Dotiahne Majerský to, čo odmietal Hlina? Spojenectvo so Záborskou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Majerský, Otvorenie prvej etapy výstavby R4
Prvoradou úlohou šéfa KDH Milana Majerského bude dostať kresťanských demokratov do parlamentu. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Dvakrát sa už kresťanskí demokrati nedostali vo voľbách do parlamentu. Ak by ich rovnaký osud postihol aj tretí raz, pre značku KDH by mohlo ísť osudové zlyhanie.

Čoskoro bude rok, čo KDH vedie prešovský župan Milan Majerský. Po svojom zvolení za predsedu tvrdil, že hnutie bude prvou voľbou pre kresťanov a konzervatívne orientovaných voličov, ale nielen pre nich. Preferencie KDH však o tom nesvedčia, inak by ich bolo viac ako len niečo cez päť percent.

Majerský na ceste za posilnením nedávno ohlásil spájanie sa so Slovenskou konzervatívnou stranou (SKS). Pôvodom je to bývalá parlamentná strana Sieť Radoslava Procházku, ktorý kedysi opustil rady kresťanských demokratov. SKS však preferenčnú silu nemá, v prieskumoch sa ani neobjavuje.

Záborská ukázala politický výtlak

Inak je to v prípade Kresťanskej únie, () ktorú vedie poslankyňa Anna Záborská, niekdajšia dlhoročná členka KDH. Záborská sa pred voľbami nedohodla s bývalým predsedom KDH Alojzom Hlinom na spoločnej kandidátnej listine.

Ponuka znela na dve miesta v prvej dvadsiatke kandidátnej listiny s tým, že tam nebudú exponovaní predstavitelia KÚ, a teda ani Záborská. Čo Záborská nedosiahla v Hlinovom KDH, našla v OĽaNO vrátane zachovania straníckej značky na kandidátnej listine hnutia Igora Matoviča.

Anna Záborská
Predsedníčka Kresťanskej únie a členka poslaneckého klubu OĽaNO Anna Záborská. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

Politický výtlak Záborskej v podobe vyššieho počtu hlasov bol doteraz zrejmý. V eurovoľbách v roku 2019 dosiahla KÚ výsledok 3,85 percenta, čo bolo takmer 38 tisíc hlasov. V minuloročných parlamentných voľbách dostala Záborská niečo vyše 36-tisíc prednostných hlasov. Jej kolega z KÚ Richard Vašečka, ktorý sa v minulosti usiloval zosadiť Hlinu z kresla šéfa KDH, dostal vyše 28-tisíc krúžkov od voličov.

To sú hlasy, ktoré by KDH pomohli vrátiť sa do parlamentu.

KDH pribudnú starostovia

Šéf KDH Majerský o spájaní s konzervatívnou SKS hovorí, že ide o prvý signál, že to so zjednocovaním síl myslia vážne. Tvrdí, že o KDH je záujem a aj KDH má záujem urobiť všetko pre to, aby mal volič možnosť vybrať si takých zástupcov, ktorí do politiky prinášajú rozvahu a odbornosť. Nie hádky.

„Záujem o vstup do KDH z radov SKS zároveň prejavil rad členov, medzi ktorými sú aj starostovia či poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev. Tí sú najbližšie k ľuďom a ich prínos pre službu občanom môže byť veľký. Vo viacerých prípadoch sa jedná o návrat do KDH, čo tiež považujeme za zmysluplný proces,“ povedal portálu SITA.sk Majerský.

Strohejší bol pri odpovedi, či bude pre KDH pred ďalšími parlamentnými voľbami dôležité dohodnúť na zlúčení s KÚ Záborskej. „Aktuálne sa sústredíme na našu vlastnú agendu, oslovovanie voliča a spojené komunálne a regionálne voľby,“ poznamenal.

Zatiaľ bez ponuky

Líderka Záborská hovorí, že po európskych voľbách vyzvali KDH na spoluprácu a na istú formu zoskupenia tak, aby si KÚ zachovala svoju identitu aj kvôli voličom, ale vtedy to KDH odmietlo. „Rovnako to bolo odmietnuté pred parlamentnými voľbami. Ponuka od KDH znamenala zánik KÚ a na kandidátku sme si mohli dať dvoch ľudí okrem bývalých členov KDH,“ pripomenula Záborská.

Je otázkou, či KÚ opäť spojí svoju budúcnosť s OĽaNO alebo sa pokúsiť zblížiť s KDH pod vedením Majerského. „Zatiaľ nemôžem povedať, že zo strany KDH sme dostali nejakú ponuku na konkrétne rokovanie. V rámci OĽaNO, kde je pomerne veľká skupina kresťansky orientovaných poslancov, sa nám darí spolupracovať. To neznamená, že je prijaté nejaké definitívne rozhodnutie,“ poznamenala Záborská.

Podľa nej sa pri budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách ukáže nejaká podoba spolupráce s KDH a „potom uvidíme“.

Alternatíva či spojenie?

Politológ Jozef Lenč si myslí, že pre KDH bude v prvom rade dôležité nestratiť percentá popularity v medzivolebnom období. Cesta spájania, hoci aj s malými stranami, môže podľa neho ľuďom ukázať, že KDH nemá záujem rozdeľovať.

Za dobrý signál by Lenč považoval, keby KDH dokázalo obhájiť miesto župana v Prešovskom kraji a v komunálnych voľbách získať významné mesto, ako má teraz Prešov, kde je primátorkou Andrea Turčanová.

Foto lenc 1.jpg
Politológ Jozef Lenč Foto: Facebook Jozef Lenč

Podľa politológa bude dôležité, ako sa vyvinie vzťah medzi KDH a KÚ a či bude pre voličov lepšou voľbou KDH. „Nemusia získať na svoju kandidátnu listinu Záborskú, ale môžu získať voličov KÚ,“ doplnil politológ.

Doteraz boli voličské hlasy viazané na Záborskú a tá sa zrejme bude snažiť v prípade spolupráce s KDH zachovať značku svojej strany. Lenč však hovorí, že pre KDH ako zabehnutú značku od novembra ´89 to nemusí byť schodná cesta.

„Nemyslím si, že by bolo vhodné dopĺňať KDH o nejaký prídomok. Preferenčné hlasy, ktoré mali Záborská a spol v roku 2020, nemusia mať aj v najbližších parlamentných voľbách. Obzvlášť po tom, čo budú spájaní s dedičstvom štyroch rokov vládnutia hnutia Igora Matoviča,“ mienil politológ.

Parlamentná istota chýba

V prieskumoch verejnej mienky podľa agentúry Focus KDH nemá istotu parlamentnej budúcnosti. Je zrejmé, že potrebuje zvýšiť svoju popularitu, aby sa mu návrat do parlamentnej špičky vydaril.

Po posledných parlamentných voľbách sa pohybovalo pod piatimi percentami, čo je hranica pre vstup do národnej rady. Vlani v jeseni ju načas prekonalo, ale začiatkom toho roka sa znovu oslabilo. Od apríla sa už drží  tesne pod šiestimi percentami.

KDH sa prvý raz nedostalo do parlamentu v roku 2016 pod vedením Jána Figeľa a druhý raz v roku 2020 pod vedením Hlinu. Dosiahlo volebný zisk 4,65 percenta, čo v absolútnom vyjadrení znamenalo 134 099 hlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáIgor MatovičJozef LenčMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽANOSKS