BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien sa v novembri tohto roka zmiernilo. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v jedenástom mesiaci 3,4 %, kým v októbri bola na úrovni 3,8 %.
V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2011 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 3,7 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v novembri podľa štatistického úradu nezmenili.
Ceny rástli takmer všade
V porovnaní s vlaňajškom vzrástli v novembri ceny vzdelávania o 6 %, potravín a nealkoholických nápojov a zdravia zhodne o 5,6 % a ceny alkoholických nápojov a tabaku stúpli o 5,1 %. Ceny rozličných tovarov a služieb sa zvýšili o 3,9 %, ceny v rámci kategórie hotely, kaviarne a reštaurácie stúpli o 3,1 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zdraželi o 2,9 %.
Ceny rekreácie a kultúry vzrástli podľa štatistického úradu o 2,7 %, ceny dopravy o 2 % a ceny odevov a obuvi stúpli o 1,9 %. Zhodne o 0,8 % sa zvýšili ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu, ako aj ceny poštových a telekomunikačných služieb.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v novembri nezmenili. Na októbrovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, ako aj ceny za zdravie, poštové a telekomunikačné služby, vzdelávanie či za hotely, kaviarne a reštaurácie. Vzrástli ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, pričom odevy a obuv, rekreácia a kultúra a rozličné tovary a služby zdraželi zhodne o 0,3 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu stúpli zhodne o 0,2 %. Ceny dopravy naopak klesli o 1 %.
Kríza zrazila ceny nadol
Pod novembrové spomalenie inflácie sa podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej podpísal predovšetkým vývoj cien v doprave. „Vyprchal totiž efekt zdražených cestovných lístkov v železničnej doprave z novembra 2011, ktorý na infláciu vplýval až do októbra 2012, teda celý jeden rok,“ konštatuje Sadovská.
Spomalenie rastu spotrebiteľských cien podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka podporili aj klesajúce ceny ropy na svetových trhoch, ktoré sa v novembri premietli do ďalšieho poklesu cien pohonných hmôt, a to o 2,8 % medzimesačne.
V decembri by pritom inflácia podľa Ľubomíra Koršňáka mohla veľmi mierne zrýchliť na úroveň 3,5 %. Po novom roku však analytici očakávajú pokles inflácie pod 3 %.
„Celkovo v budúcom roku očakávame pomalší rast cien ako v aktuálnom roku 2012. Tlmičom rastu cien bude aj naďalej opatrný spotrebiteľ, a to pod vplyvom pomalšieho ekonomického rastu a pretrvávajúcej vysokej nezamestnanosti v krajine. Taktiež zmeny regulovaných cien energií by nemali zaťažiť naše peňaženky výraznejšie ako v tomto roku,“ uvádza analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v novembri spomalila z októbrových 3,2 % na 3,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež mierne spomalila z októbrových 2,6 % na 2,5 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová, ako aj čistý inflácia v novembri 0 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania.