- aktualizované 27. júna 15:31
Nezaradený poslanec NR SR a člen mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Martin Poliačik nám spôsobil medzinárodnú hanbu, keď si dovolil podpísať protestné vyhlásenie k prinavráteniu práv Ruska v Rade Európy. Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko.
„Poslanec Poliačik nemal na to nikdy mandát. Má právo hlasovať, ale bol som užasnutý z prezidentky SR, lebo je to interná vec NR SR,“ povedal Danko s tým, že listom Poliačika vyzval, aby sa v budúcnosti zdržal konaní, ktoré by mohli mať dopad na meno NR SR.
Podľa Danka by sa mal Poliačik za svoje konanie ospravedlniť. Zároveň uviedol, že prezidentská kancelária by nemala zasahovať do NR SR.
Hlasovanie o Rusku v Rade Európy
Poslanec NR SR Martin Poliačik odmieta, že by protestné vyhlásenie k prinavráteniu práv Ruska v Rade Európy podpísal v mene Slovenskej republiky. Poliačik je členom delegácie NR SR pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy spolu s Ľubošom Blahom a Pavlom Gogom (obaja Smer-SD) či Radovanom Balážom (SNS).
Danko trvá na pozvaní Lukašenka na oslavy SNP, bieloruského prezidenta prijme ako osobného hosťa
Poslanci na júnovom zasadnutí v Štrasburgu hlasovali o prinavrátení hlasovacích práv Ruskej federácii po anexii Krymu. Keďže sa Poliačik pridal k odmietavému vyhláseniu poslancov, predseda NR SR Andrej Danko a vedúci delegácie Ľuboš Blaha ho chcú odvolať z pozície náhradníka v slovenskej delegácii v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.
„Dôvodom je, že som sa dnes pridal k vyhláseniu svojich kolegov a kolegýň, v ktorom som vyjadril nespokojnosť s jednaním Parlamentného zhromaždenia vo vzťahu k prinavráteniu hlasovacích práv Ruskej federácii,“ napísal Poliačik na svojej facebookovej stránke.
Text podpísal sám za seba
K prípadu sa vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vo štvrtok pre médiá povedala, že z informácií, ktoré má, Poliačik text podpísal sám za seba, nie v mene krajiny.
„Z toho, čo som sa stihla dozvedieť, som to z tých kusých informácií vnímala tak, že to bolo stanovisko pána poslanca, a nie stanovisko pána poslanca za celú krajinu, čo je veľmi dôležitý rozdiel. Chápem to v tomto zmysle tak, že akoby sankcionovať poslanca za jeho názor mi nepríde primerané,“ dodala prezidentka s tým, že sa ešte s celým textom musí zoznámiť.
Pred nástupom do funkcie pôsobila v tej istej strane ako Poliačik – v Progresívnom Slovensku.
Poslanec vykonáva svoj mandát slobodne
Poliačik trvá na tom, že vyhlásenie nepodpísal v mene SR, ani v mene slovenskej delegácie. „Po tomto zasadnutí sa určite vrátim domov a budem s kolegami a kolegyňami v parlamente aj so zástupcami a zástupkyňami ministerstva zahraničných veci, s ktorými štandardne komunikujem, hovoriť o vzniknutej situácii,“ pokračoval poslanec.
Pripomenul, že poslanec vykonáva svoj mandát slobodne a podľa svojho vedomia a svedomia. „Pripojením sa k spoločnému vyhláseniu kolegov a kolegýň som reprezentoval len sám seba a určite nie je možné z toho odvodzovať stanovisko Slovenskej republiky. Rešpektujem, že páni Blaha a Danko majú na vec iný názor a chytajú paniku z toho, že by im z Moskvy mohlo prísť pokarhanie, ale to v demokratickej spoločnosti nemôže byť dôvodom na zbavenie mandátu v Parlamentnom zhromaždení,“ napísal Poliačik.
Ak by ho slovenský parlament odvolal bez jeho súhlasu, porušil by Štatút Rady Európy, domnieva sa Poliačik. Argumentuje, že mandát mu platí od januára do januára a počas tohto obdobia je možné členov delegácií meniť len po dohode. Inak ich nemožno odvolať. Miesto sa síce môže uvoľniť, ale len smrťou alebo vzdaním sa miesta.“