Ak chcete zažiť turistiku či cykloturistiku odkrývajúcu nádherné prírodné scenérie, vidieť na vlastné oči hradných strážcov Hronu, či Potterov ohňový stroj, vstrebať energiu Štiavnických vrchov a objaviť čaro tradícií Regiónu Gron, tu je niekoľko tipov na výlet. Dovolenka na Slovensku môže byť plná neopakovateľných zážitkov.
Región v srdci Slovenska, cez ktorý preteká rieka Hron ešte stále neodkryl všetky svoje krásy, o ktorých mnoho ľudí ani nevie. A to je škoda. Dovolenka na Slovensku nemusí byť len v Tatrách, ale aj v týchto čarokrásnych kútoch Slovenska. Tu je niekoľko tipov, ktoré rozhodne stojí za to zažiť na vlastnej koži.
1. Náučné chodníky a unikátne detské ferraty
Región Gron sa nachádza na území stredného Pohronia, ktoré bolo významnou baníckou oblasťou. Objavovať túto zaujímavú históriu našich predkov a zároveň vidieť krásne prírodné scenérie umožňuje viacero náučných chodníkov. Napríklad celoročne prístupný Náučný chodník Zvonička vás zavedie na Rozhľadňu Háj a k unikátnemu Detskému ferratovému areálu na Zvoničke.
Cestou sa vám naskytnú nádherné výhľady na dolnú časť mesta a na dolinu Hrona z Červenej a Havranej skaly. Chodník smeruje popri šachte Klingsbittner na vrch Háj s rovnomennou rozhľadňou a končí pri kaplnke v Kohútove. Súčasťou chodníka je aj spomínaný ferratový areál. Toto unikátne miesto vybudované na bývalých banských dielach je určené pre rodiny, ktoré vyhľadávajú aktívny pohyb v prírode. Vybudovalo ho mesto Nová Baňa v spolupráci s OOCR Región GRON a Rozvojovou agentúrou BBSK n. o., oficiálne otvorený bol na jar roku 2022. Nachádza sa tu i Bufet Zvonička, kde sa dá občerstviť a tiež požičať počas celého roka ferratové sety.
Spoznať bližšie históriu a slávu baníkov umožňuje Banský náučný chodník, ktorý vás prenesie do 16. až 19. storočia. Trasa náučného chodníka vedie popri bansko-technických a historických pamiatkach súvisiacich s ťažbou drahých kovov v Novej Bani. Chodník je rozdelený na dva okruhy. Trasa A (čierna) mapuje banskú činnosť v stredoveku, prechádza náročnejším lesným terénom. Trasa B (zelená) vedie prevažne v intraviláne mesta v časti Vŕšky. Krásy stredného Pohronia vám umožní spoznať aj Náučný chodník Zbojnícke studničky a Chodníček Novobanských povestí.
V Pohronskom múzeu v Novej Bani nájdete ďalší unikát – Potterov parný stroj, presnejšie jeho funkčnú pohyblivú repliku v zmenšenej mierke. Pred 300 rokmi ho anglický vynálezca Izák Potter zostrojil, aby zachránil novobanských baníkov a žasol nad ním celý vtedajší svet.
2. Starovekí hradní strážcovia Hronu
Dôležitou trasou v stredoveku bola Pohronská hradná cesta, ktorou putovali nielen bežní pocestní a obchodníci, ale aj významní uhorskí šľachtici. Cesta sa vinula popri rieke Hron od Hronského Beňadika po Zvolen a z výšky na ňu dozeralo až 16 hradov, kaštieľov a strážnych veží. Väčšina objektov sa nachádza v Regióne Gron a takmer všetky sú celoročne dostupné v rámci nenáročných turistických trás.
Hradní strážcovia v prípade nebezpečenstva zapaľovali ohne a posielali dymové signály, aby upozornili ostatné hrady. Ak chcete zažiť túto úžasnú atmosféru a poslať signál susednému hradu, nenechajte si ujsť podujatie Signály Pohronskej hradnej cesty, ktorým sa každoročne otvára sezóna.
Z hradných strážcov za zmienku stojí hrad Revište zo 14. storočia. K jeho majiteľom patril aj kráľ Matej Korvín. Každoročne sa tu koná Glgáč – stretnutie hrnčiarov, Strašidelná noc hradov a zrúcanín, vystúpenia šermiarov, preteky King Race pre deti či večerné divadelné predstavenia.
Ďalším významným objektom je hrad Šášov, ktorý vlastnila legendami opradená Čierna kráľovná, Barbora Celjská. Dnes hrad Šášov už druhé desaťročie víta deti i dospelých na Šášovských hradných hrách či na príležitostných komorných koncertoch. Pre milovníkov tajomnej atmosféry a hviezdnej oblohy sú tu prehliadky Nočný Šášov s pozorovaním oblohy profesionálnym ďalekohľadom a šesť metrovým podsvieteným modelom Mesiaca Lunalónom. Termíny a predaj vstupeniek záujemcovia nájdu na stránke krajskej cestovnej kancelárie Banskobystrického kraja: www.zahoramizadolami.sk.
Komentované prehliadky v sprievode historika sa počas sezóny usporadúvajú okrem hradov Revište a Šášov aj v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom a na zaniknutých hradoch Rudno, Teplica a Breznica. Zrúcaniny hradov pochádzajú pravdepodobne z 13. storočia, no dodnes si zachovávajú svoju nezameniteľnú atmosféru. Podrobné informácie o jednotlivých objektoch nájdete na stránke www.pohronskehrady.sk.
3. Cyklotrasy odkrývajúce zaujímavé miesta a výhľady
V Regióne Gron si na svoje prídu i milovníci cykloturistiky. Kľakovskou dolinou je označených takmer 100 km cyklotrás, ktoré odkrývajú krásne výhľady, zaujímavé miesta a umožňujú načerpať božský pokoj.
Vydať sa môžete po cyklotrase, ktorá vedie z Hrabičova do Horných Hámrov. Trasa je dlhá 9,3 kilometra. V prípade začiatku v Hrabičove je potrebné vyraziť popri kostole do časti Hríbovci po žltej značke. Zastaviť sa môžete na odpočívadle Smelákovci. Trasa vedie popri Hornohámorskom potoku a ústi v obci Horné Hámre pri cintoríne. Z Horných Hámrov môžete vyraziť aj do Novobanskej kotliny, a to po žlto značenej spojke smerujúcej na Kostivrch.
Zaujímavou cyklotrasou, je trasa Pokutskou dolinou dlhá 14 kilometrov. Cyklotrasa sa začína na konci obce Hrabičov. Pokračujete asfaltovou cestou približne 2 km k Ranču Blanc, kde sa môžete občerstviť. Asi o 500 m ďalej je odbočka na chatu Kollárová. Nachádza sa v príjemnom prostredí a je možné si tu rezervovať i ubytovanie. Po asi 3 km sa dostanete k najznámejšiemu miestu tejto cyklotrasy – k Pokutskému mostu. Je pozostatkom lesnej železničky, ktorá tu v minulosti premávala. Od mosta sa dostanete na Pavlovu lúku až k Partizánskej chate a pokračujete k Pokutskému vodopádu. Nakoniec zjazdom zídete späť na Pavlovu lúku a vraciate sa po rovnakej trase.
4. Energia Štiavnických vrchov a slovenských pralesov so 400 ročnými dubmi
Štiavnické vrchy ponúkajú krásy, ktoré ocenia zas milovníci turistiky a prírody. Ide o najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát, ktorého najvyšší vrch Sitno má výšku 1 009,2 m n. m. V tôni bukovo dubových lesov sa ukrýva pestrá prírodná scenéria a stopy niekdajšej sopečnej činnosti. Vedeli ste, že nad obcou Tekovská Breznica sa nachádza najmladšia sopka v Európe – Putikov vŕšok, ktorá ukázala svoju silu pred vyše 102 tisíc rokmi?
Pri výstupe na vrch Hulín nad obcou Brehy objavíte ďalšiu zaujímavosť – zakrpatené dubové porasty, ktorým skalnaté podložie neumožnilo narásť do majestátnej výšky. Ak sa vydáte po cyklotrase z Rudna nad Hronom do obce Uhliská, naskytne sa vám krásny pohľad na Rudniansky vodopád – jediný vodopád v Štiavnických vrchoch. Je vysoký 4 metre a najkrajší býva počas jari a jesene.
Na území stredného Pohronia v Štiavnických vrchoch sa nachádzajú tiež dve lokality, ktoré boli v roku 2021 zaradené medzi pralesy Slovenska – Drastvica a Kojatín. Drastvica sa rozprestiera okolo rovnomenného vrchu medzi obcami Voznica a Rudno nad Hronom. Je to miesto, kde najstaršie duby zimné majú vek cca 400 rokov. Nevedú sem žiadne oficiálne značené chodníky a platí tu piaty stupeň ochrany. Jedným z okrajov územia prechádza Rudná magistrála z obce Rudno nad Hronom.
Z druhej strany obce Voznica sa nachádza prírodná rezervácia Kojatín, po ktorej okraji prechádza červená značka. Trasa začína za obcou pri Dedičnej štôlni a vedie cez menší kopček s krížom Smrkáčik. Po prejdení hranice Kojatínu sa po modrej značke dá dostať k bývalej horárni Slavkov. Tu objavíte majestátny sekvojovec mamutí a prameň Gabrielka.
V Regióne Gron môžete zažiť i liečivú silu termálnych prameňov. Kúpele Sklené Teplice sú miestom, ktoré spája v sebe čistú neriedenú vodu termálnych prameňov, ozdravný účinok procedúr a relax v lone prírody. Okrem toho skrývajú svetový unikát – parný kúpeľ vo vnútri prírodnej jaskyne Parenica.
5. Za starodávnou tradíciou predkov
Ak vás fascinuje umenie našich predkov, určite navštívte obec Brehy, kde bolo v minulosti dominantným remeslom hrnčiarstvo. Dodnes tu pôsobí posledný hrnčiar – Ján Fiala, ktorý je aj ambasádorom Banskobystrického kraja za Región Gron. V obci nájdete i Hrnčiarske múzeum, ktoré prevádzkuje OZ Hrnčiarsky dvor Brehy. V múzeu sa nachádza expozícia venovaná hrnčiarskej tradícii obce a tiež pôvodná hrnčiarska pec, jedna z dvoch pecí, ktoré sa v obci zachovali.
Každodenný život našich predkov vám odhalí viac ako 200-ročný domček so slamenou strechou a hlinenými omietkami – Fabkovie dom, ktorý patrí k najstarším domom v obci.
Ďalšou zaujímavou tradíciou je gajdošstvo na Malej a Veľkej Lehote – zapísané aj v UNESCO na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. Najmä obec Malá Lehota gajdošstvom priam žila. Gajdy tu boli hudobným nástrojom pre každú príležitosť – svadby, krštenia, rodinné oslavy a všetky dedinské zábavy. Gajdy neraz odprevádzali ľudí i na poslednej ceste. Mnoho obyvateľov obce, ale aj obcí okolitých, gajdy aj vyrábalo. Vo Veľkej Lehote sa narodil a dodnes žije Dominik Garaj, ktorý je garantom pre gajdošskú tradíciu, druhý ambasádor Regiónu GRON v kraji Za horami, za dolami. Rod Garajovcov sa vo veľkej miere pričinil o udržanie tradície. Garajovci na gajdy nielen hrali ale ich aj vyrábali, rovnako ako pán Dominik.
Neopakovateľný zvuk gájd či heligónky si v Malej Lehote môžete naplno vychutnať aj na celoslovensky významných podujatiach, ktoré sa tu pravidelne organizujú. K najznámejším patria Gajdošské fašiangy s vyše 30. ročnou tradíciou.
Malebnosť tohto kraja podčiarkujú roztrúsené učupené domčeky stavané prevažne pod svahmi so slamenou či šindľovou strechou – štále s obyvateľmi akoby zžitými s krajinou. Toto rozptýlené osídlenie v novobanskej oblasti vzniklo prevažne v spojitosti s baníctvom, drevorubačstvom, uhliarstvom a pastierstvom. Okrem Novej Bane ako mesta, patria do tejto oblasti obce Veľká Lehota, Malá Lehota, Horné Hámre, Veľké Pole, Píla, Župkov, Hrabičov a ďalšie.
Aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Ďalšie informácie a tipy na výlety v Regióne Gron – stredné Pohronie nájdete na stránke www.regiongron.sk alebo na Facebooku Región GRON.
Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON