BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Pomáhať s realizáciou podnikateľských zámerov chudobných obyvateľov Etiópie sa rozhodla slovenská nadácia Integra, ktorá vo východoafrickej krajine rozbehla projekt svojpomocných skupiniek. Cieľovou skupinou projektu sú dospelí – rodičia detí, ktoré navštevujú detské centrum Bishoftu. „Okrem zdravotnej starostlivosti a vzdelávania detí sa projekt Bishoftu venuje aj dospelým. Významným krokom k sebestačnosti projektu a ekonomickej nezávislosti miestnych obyvateľov je budovanie svojpomocnej skupiny, ktorá má 45 členov,“ vysvetľuje agentúre SITA Alenka Milosavljevič z nadácie Integra.
Členovia skupiny začínajú s pravidelným odkladaním malej sumy peňazí, ktorú dávajú do spoločného fondu. Z neho si potom môžu zobrať mikropôžičky na svoje drobné podnikateľské zámery. „Jedna žena si napríklad požičala na rozbeh výroby miestnej špeciality – placky indžera. Tá sa v Etiópii používa ako chlieb a zároveň aj tanier i príbor na jedenie tamojšieho typického jedla – mäsa s omáčkou. Po rozbehnutí výroby začala indžeru nielen predávať na trhu, ale ju aj dodávať do reštaurácií a za rok sa jej pôžičku podarilo splatiť,“ hovorí o projekte v praxi Milosavljevič.
„Jedným z dôvodov vzniku skupiny bola aj podpora školy v Bishoftu,“ uviedol Allan Bussard z Integry, ktorej sa už v centre podarilo postaviť ambulanciu a začať stavbu sprchových kútov. Obe stavebné činnosti boli financované zo zdrojov oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid. V súčasnosti školu navštevuje okolo 550 detí. Pomoc potrebujú aj ich rodičia. Podľa Milosavljevič mesačný plat etiópskeho pracovníka predstavuje len 20-30 eur. Členovia skupiny za niekoľko rokov nazbierali a na obchodných činnostiach získali okolo 2 200 eur. „To svedčí o ich vážnom úmysle a dlhodobom presvedčení prispievať na tento účel. Zatiaľ im však chýba ďalší kapitál na zariadenie obchodu, ako aj kúpu zariadení,“ dodáva Milosavljevič. Integra preto týchto ľudí finančne podporuje. „Chceme zdôrazniť, že nejde o charitatívne prostriedky, ale skôr investičné, čo prinesie do projektu zodpovednosť , sebarealizáciu a udržateľnosť,“ tvrdí Milosavljevič.