BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu januára tohto roka vyše 76,8 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Oproti koncu januára minulého roka ide o nárast o 2,5 tisíca nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu januára tohto roka medziročne klesol o 12,5 tisíca na 204-tisíc osôb.
Dlhodobo nezamestnaných pribudlo aj v Bratislave
Počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky počas januára tohto roka vzrástol v takmer všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší medziročný nárast zaznamenal Košický kraj, a to o 694 osôb na takmer 17,9 tisíca ľudí. Nasleduje Prešovský kraj, v ktorom sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky medziročne zvýšil o 563 osôb navyše 20,9 tisíca.
Tretí najhorší je v náraste počtu dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky Žilinský kraj. Kým v januári minulého roka v ňom bolo bez práce viac ako štyri roky takmer 5,2 tisíca nezamestnaných, v januári tohto roka už išlo o vyše 5,5 tisíca uchádzačov o prácu. V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných v tejto kategórii za rovnaké obdobie stúpol o 292 osôb na vyše 1,1 tisíca.
V Banskobystrickom kraji nezamestnaných ubudlo
Trenčiansky kraj vykázal ku koncu januára tohto roka vyše 3,8 tisíc nezamestnaných, ktorí si hľadajú zamestnanie viac ako štyri roky. Oproti koncu januára 2014 ide o nárast o 272 ľudí. V Nitrianskom kraji sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky v rovnakom období zvýšil o 241 osôb na 7,1 tisíca. V evidencii úradov práce viac ako štyri roky bolo v Trnavskom kraji ku koncu januára tohto roka vyše 2,3 tisíca ľudí, čo je medziročné zvýšenie o 74 osôb.
Jediným krajom, ktorý sa môže pochváliť symbolickým medziročným poklesom počtu nezamestnaných nad štyri roky, je Banskobystrický kraj. Ku koncu prvého mesiaca tohto roka bolo v tomto kraji bez práce viac ako štyri roky vyše 18,1 tisíc ľudí, čo je oproti koncu januára vlaňajška menej o jednu osobu.