EÚ aj SNP je pre Slovákov viac ako revolúcia 1989

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľudia

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – V rebríčku hviezdnych udalostí v histórii Slovenska stojí na prvom mieste vstup do Európskej únie. Nežnú revolúciu ako symbol pádu komunizmu dávajú občania na tretiu priečku, za Slovenské národné povstanie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil v prvej polovici októbra 2009 na vzorke 1 036 dospelých obyvateľov Slovenska. Zora Bútorová z IVO pripisuje výsledky prieskumu masovej podpore Európskej únii, ľudia ju vraj vnímajú jednoznačne pozitívne. „Nespájajú si s ňou nutnosť adaptovať na všetky tie zásadné a vôbec nie jednoduché zmeny, ktorými museli ľudia prejsť od začiatku 90. rokov,“ povedala na dnešnej tlačovej besede Bútorová.

November 1989 hodnotí kladne 57 percent respondentov na Slovensku, záporne len 14 percent opýtaných. Podľa Bútorovej eufória z nežnej revolúcie u nás opadla s príchodom prvých ekonomických reforiem. Časom sa názory menili, výrazný rozdiel medzi priaznivcami a odporcami politickej zmeny v novembri 1989 sa prejavil až v roku 2006. V tom čase sa začali prejavovať mikroekonomické výsledky tvrdých reforiem. Zavážil aj vstup do EÚ a striedanie politických elít. „Po ôsmich rokoch vládnutia strán, ktoré niesli na svojich pleciach ťarchu nepopulárnych ekonomických reforiem, sa dostali k moci strany, ktoré sľubovali silnú ochrannú ruku štátu, sociálnu citlivosť a tak ďalej,“ vysvetľuje Bútorová.

Keď respondenti porovnávali vlastnú situáciu so životom podobných ľudí pred 20 rokmi, výrazná väčšina oceňovala rozšírenie možnosti študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia (78 percent), slobodný prístup k informáciám (70 percent), väčšiu možnosť vyjadriť svoj názor (63 percent) a slobodne sa zúčastňovať na verejnom živote (62 percent). Vlastnú životnú úroveň hodnotí lepšie ako pred nežnou revolúciou 48 percent opýtaných, ďalších 16 percent nevidí žiaden rozdiel a tretina respondentov ju vníma ako horšiu. Najkritickejšie vnímali respondenti svoje pracovné príležitosti – 25 percent ich považuje za lepšie, deväť percent za rovnaké a 61 percent za horšie.

Obyvatelia Slovenska si myslia, že po revolúcii najviac získali podnikatelia, odporcovia komunistického režimu, disidenti, veriaci, odborníci a mladí ľudia. Na opačnom póle vidia starších, ľudí s nízkym vzdelaním, poľnohospodárov či nekvalifikovaných robotníkov. „Dosť závažné je zistenie, že za 20 rokov sa posilnil názor, že pracovití, slušní a poctiví ľudia nepatria medzi tých, ktorí tými zmenami získali,“ tvrdí Bútorová.

Po 1989 nenastali také situácie, aké sme si vysnívali, povedal Čarnogurský

Po páde komunizmu v Československu v roku 1989 nenastali podľa bývalého disidenta a politika Jána Čarnogurského všetky ideálne situácie, o ktorých sa pred pádom režimu snívalo. „Nenastali všetky ideálne situácie, o ktorých sme snívali v obývačke pri sviečkach, keď sme rozmýšľali, aké to bude úžasné po páde komunizmu,“ povedal Čarnogurský v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň však dodal, že to tak vždy býva, pretože život býva reálnejší a niekedy aj tvrdší ako sny a ideály.

Ideály novembra sa však podľa Čarnogurského naplnili v tom, že sme dosiahli demokraciu a slobodu. „Dostali sme sa preč zo zaostávania a máme slobodu rozmýšľať, ako by to mohlo byť lepšie. Tak rozmýšľajme,“ vyhlásil. Komunizmus bolo podľa Čarnogurského potrebné odstrániť, pretože to bol zločinecký systém, ktorý viedol štáty a spoločnosti všade kde bol do slepej uličky, a k zaostávaniu za ostatným svetom.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Čarnogurský