Desiatky tisíc ľudí si vo štvrtok pripomenuli 30. výročie pádu chorvátskeho mesta Vukovar, ktoré počas vojny z rokov 1991 – 1995 zničila juhoslovanská armáda a stalo sa symbolom odporu a národnej jednoty.
Najvyšší predstavitelia počas tradičného pochodu viedli obrovský zástup ľudí, ktorí niesli chorvátske vlajky alebo v nich boli zabalení, zatiaľ čo v tichosti kráčali.
Mesto bombardovali takmer tri mesiace
Mnohí neskôr položili kvety a zapálili sviečky na cintoríne, kde sú pochované obete 87-dňového obliehania Vukovaru.
Počas vojny, ktorá vypukla po tom, ako Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie, zahynulo viac ako 10-tisíc ľudí.
Chorvátsko sprísňuje reštrikcie v boji proti koronavírusu a rozširuje povinnosť používania COVID pasov
Prihraničné mesto Vukovar úplne zničilo takmer tri mesiace trvajúce bombardovanie juhoslovanskej armády a v novembri 1991 padlo do rúk srbskej armády.
Stovky vukovarských bojovníkov a civilistov následne zajali alebo zabili a tisícky obyvateľov inej ako srbskej národnosti vyhnali z mesta.
Obete čakajú na spravodlivosť
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vo štvrtok povedal, že Chorvátsko stále hľadá viac ako 1 800 ľudí, ktorí sú od konfliktu nezvestní a žiada informácie od Srbska. Vzťahy medzi balkánskymi krajinami pritom aj desaťročia po vojne zostávajú napäté.
Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová tiež pripomenula, že mnohé obete obliehania Vukovaru stále čakajú na pravdu a spravodlivosť.
„Znovu opakujem výzvu politickým lídrom v regióne, aby otvorili policajné a vojenské archívy, ktoré by mohli obsahovať informácie o nezvestných osobách a tiež, aby zvýšili spoluprácu v tejto oblasti,“ vyjadrila sa.
Chorvátsko vo štvrtok pochod zorganizovalo aj napriek rastúcim počtom nakazených koronavírusom v krajine. Plenkovič ľudí vyzval, aby boli zodpovední a nevystavovali ostatných riziku.