Drahé kamene na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Velky vzacny kamen v zenskych rukachpexels.jpg
Foto: Pexels

Slovensko je bohaté na prírodné krásy, medzi ktoré jednoznačne patria aj drahé kamene. Predstavíme vám 3 najrozšírenejšie – opál, ametyst a Marmarošský diamant. Okrem nich však spoznáte aj tie, ktoré sa na Slovensku vyskytujú len zriedkavo.

Slovenský opál

Náleziská Slovenského opálu sa nachádzajú na Východnom Slovensku v pohorí Slanské vrchy na území troch obcí. Slovenský opál je certifikované označenie najcennejšieho typu opálu. Je to jediný drahý opál na území Európy a Ázie. Iné typy opálov sa na Slovensku nachádzajú aj na iných, menej významných miestach.

Za charakteristický vzhľad opálu sú zodpovedné drobné guľôčky kremíka, ktoré rozkladajú svetlo na rôznorodé farebné odlesky. Na základe vlastností sa delí na dva varianty:

Mliečny opál – biely priehľadný a polopriehľadný opál
Krištáľový opál – krištáľový priehľadný a polopriehľadný opál

Opál je populárny najmä vo výrobe šperkov. Okrem šperkárstva sa používa aj v umení a dekoratívnych predmetoch.

Vzacne kamene na sperkochsofia.jpg
Foto: Sofia

Ametyst

Ametysty sa dajú nájsť na rôznych miestach na Slovensku. Najväčšie náleziská tohto drahého kameňa sú v okolí Hodruša – Hámre, Banská Štiavnica a Pukanec. Ametyst bol odnepamäti považovaný za cenný kameň. Často sa objavuje na korunovačných klenotoch spolu s diamantmi, rubínmi či smaragdmi.

Ametyst má charakteristickú fialovú farbu, ktorá môže kolísať od bledofialovej po najcennejšiu tmavofialovú. Je oceňovaný pre upokojujúce vlastnosti jeho farby a je považovaný za kameň pokoja a meditácie. Ametyst s modro-červenými odleskami sa nazýva Sibírsky ametyst. Stretnúť sa môžete aj so zelenými a žltými kameňmi. Za ich farbu však zodpovedá tepelná úprava, ktorá znižuje ich cenu.

Najčastejšie sa využíva v šperkárstve. Vďaka svojim estetickým vlastnostiam je obľúbený aj v interiérovom dizajne, napríklad, vo forme surových kryštálov.

Marmarošský diamant

Aj na Slovensku máme svoje „diamanty“. Marmarošský diamant je čistá, priehľadná odroda kremeňa – krištáľ. Nie je to teda pravý diamant. Tento drahý kameň má svoje náleziská najmä na východnom Slovensku na hraniciach s Ukrajinou. Tie najznámejšie nájdete v národnom parku Poloniny.

Marmarošské diamanty, nazývané aj Kremenné „diamanty“, sú druhom krištáľu, ktorý má výbornú schopnosť odrážať svetelné lúče. Vďaka tomu, sa na prvý pohľad veľmi neodlišujú od skutočných diamantov z čistého uhlíka. Charakteristickým znakom Marmarošských diamantov sú inklúzie – bublinky plynu alebo časti iných minerálov uzavretých vo vnútri kameňa.

Krištáľ sa využíva v šperkárstve. Jeho hodnota závisí hlavne od čistoty. Estetické a výnimočné inklúzie mu, naopak, môžu na cene pridať. Využitie však našiel aj v hodinkách, telefónoch, elektrických obvodoch a pri výrobe optických prístrojov.

Iné drahé kamene na Slovensku

Na Slovensku sa okrem vyššie spomenutých nachádzajú v menšej miere aj iné vzácne kamene ako granát, turmalín, topás, peridot či malachit. Pridávajú, z geologického pohľadu, Slovensku na zaujímavosti a sú predmetom záujmu mineralógov a zberateľov.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať