Delfíny žijúce v Lamanšskom prielive sú podľa vedcov vystavené „kokteilu zo škodlivín„. Ako uvádza štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports, delfíny skákavé (Tursiops truncatus), ktoré žijú pri francúzskom pobreží, mali v tele jednu z najvyšších zaznamenaných úrovní toxických chemikálií a ortute.
Vedci tvrdia, že je treba urobiť viac pre riešenie „neviditeľného“ problému pretrvávajúcich škodlivín v oceánoch.
Vysoké koncentrácie ortute
Lamanšský prieliv je domovom jednej z posledných veľkých európskych populácií delfína skákavého. Vedci zobrali vzorky tkaniva z viac ako 80 delfínov žijúcich vo vodách pri Normandii a Bretónsku. Zistili vysoké koncentrácie ortute v ich koži a polychlórovaných bifenylov (PCB) v tuku.
Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum
Vo vzorkách tuku našli aj ďalšie priemyselné chemikálie ako dioxíny a pesticídy, ktoré spolu vytvárajú „kokteil zo škodlivín„.
Obavy o populáciu
Chemikálie sa prenášajú aj z matky na mláďa. „Naše výsledky naznačujú dôležitý prenos PCB zo samičiek na mláďatá, čo môže vyvolávať obavy o populáciu,“ uviedol tým vedcov pod vedením doktorky Krishny Das z univerzity v belgickom Liege.
Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov
Prirodzené prostredie delfínov skákavých, oblasť známa ako Normandsko-bretónsky záliv, by sa podľa vedcov malo stať osobitnou chránenou oblasťou pre ich tamojšiu populáciu.
Chemikálie sa hromadia v tuku
Polychlórované bifenyly, ktoré sa používali v plastoch, farbách a elektrických zariadeniach, zakázali pred niekoľkými desaťročiami, avšak pretrvávajú v prostredí a môžu sa tak hromadiť v tuku delfínov a veľrýb.
Tieto chemikálie našli v tuku delfínov skákavých, ktoré more vyplavilo na plážach naprieč Európou. Telo kosatky dravej (Orcinus orca), ktorú našli v roku 2016 pri Škótsku, obsahovalo tiež jednu z najväčších zaznamenaných úrovní PCB.