BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave získala pre svoje pracovisko Oddelenia laboratórnej medicíny (OLM) nový prístroj potrebný pri diagnostike leukémií, lymfómov a iných hematologických aj nehematologických ochorení v detskom veku.
Nový náterový a farbiaci automat v hodnote 58-tisíc eur pomôže predovšetkým onkologickým pacientom.
„Som veľmi rád, že nový náterový a farbiaci automat uľahčí diagnostiku predovšetkým u onkologických pacientov, ale slúžiť bude všetkým pacientom našej nemocnice. Lekárom umožní ľahšie diagnostikovať a zistiť celú paletu ochorení, či ide o baktériovú alebo vírusovú infekciu, infekčnú mononukleózu, sepsu, onkologické a mnohé iné ochorenia,“ uviedol riaditeľ DFNsP Bratislava Ladislav Kužela.
Nový prístroj uľahčí diagnostikovanie ochorení
Na prítomnosť leukémie, lymfómu alebo iného malígneho ochorenia často upozornia ako prvé nátery periférnej krvi, ktoré sú zhotovované a farbené manuálne.
Nátery periférnej krvi sa sledujú aj počas liečby a následných kontrol onkologických pacientov a slúžia na odhalenie prítomných malígnych buniek a blastov.
Náterový a farbiaci automat zhotovuje nátery periférnej krvi vo vynikajúcej kvalite, pričom zohľadňuje hodnotu ôsmich rozmedzí a tiež náterové podmienky pre špeciálne vzorky krvi napríklad pri chronickej lymfocytovej leukémii, vysokom alebo nízkom počte leukocytov, vysokom počte blastov a zabezpečuje štandardizáciu práce.
Prístroj je efektívnejší a šetrí čas
Vysoká kvalita zhotovených sklíčok prispieva k lepšiemu hodnoteniu buniek a stanoveniu diagnózy. Takto zhotovené nátery sú dobre hodnotiteľné aj pomocou digitálnej morfológie, ktorú ako jedno z dvoch pracovísk na Slovensku používa aj DFNsP Bratislava.
„Kvalitne pripravené nátery, pri ktorých lekári v jednotlivých bunkách veľmi dobre vidia všetky jej štruktúry, umožňujú ľahšie zhodnotenie buniek, čo zohráva významnú úlohu hlavne pri posudzovaní patologických vzoriek onkologických pacientov s prítomnosťou blastov a pri odhaľovaní nových onkologických diagnóz. Oproti manuálnemu natieraniu a farbeniu sklíčok periférnej krvi nový automat skráti čas zhotovenia ofarbeného náteru z jednej hodiny na 20 minút, čo je benefit predovšetkým pre onkologických pacientov, ktorí čakajú na výsledky, na základe ktorých lekár rozhodne, či dieťa pôjde domov alebo je potrebná hospitalizácia,“ vysvetlila Jana Kopčová, vedúca laboratória základnej hematológie na OLM DFNsP Bratislava.
Agentúru SITA informovala hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická.