali voľby na palestínskych územiach uskutočniť do mája tohto roku. Tie posledné sa konali ešte v roku 2006.