BRATISLAVA 28. marca (WBN/PR) – Veselé bodky, odtlačky detských rúčok, či dve veľké srdcia blízko seba. Aj tieto úprimné kresby by mali búrať predsudky z diabetu. Vďaka unikátnej spolupráci ich pre inzulínové pumpy slovenských diabetikov navrhli ľudia s autizmom. Boli medzi nimi maličkí škôlkari i dospelí autisti. Ako prvá si svoju pumpu oživila herečka Zuzana Haasová.
Aby autisti nezostali v aute a aby diabetici nemuseli bojovať s predsudkami. Na začiatku nevšednej spolupráce stála túžba po akceptovaní. „Je dôležité, aby najmä deti pochopili, že diabetes nie je hendikep a spoločnosť by ich mala v tomto názore podporovať“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák, CSc., z Detského diabetologického centra SR. Diabetici sa preto rozhodli oživiť svoje inzulínové pumpy, inak šedé krabičky veľké ako mobilný telefón, kresbami od nadaných ľudí s autizmom. Boli medzi nimi maličkí škôlkari i dospelí autisti. „Ľudia s autizmom majú často úžasný umelecký talent a cit pre veci, ktoré nám obyčajným ľuďom často chýbajú. Rozhodli sme sa teda spojiť príjemné s užitočným. Keď sme sa dozvedeli, že diabetici by chceli svoje inzulínové pumpy oživiť kreatívnym dizajnom, požiadali sme našich priateľov z Ôsmeho svetadielu, aby pre nich vytvorili spontánne návrhy,“ vysvetľuje počiatky unikátnej spolupráce Štefan Pogány z Nadácie LINAJE.
Myšlienka búrať predsudky z diabetu prostredníctvom úprimných kresieb na inzulínových pumpách skrsla v hlave Pavla Lepeya zo spoločnosti Medtronic, ktorá vyvíja inzulínové pumpy. „Našim poslaním je zmierňovať bolesť, prinavracať zdravie a predlžovať život pacientov. Veríme, že kresby od ľudí s autizmom oživia inzulínové pumpy a budú pozitívnym impulzom pre sebavedomie ľudí s diabetom.“
Idea sa okamžite zapáčila aj samotným autorom návrhov, ktorí ochotne pripravili 9 úžasných kresieb, z ktorých každá by bola ozdobou nejednej obývačky. Pre ľudí s autizmom bolo veľkým zadosťučinením a motiváciou, že sa môžu stať súčasťou dobrej veci a pomáhať. „Viacerí sa ma pýtali, či je pravda, že diabetici nemôžu jesť cukor. Ľudia s autizmom sú veľmi úprimní. Keďže majú radi sladké, diabetikov im bolo úprimne ľúto a s radosťou sa pustili do prípravy návrhov,“ hovorí Soňa Fülopová zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom.
Rozhodovalo sa na Facebooku
Diabetici, ich známi a rodiny si z pripravených návrhov vybrali favoritov hlasovaním na facebookovej stránke „Život na jednotku“. Fanúšikom tejto fanpage je aj herečka Zuzana Haasová. „Ako budúca mamička s diabetom som rada, že je inzulínová pumpa aj na Slovensku dostupná. Je to úžasná pomôcka, ktorá výrazne chráni mňa a aj moje ešte nenarodené dieťa. Pumpu mám neustále pri sebe. Mám ju keď hrám, keď spievam, keď som s rodinou. Je tak miniatúrna, že ju vôbec nevnímam. A najmä, dáva mi pocit úžasnej istoty. S novým dizajnom sa bude na ňu ešte aj dobre pozerať,“ vyznáva svoje pocity sympatická herečka a speváčka.
Medzi víťazné kresby, ktoré oživia inzulínové pumpy slovenských diabetikov sa dostal okrem dvoch veľkých sŕdc, zatočených slimákov a farebných guličiek, aj úžasný portrét rúk 5 ročného dievčatka. Súčasťou každej nálepky, ktorú si diabetici môžu dať na svoju inzulínovú pumpu bude aj krátka informácia o tom, kto návrh pre nich pripravil.
Obrazom: Víťazné návrhy
Spolupráca medzi diabetikmi a autistami týmto nekončí. Keď videli ľudia s autizmom senzor, ktorý je prepojený s inzulínovou pumpou, okamžite im evokoval lienku, ktorej chýbajú bodky. Je teda možné, že diabetikom bude už čoskoro merať glykémiu lienka, ktorej bodky nakreslili autizom.
Inzulínová pumpa zlepšuje život a dodáva pokoj
Diabetes mellitus 1. typu je autoimúnne ochorenie, pri ktorom dochádza k deštrukcii inzulín produkujúcich beta-buniek pankreasu. „Pacienti, ktorí trpia diabetom 1. typu sú doživotne odkázaní na terapiu inzulínom, ktorý si aplikujú buď inzulínovým perom alebo inzulínovou pumpou,“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák, CSc. a dodáva: „Bez podávania inzulínu by sa ochorenie skončilo fatálne.“Inzulínová pumpa slúži ako najmodernejšia pomôcka na liečbu diabetu. Je veľká asi ako mobilný telefón a dávkuje inzulín nepretržite, rovnako ako zdravá slinivka brušná. Inzulínová pumpa automaticky dodáva konštantné množstvo inzulínu – tzv. „bazálnu dávku“ – aby udržala požadovanú hladinu glukózy bez potreby injekčnej aplikácie. Po stlačení niekoľkých tlačidiel môžu pacienti dostať extra inzulín – aby sa zabránilo nadmernému rastu hladiny glukózy, napríklad po jedle. Inzulínová pumpa monitoruje hladinu glukózy nepretržite 24 hodín denne, vďaka čomu aktívne chráni pacienta pred rizikom hypogklykémie, ktorá hrozí najmä keď človek spí a odstraňuje tak stres a strach z diabetu.
Zaujímavosť: Prvá pumpa veľká ako ruksak
Prvé prototypy inzulínovej pumpy sa objavili pred 50-timi rokmi. Vyzerali ako neforemný batoh, boli ťažké a rozmerné, čo ich praktické využitie značne obmedzovalo. Vývoj pokračoval veľmi pomaly. Ruksak na chrbte nahradili obrovské tehly, ktoré vážili asi pol kila. Pre porovnanie dnešné inzulínové pumpy sú veľké ako mobilné telefóny a ľahko sa skryjú pod oblečením.
Čo je to inzulínová pumpa
Inzulínová pumpa je veľká približne ako mobilný telefón a zaisťuje nepretržité zásobovanie inzulínom veľmi podobne ako zdravý pankreas. Inzulínová pumpa automaticky uvoľňuje stále množstvo inzulínu – bazálnu dávku- ktorou udržuje hladinu cukru v krvi v požadovanom rozmedzí bez nutnosti pravidelnej aplikácie inzulínu bez jedla. K zamedzeniu nadmerného vzostupu hladiny cukru, napr. pred jedlom, si pacient môže viacnásobným stlačením tlačidla aplikovať jednorazovú dávku inzulínu – tzv. bolus. Podľa výskumu inzulínová pumpa pacientom pomáha k účinnejšej kontrole ich choroby, čo môže znížiť dlhodobé nežiaduce účinky.
V súčasnosti najmodernejšia inzulínová pumpa Paradigm Veo ako jediná na svete dokáže kontinuálne merať hladinu cukru v krvi a v prípade potreby dávkovanie inzulínu dočasne zastaviť. Pumpa je priamo prepojená s glukózovným senzorom implantovaním na bruchu pacienta, ktorý sleduje hladinu cukru v krvi pacienta nepretržite 24 hodín denne. Tak dokáže táto unikátna pumpa aktívne chrániť pacienta proti hypoglykémii, napríklad keď pacient spí. Pumpa je zároveň schopná upozorniť pacienta v prípade, že si neaplikuje bolusovú dávku po jedle, rovnako upozorní pacienta, keď dosiahne hornú alebo dolnú hladinu cukru a umožní mu tak včas reagovať. Pacienti tak získajú väčšiu istotu, majú pokojnejšiu myseľ a vyššiu kvalitu života. Keďže senzor monitoruje hladinu cukru v krvi 24 hodín denne (288 krát za deň), nemusia si pacienti pichať do prsta, aby zistil stav cukru.
V súčasnosti sa vývoj púmp zameriava na kontinuálny monitoring glukózy (cukru v krvi) s cieľom „uzavrieť okruh“ a tak maximálne napodobniť funkciu slinivky brušnej. Práve prepojenie inzulínovej pumpy Paradigm Veo a glukózového senzora monitorujúceho stav glukózy v tele pacienta je prvým krokom na ceste k umelej slinivke brušnej.