BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí znepokojili snahy amerického kongresu spoplatiť vstup do Spojených štátov amerických cez systém ESTA. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca rezortu Peter Stano. Poplatky za cestu schválil ešte minulý týždeň vo štvrtok americký senát, zákon čaká na podpis prezidenta. Slováci cestujú do USA bez víz cez systém, ktorý bol doteraz bezplatný. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tlmočil znepokojenie americkému chargé d´affaires v Bratislave Keithovi Eddinsovi, ktorého dnes prijal na jeho vlastnú žiadosť. So spoplatnením cesty cez systém naša krajina nesúhlasí. Nevylúčila, že ak by USA chceli od Slovákov za vstup desať dolárov (asi sedem eur), bude ich musieť Slovensko žiadať od amerických turistov tiež.
„Schválenie spoplatnenia systému ESTA na vstup do USA považujeme za nešťastný krok, ktorý nie je plne v súlade s myšlienkou bezvízového styku a v podstate zavádza formu skrytých víz,“ povedal už skôr hovorca Stano. Bez víz cestujú Slováci do USA od novembra minulého roka. Nutné je však vyplniť žiadosť v systéme ESTA a počkať na odpoveď cez internet. Lajčák s Eddinsom hovorili o pripravovaných rokovaniach ministra s predstaviteľmi administratívy prezidenta Baracka Obamu a ďalšími postavami jeho zahraničnej politiky, s ktorými sa stretne na budúci týždeň vo Washingtone. Lajčák tiež potvrdil angažovanosť Slovenska v Afganistane a snahu SR prispieť k stabilizácii a obnove krajiny. Priblížil mu aj aktuálny vývoj v slovensko-maďarských vzťahoch, uviedol Stano.
Eddins otvoril na stretnutí s ministrom aj otázku Iránu a jeho sporného jadrového programu. Lajčák zdôraznil, že je dôležité, aby Európska únia aj USA hovorili v tejto súvislosti koordinovaným hlasom a dotlačili Irán k splneniu požiadavky medzinárodného spoločenstva na zastavenie obohacovania uránu a k poskytnutiu záruk, že Teherán nevyvíja jadrové zbrane.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vo štvrtkovom rozhovore pre americkú televíznu stanicu NBC vyhlásil, že Irán nepotrebuje jadrové zbrane, ich vývoj Teheránom však jednoznačne nevyvrátil. Podľa prezidenta jeho krajina vždy verila v dialóg, vo vyjednávanie a na tom sa nič nezmenilo. Ahmadínedžád to uviedol iba krátko pred začiatkom nového kola rozhovorov so zástupcami svetových mocností. So šiestimi svetovými mocnosťami začne Teherán rokovať 1. októbra po vyše ročnej prestávke. Hlavnou témou stretnutia má byť iránsky „balíček“ návrhov, v ktorých sa Teherán vyjadruje k viacerým globálnym otázkam, nezaoberá sa však vlastným jadrovým programom. Rokovať s Iránom bude päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko) a Nemecko. Západné mocnosti podozrievajú Irán zo snahy vyrobiť jadrovú bombu, Teherán však tvrdí, že jeho nukleárny program má mierový charakter a že má naň právo.
SITA