EÚ: Politika Turecka neškodí jeho vstupu do únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Füle

ANKARA 14. júna (WEBNOVINY) – Eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle v pondelok povedal, že zintenzívňujúce sa aktivity Turecka na Blízkom východe neprotirečia jeho snahám začleniť sa do Európskej únie. „Dôležitosť Turecka v regióne zvyšuje želanie spolupracovať s ním… Nemyslím si, že kroky Turecka a jeho postoj k únii sú v protiklade s procesom smerujúcim k členstvu,“ vyjadril sa pre turecký denník Sabah. Odpovedal tak na otázku, či bolo hlasovanie Turecka proti sankciám voči Iránu, ktoré minulý týždeň prijala Bezpečnostná rada OSN, náznakom, že Ankara sa odkláňa od Západu.

Turecko obhajuje svoje zamietavé stanovisko voči sankciám snahou ponechať otvorené dvere pre rokovania o iránskom jadrovom programe na základe dohody zo 17. mája o vývoze nízkoobohateného uránu z Iránu do Turecka, kde ho vymenia za jadrové palivo pre výskumný reaktor v Teheráne. Füle však povedal, že „dohoda nedostatočne rieši problém, pretože neobsahuje záväzok Teheránu obnoviť rokovania o jadrovom programe“.

Turecko hlasovalo proti sankciám po útoku Izraela na humanitárne lode smerujúce do Pásma Gazy 31. mája, pri ktorom zahynulo deväť Turkov, čo vyvolalo protiizraelské vyhlásenia tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a zvýšilo podporu radikálneho palestínskeho hnutia Hamás.

Americký minister obrany Robert Gates minulý týždeň povedal, že neschopnosť únie ponúknuť Turecku rýchly integračný proces bola jedným z hlavných dôvodov posunu tureckej zahraničnej politiky. Erdogan, ktorého vládna strana je umiernenou odnožou zakázaného islamského hnutia, obvinenia odmieta a trvá na tom, že Turecko má záujem o spojenie s Východom aj Západom. Ankara však už niekoľkokrát vyjadrila sklamanie z pomalého postupu integračných rokovaní.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganRobert GatesŠtefan Füle