Dnešným dňom sú dvere spravodlivosti otvorené. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) tak komentoval rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do zahraničia. Na tlačovej besede sa zúčastnil spolu s Igorom Matovičom (OĽaNO), Annou Remiášovou (OĽaNO) a Petrom Vačokom.
Budaj sa roky v Národnej rade SR ako opozičný poslanec snažil o zrušenie Mečiarových amnestií. Súdny dvor Európskej únie (EÚ) dnes rozhodol o tom, že zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie nepredstavujú prekážku na vydanie zatykača, keďže vnútroštátne súdne orgány ešte nerozhodli o trestnoprávnej zodpovednosti obvinených osôb. Okresný súd Bratislava III tak môže vydať európsky zatýkací rozkaz v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do zahraničia.
Krvavá škvrna sa má vyčistiť
„V týchto chvíľach dokončujeme, čo sme začali pred 25 rokmi, tesne po vražde Roberta Remiáša, teda žiadať spravodlivosť,“ povedal Budaj s tým, že bojujú za to, aby sa „krvavá škvrna“, ktorou bolo zavlečenie vtedajšieho prezidentovho syna a vražda Róberta Remiáša konečne vyčistila. Minister dodal, že je v rukách súdov, polície a prokuratúry, kedy sa v tejto veci začne konať. Prokuratúra by mala podľa neho zvážiť aj ďalšie vyšetrovanie.
V prípade Mečiarových amnestií sa môže pokračovať v trestnom konaní, rozhodol Súdny dvor Európskej únie
Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a minister financií Igor Matovič uviedol, že je „oblúdné“, že sa na taký skutok, ako je vražda a únos, dá použiť amnestia. Dodal, že Ján Budaj a matka Róberta Remiáša a dnes poslankyňa Anna Remiášová (OĽaNO) 25 rokov bojovali proti ľudom, ktorí chceli „zahatať“ cestu k spravodlivosti. „To hovorím aj o súčasných poslancoch Smeru alebo Hlasu, ktorí doslova vlastným telom bojovali proti tomu, aby boli Mečiarové amnestie zrušené,“ dodal. Tie parlament zrušil v roku 2017.
Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ umožní vyšetriť krivdy minulosti, Heger aj koaličné strany ho vítajú
„Keď sedím v parlamente, veľmi ťažko sa mi počúva ľudí, ktorí vyše 12 rokov chránili tohto zločinca (pozn. SITA Vladimíra Mečiara). Tým pádom sa stali spolupáchateľmi. Dlho boli proti tomu, aby sa zrušili tieto samoamnestie,“ povedala Anna Remiášová
Spravodlivosť potieraná vedením štátu
Bývalý vyšetrovateľ zavlečenia Michala Kováča ml. Peter Vačok skonštatoval, že dnešné rozhodnutie Súdneho dvora EÚ je dôkaz, že spravodlivosť bola na Slovensku vedením štátu potieraná. Pýtal sa, kde bola v tom čase prokuratúra, vedenie ministerstva vnútra a prečo nie sú títo ľudia doteraz postihnutí. Vyjadril sa aj k tomu, či po rozhodnutí Súdneho dvora EÚ je možné vydať zatýkací rozkaz na Ivana Lexu. „Medzinárodný zatykač je viazaný na dôvod väzby. Najprv musí byť dôvod väzby na území Slovenska. Pokiaľ sa niekto skrýva alebo utečie, tak potom nastupujú tie ďalšie procesy a medzinárodný zatykač. Zatiaľ taký dôvod neexistuje,“ objasnil.
Neznámi páchatelia násilne zavliekli Michala Kováča ml. do Rakúska 31. augusta 1995. Krátko po čine sa objavili správy, že sa mala na ňom podieľať tajná služba. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 udelil amnestiu páchateľom únosu. Tá sa vzťahovala aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Kováča do cudziny. Akékoľvek pokusy potrestať páchateľov únosu skončili predčasne z dôvodu udelených amnestií. Zlom nastal v roku 2017. Poslanci schválili novelu ústavy, podľa ktorej parlament získal právomoc zrušiť amnestie a milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Ďalším krokom bolo prijatie uznesenia o zrušení Mečiarových amnestií a tiež milosti, ktorú prezident Michal Kováč udelil svojmu synovi v kauze Technopol.