BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Slovensko pocítilo väčšinu priamych prínosov, ktoré očakávalo od zavedenia spoločnej európskej meny. Konštatuje to riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska Martin Šuster, podľa ktorého sa nepriame výhody eura prejavia aj pre krízu až v dlhšom časovom horizonte.
„Popri vplyve krízy je vplyv eura taký malý, že je ťažko ho odlíšiť. Na to, aby sa dlhodobé prínosy eura prejavili, budeme musieť počkať jednu až dve dekády,“ uviedol Šuster na utorňajšej konferencii Finančný manažment 2012, ktorú organizuje týždenník Trend.
Jedným z konkrétnych pozitívnych vplyvov eura na Slovensku po zavedení od roku 2009 je napríklad pokles transakčných nákladov pri zahraničnom obchode alebo pri finančných transakciách so zahraničím. Táto úspora dosiahla podľa Martina Šustera viac-menej očakávané úrovne, a to asi 0,3 % hrubého domáceho produktu.
Rovnako Slovensko pocítilo zánik kurzového rizika voči euru, či ochranu pred turbulenciami počas finančnej krízy. „Globálna hospodárska kríza výrazne umocnila význam eura pri ochrane pred finančnou krízou,“ konštatuje riaditeľ odboru výskumu centrálnej banky.
Slovensko však zatiaľ v očakávanej miere nepociťuje nepriame výhody eura, ktoré by mali byť podstatne väčšie ako priame. Podľa očakávaní mala spoločná európska mena pomôcť Slovensku získať viac priamych zahraničných investícii, či podporiť rast zahraničného obchodu a hrubého domáceho produktu krajiny.
Aj podľa pôvodných očakávaní sa mali tieto efekty podľa Šustera dostavovať postupne, ale napríklad prílev investícii zastavil aj silný vplyv globálnej krízy.
Rozhodnutie Slovenska zaviesť spoločnú európsku menu nebolo podľa partnera Boston Venture Central Europe a člena Národnej ekonomickej rady vlády Českej republiky Miroslava Zámečníka zlé.
„Neurobili ste zle, keď ste prijali euro. Ťažko sa o tom hovorí niekomu, kto je z nečlenskej krajiny, ale pre mňa by skôr stálo za to, byť pri tom a môcť hovoriť do riešenia problémov,“ konštatoval vo svojom vystúpení na konferencii Zámečník.
Dodal pritom, že aj na súčasné problémy v eurozóne existujú už vyskúšané riešenia, ktoré si však vyžadujú disciplínu od konkrétnych krajín.
Euro podľa Martina Šustera v súčasnosti nemá „viac-menej“ krízu. „Súčasná dlhová kríza je krízou konkrétnych krajín eurozóny,“ myslí si Šuster. Podľa jeho slov je pritom potrebné hodnotiť krajiny eurozóny individuálne.
Euro ako spoločná európska mena je však podľa Šustera stále silnou menou, ktorej finančné trhy dôverujú. Kurz eura voči americkému doláru je napríklad podľa riaditeľa odboru výskumu NBS stále zhruba o 10 % silnejší oproti dlhodobému priemeru.