BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Možnosti rozvoja spolupráce pri tvorbe nových pracovných miest i zapájania sa do rôznych podujatí v meste boli témou stretnutia primátora mesta Partizánske Jozefa Božika a zástupcov firmy Eson, ktorá v meste pôsobí už tri roky. Na stretnutí sa zúčastnil aj vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Batislave David Nan-Yang Lee . Primátor Božik deklaroval záujem mesta vytvoriť podmienky rozvoju podnikateľských aktivít pre investorov, keďže v Partizánskom dosahuje miera evidovanej nezamestnanosti 12,6 percenta. Vyjadril presvedčenie, že aj vďaka investorom z Taiwanu sa podarí vytvoriť ďalšie nové pracovné miesta, ktoré napomôžu hospodárskemu a sociálnemu rozvoju tak mesta i okresu Partizánske, ako aj celého regiónu stredného Ponitria. Vyzval zástupcov firmy Eson, zamestnávajúcu vyše 200 pracovníkov, na jej prezentovanie sa na spoločenských podujatiach mesta, čím by sa dosiahla symbióza podnikateľského i verejného sektora. George Chen, riaditeľ Eson Slovakia, a.s., na stretnutí informoval o možnosti rozvoja výroby v období 1 – 2 rokov na dvojnásobok dnešnej kapacity. Spoločne tiež deklarovali vôľu podporiť vytvorenie Slovensko-taiwanskej obchodnej komory.
Eson Europe, s.r.o., Partizánske pôsobí už tri roky v areáli bývalých ZDA a zameriava sa na výrobu kovových rámov a stojanov pre LCD televízory. Pri rozhodovaní sa o lokalite svojej investície sa firma Eson rozhodovala medzi troma lokalitami, pričom pri investovaní nepožiadala o štátnu pomoc. Celkovú výšku investície spoločnosť nezverejnila. Jej prvá fáza presiahla jednu miliardu korún. Výrobné stroje tvorili viac ako polovicu z nej. Minulý rok sa stala súčasťou nadnárodného koncernu FOXCONN.
Foxconn je obchodné meno taiwanskej spoločnosti Hon Hai Precision Industry Co.Je najväčším výrobcom elektroniky a počítačových komponentov na svete, pričom vyrába predovšetkým na základe kontraktov pre iné spoločnosti. Medzi inými Foxconn vyrába Mac mini, iPod a iPhone pre Apple, základné dosky pre Intel Corp, herné konzoly Playstation pre Sony, Wii pre Nintendo, Xbox 360 pre Microsoft, mobilné telefóny pre Motorolu a podobne. V roku 2008 zamestnávala celosvetovo 550 tisíc ľudí a dosiahla tržby v objeme bezmála 80 mld. USD. Foxconn Slovakia má stabilné miesto v rámci elektrotechnického priemyslu na Slovensku a nadobudla ho na základe takmer štrnásťročného pôsobenia jej predchodcu – spoločnosti Sony Slovakia. Tá od roku 1996 pôsobila v Trnave a následne od augusta 2007 v Nitre. Nitriansky výrobný závod sa zameriava na výrobu LCD televízorov, denne ich produkuje asi 24 000 a svoj výrobný program plánuje naďalej rozširovať.
MÍLNIKY SPOLOČNOSTI FOXCONN
* 1974 – Taiwan – založenie spoločnosť Hon Hai Precision Industry
* 1988 – spustenie prvej výroby v čínskom meste Schenzen
* 1994 – Foxconn kupuje vývojové centrá v USA a Japonsku
* 1997 – 1998 – založenie výrobných fabrík vo Veľkej Británií a USA
* 2007 – spoločnosť vlastní výrobné fabriky v Českej republike, Maďarsku, Mexiku, Brazílii, Indii a Vietname
* júl 2010 – oficiálny štart spoločnosti Foxconn v nitrianskom priemyselnom parku Sever