Podľa projektantov by sa však investorovi mala vrátiť už o jedenásť rokov, pričom životnosť elektrárne by mala byť minimálne 80 rokov a stáť by mala už v roku 2015. Len pre názornosť – bude približne dvakrát vyššia než slávny mrakodrap Empire State Building a len o necelých 30 metrov nižšia ako Burdž Chalífa – najvyššia budova sveta.
Princíp, na ktorom bude elektráreň pracovať, je jednoduchý – veža bude obkolesená obrovským skleníkom, ktorý bude zahrievať vzduch pod ňou tak, až dosiahne teplotu 80 až 90 stupňov Celzia. A keďže teplý vzduch má väčší objem a nižšiu hustotu než chladný, začne stúpať hore komínom, presnejšie vežou, rýchlosťou až 60 km/h a zároveň bude roztáčať v nej umiestnené turbíny, ktoré budú produkovať elektrinu. Počas stúpania sa síce bude vzduch ochladzovať, no podľa prepočtov to vychádza tak, že každých 100 metrov sa ochladí približne o jeden stupeň, takže komín bude mať naozaj vynikajúci ťah. Výkon systému by mal byť okolo 200 MW.
Na miesto nasatého horúceho vzduchu zo „skleníku“ sa bude prirodzene tlačiť chladnejší vzduch z okolia, takže celý proces pobeží temer automaticky a nepretržite. Detailne ho ilustruje nasledujúce video, pochádzajúce ešte z roku 2007: