1. Farebná terapia bytovej záhrady
Zafarbia vôňou aj kvetmi. Dokonca vdýchnu život aj tomu najpochmúrnejšiemu priestoru. Keď sa rozhodnete vniesť do svojho vybieleného príbytku trochu oživujúcich farieb, vyberte si tie celoročne kvitnúce. Tak po farbami hýriacom lete nepríde fádna biela zima. Namyslené biele steny sú jednoznačne za africké fialky. Ak by ste chceli niečo extra, k dispozícii sú lietajúce orchidey.
2. Sto chutí, sto svetiel
Skĺbiť biely minimalizmus s farebnou atmosférou nie je jednoduché, ale ani nemožné. Do popredia sa hlásia svetlá. Ak vás nebaví meniť ručne-stručne žiarovky, aby ste vyhoveli svojim farebným chúťkam, zadovážte si náladové svietidlo a máte o farebné odtiene postarané.
3. Nábytok s farebnou DNA
Farebný kokteil dizajnového nábytku nie je lacná záležitosť. Aby ste sa doma cítili skutočne dobre, je dôležité, aby bol byt v súlade s vašou ekofilozofiou. Šetriť niekoľko rokov na dizajnový farebný nábytok nemá zmysel. Skúste si ho radšej vyrobiť sami. Zohnať drevo nie je problém. Vyskladajte si z nich nábytok podľa vlastných predstáv a použite farby na drevo – a zo sna je skutočnosť. Ak je vám ľúto starého nábytku, ktorý sa nešťastne prizerá vašim predstavám o dizajne, dajte mu druhú šancu a farebne ho vymóďte. Do hry sa v posledných rokoch dostáva farebne nepravidelná patina.
Patinovanie: Na patinovanie budete potrebovať brúsny papier, farbu na drevo (bielu) a tónovacie farby. Nábytok zbavte olupujúcej sa farby alebo laku pomocou brúsneho papiera, prípadne si prácu uľahčite elektrickou brúskou. Takto pripravený povrch natrite bielou farbou. Keď zaschne, naneste suchým (najlepšie starým) štetcom tónovacie farby. Keď začne farba schnúť, vlhkou handrou ju utierajte tak, akoby ste ju chceli vtlačiť do škár. Utierať ju treba vždy v jednom smere, podľa štruktúry dreva.
Celý článok si môžete prečítať tu.