Zvíťazila Američanka Jamie Lynn Grayová
Víťazkou sobotňajšej disciplíny puškárok sa stala Američanka Jamie Lynn Grayová, ktorá utvorila dva olympijské rekordy. Najskôr v kvalifikácii výkonom 592 bodov a potom aj finálový celkovým súčtom 691,9 bodu. Prvenstvo si s prehľadom postrážila pred Ivanou Maksimovičovou zo Srbska (687,5 b.), na bronzovú pozíciu sa prepracovala Češka Adéla Sýkorová (683,0). Čínska olympijská šampiónka z Pekingu Li Tu (581) sa musela tentoraz uspokojiť s 13. pozíciou.
Výsledky – športová puška 3×20
ženy (konečné poradie): 1. Jamie Lynn Grayová (USA) 691,9 – fin. rekord OH (592-rekord OH+99,9), 2. Ivana Maksimovičová (Srb.) 687,5 (590+97,5), 3. Adéla Sýkorová (ČR) 683,0 (584+99.0), 4. Sylwia Bogacká (Poľ.) 681,9 (583/k.o. rozstrel 49,6/+98,9), 5. Snježana Pejčičová (Chorv.) 681,9 (584+97,9), 6. Barbara Eglederová (Nem.) 680,8 (583/k.o. rozstrel 49,8/+97,8), 7. Daria Vdovinová (Rus.) 680,8 (585+95,8), 8. Agnieszka Nagayová (Poľ.) 678,2 (584+94,2),…34. Daniela Pešková (SR) 576
Na strelnici v Kasárňach kráľovského delostrelectva (Royal Artillery Barracks) skončila vo vzduchovej puške 60 na 14. mieste, v sobotňajšej športovej puške 3×20 obsadila 34. priečku.
„Čo sa týka umiestnení, určite som nie spokojná. Mojím cieľom bolo finále, na ktoré som mala natrénované. Pripravila som sa o to aj vlastnými chybami, ale treba povedať aj to, že šťastie sa mi poriadne obrátilo chrbtom. Keď sa na to pozriem z hľadiska výsledkov, v oboch disciplínach som dosiahla o bod menej ako v Pekingu, čo veru nie je pozitívne. Štyri roky som drela a nakoniec z toho nič nebolo. Taký je však šport,“ povzdychla si 28-ročná Vištučanka.
V oboch vyrovnaných súťažiach ju od úspechu delili doslova milimetre. Detailné merania ukázali viacero jej výstrelov s hodnotou 9,9 bodu.
V streleckých súťažiach sa však v kvalifikácii na desatinky „nehrá“. Zásah 9,9 je deväť bodov, 10,0 už desať. Rozdiel je necelý milimeter.
„V športovej puške mala sedem výstrelov s hodnotou 9,9, ale iba dva s hodnotou 10,0. To azda hovorí za všetko. Keby to bolo naopak, atakovala by hranicu postupu do finále,“ pridal sa jej tréner Michal Slavkovský.
Daniele Peškovej sa v záverečnej položke pretekov 3×20 v kľaku stalo trikrát za sebou, že jej ukázalo 9,9 bodu. Je jasné, že takéto prípady poriadne dokážu nabúrať psychiku pretekára.
„Veruže mi to brnkalo na nervy. V takých chvíľach pociťuje strelec zúfalstvo. Najradšej by som v tom momente chytila tú pušku a hodila ju smerom k terčom. Dôležité je ale opäť sa namotivovať a pokračovať,“ vysvetľovala strelkyňa, ktorá v už v juniorskej vekovej kategórii patrila k absolútnej svetovej špičke, keď bola dokonca držiteľkou mládežníckeho svetového rekordu v športovej puške.
„Pred posledným výstrelom som si povedala, že možno je to moja posledná olympiáda v kariére, možno sa už nikdy nekvalifikujem, a preto ju chcem ukončiť desiatkou. To sa mi podarilo, čo je také malé pozitívum,“ našla Daniela Pešková predsa len niečo kladné.
Uvedomovala si, že v britskej metropole nedosiahla to, čo bolo v jej reálnych silách a schopnostiach. „Mala som na viac v oboch disciplínach, ale športová puška ma sklamala oveľa viac ako vzduchovka.
V pondelok odlietam domov, budem chcieť čo najskôr zabudnúť na túto olympiádu. Viem, že je krátko po pretekoch, to sklamanie momentálne veľmi, naozaj veľmi bolí. Postupne to ale bude opadávať, nakoniec určite nájdem aj niečo pekné,“ konečne sa usmiala sympatická športovkyňa, ktorá sa streľbe venuje už 18 rokov.
Ani jej tréner Michal Slavkovský nelámal nad ňou palicu. „Podľa mňa vzduchovka bola dobrá. Všeobecný pohľad, že štrnáste miesto je nejaká katastrofa, je veľmi zavádzajúci. Tam to bolo o jednom – dvoch bodíkoch. V športovej puške ma sklamalo posledných dvadsať výstrelov. Keby jej streľba v kľaku vyšla tradične ako na iných pretekoch, bola by na hrane postupu do finále. Celkovo nemusíme byť sklamaní,“ skomentoval vystúpenie svojej zverenkyne.
Daniela Pešková si pred odchodom do Londýna verila. Sebavedomie jej dvíhali nielen dobré výsledky, ale aj vedomie, že v príprave urobila pre úspech všetko, čo bolo v jej silách a možnostiach. „Išla som sem s vierou v seba a v to, čo som mala natrénované. Dokázala som však predať len asi sedemdesiat percent. V oboch súťažiach som mala aj kus smoly, nezvládla som poveternostné podmienky a objektívne musím priznať, že súperky boli lepšie,“ sebakriticky sa obzrela za svojím druhým olympijským vystúpením v kariére najlepšia slovenská puškárka.
Napriek všetkému však určite na svoj šport nezanevrie. Práve naopak, už pomaly začína spriadať nové plány. „V tejto chvíli skutočne nič pozitívne nevidím, lebo prevláda u mňa sklamanie. Určite však s odstupom času prídu aj kladné veci. Chcem sa pripraviť čo najlepšie na ďalšiu olympiádu, aby to tam bolo lepšie,“ odhodlane zakončila Daniela Pešková.
Odporúčame:
Daniela Pešková nepostúpila do finále vo vzduchovej puške.
Danka Barteková získala v Londýne bronzovú medailu.
Jozef Gönci sa do finále vo vzduchovej puške neprestrieľal.
Fantastický Michal Martikán získal v Londýne bronzovú medailu.
Bratia Hochschornerovci vybojovali bronzovú medailu.
Výsledky slovenských športovcov na OH
Jozef Gönci neuspel v Londýne ani v druhej disciplíne
Dana Velďáková sa na olympiáde kvalifikovala do finále trojskoku.
Zuzana Štefečeková si na olympiáde vystrieľala striebornú medailu.