Regióny by podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) mali mať väčšie zastúpenie v parlamente. Na sociálnej sieti poukázal, že vyše tretiny súčasných poslancov Národnej rady (NR) SR pochádza z Bratislavy, hoci v danom kraji žije iba desatina slovenského obyvateľstva.
Ostatné kraje, a obzvlášť Košický, kde žije 15 percent slovenského obyvateľstva, no v parlamente ho reprezentuje len desať poslancov, sú podľa Šutaja Eštoka výrazne podhodnotené. Riešenie situácie vidí v tom, že polovica poslancov NR SR by sa volila tak ako dosiaľ, teda na kandidátkach politických subjektov.
Jeden poslanec za každý región
Druhú polovicu zákonodarcov by si podľa neho mohlo voličstvo voliť v jednomandátových obvodoch, ktoré by zhruba kopírovali okresy.
„Technikálie sú nepodstatné: základom je dať 75 slovenským regiónom svojho poslanca, ktorý vo svojom obvode nielen zvíťazí, ale bude aj priamo zaviazaný jeho obyvateľom,“ uviedol.
Minister vnútra tiež zdôraznil, že jeho strana Hlas-SD považuje nápravu nerovnomerného zastúpenia regiónov v parlamente za dôležitú, už pred voľbami deklarovali potrebu ekonomického aj politického vyrovnania slovenských regiónov.
Téma politického zrovnoprávnenia
„A preto sme dnes pripravení nastoliť aj tému politického zrovnoprávnenia. Dať slovenským regiónom istotu, že budú v národnej rade zastúpené spravodlivejšie ako dosiaľ,“ uviedol.
Kaliňák nevidí priestor na presadzovanie zmeny volebného systému, aj keď by to vyhovovalo najmä strane Smer-SD
Zámer úpravy volebného systému je deklarovaný aj v programovom vyhlásení vlády. Viaceré opozičné strany v NR SR s ním nesúhlasia, naopak Kresťanskodemokratické hnutie si vie takúto zmenu predstaviť, no jeho predstava o rozdelení na volebné obvody sa opiera o osem samosprávnych krajov, keďže medzi mnohými okresmi sú výrazné rozdiely v počte obyvateľov, čím by vznikla disproporcia.
Zámer zmeny volebného systému víta aj mimoparlamentná Maďarská aliancia. Na zmenu volebného systému je ale potrebná ústavná väčšina.