Aby majiteľov domov tá ich vlastná nerozbolela zo starostí so zatekaním alebo neprimeranou záťažou strešnej konštrukcie, čo-to sme sa prezvedeli u človeka, ktorý má okrem vydarených realizácií stavieb v popise práce aj vhodný výber strešnej krytiny. Na otázky odpovedal autorizovaný architekt Ing. Juraj Staško.
1. Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere krytiny novostavby, pri prestavbe či rekonštrukcii rodinného domu alebo bytovky?
Výber krytiny je limitovaný sklonom strechy, únosnosťou krovu, cenou, predpísaným typom v danej lokalite, ktorý vychádza z požiadaviek územnoplánovacej dokumentácie alebo pamiatkovej ochrany. Pri novostavbách alebo nadstavbách sa nové konštrukcie navrhujú s ohľadom na výber strešnej krytiny, pri prestavbách a opravách je nevyhnutné rešpektovať pôvodné konštrukčné riešenie.
2. Aké najčastejšie chyby sa robia pri vstavbách či nadstavbách domov v snahe získať obytný podkrovný priestor?
Zvyčajne sa podceňujú požiadavky stavebnej fyziky na dostatočné zateplenie strešného plášťa, umiestnenie a druh parozábrany, prípadne poistnú hydroizoláciu, a najmä na dostatočné odvetranie strešného plášťa.
3. Kedy sa možno spoľahnúť na to, že pôvodný krov unesie novú krytinu?
Pri výmene strešnej krytiny za ťažší druh je nutné statické posúdenie pôvodného krovu. Pri každej výmene krytiny je vhodná revízia stavu drevených prvkov krovu.
4. Ako je to s rôznymi druhmi krytín a účinným zateplením obytného podkrovia?
Rôzne druhy krytín v zásade nemenia požiadavky na tepelnotechnické charakteristiky strešného plášťa, rozdiely sú len v spôsobe odvetrania striech.
5. Po akom čase treba skontrolovať stav krytiny?
Kontrola striech je individuálna, v zásade po každej zime by sa mala vykonať vizuálna obhliadka spojená s vyčistením dažďových žľabov. V prípade lokálneho zatečenia strechy je nevyhnutná odborná obhliadka s určením poruchy strešného plášťa – nemusí ísť len o poruchu krytiny, ale aj o kondenzáciu vodných pár vnútri konštrukcie.
Celý článok si môžete prečítať tu.