Bratia Hochschornerovci získali v Londýne bronzovú medailu

Hochschornerovci
Slovenskí vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci v cieli po finále C2 mužov na LOH 2012 v Londýne. Veľká Británia, Londýn, 2. august 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

LONDÝN 2. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko získalo na olympijských hrách v Londýne tretiu medailu, postarali sa o ňu bratia Pavol a Peter Hochschornerovci v C2 mužov vo vodnom slalome.

V areáli Lee Valley White Water Centre v Broxbourne skončili na 3. mieste a nepodarilo sa im obhájiť zlato z predchádzajúcich troch vrcholov štvorročného obdobia.

Prvýkrát v kariére sa olympijskými víťazmi stali Briti Tim Baillie a Etienne Stott, ktorí sa v porovnaní so semifinále zlepšili vo finále o štyri sekundy. Hochschornerovci zaostali za Britmi o 1,87 sekundy.

Na trati boli najrýchlejší, ale dotyk pleca Pavla o šestnástu bránku ich pripravil o najcennejší triumf.

Slovákov predstihla aj ďalšia britská loď David Florence, Richard Hounslow. Slovensko má tak z Londýna tretiu bronzovú medailu.

Peter a Pavol Hochschornerovci
Bratia Peter a Pavol Hochschornerovci počas kvalifikácie v areáli Lee Valley Whitewater Center na olympijských hrách v Londýne. Foto: SITA/AP

„Som nahnevaný sám na seba, že sme nepreviedli to, na čo sme mali. Pokazili sme si to sami. My sme spravili chyby, a to nás odsunulo až na tretie miesto. Šestnástu bránku sme trochu podišli, chceli sme to urýchliť a Paľo pri výjazde šuchol vestou o bránku. Bol to malý dotyk, ale bol. Od prvých brán sa nám nešlo dobre, začiatok nám nesadol a z toho pramenili ďalšie chyby. Veľmi sme to tlačili, a to sa v tomto športe nevypláca. Treba nechať loď plávať vo vode. Celú jazdu sme sa od začiatku do cieľa trápili, určite to dnes nebolo na zlato. Neboli sme nervózni, koncentrovali sme sa na svoj výkon,“ povedal v prvom rozhovore v mixzóne Peter Hochschorner.

Pavol ho doplnil: „Všetci od nás čakali zlato. V jednom okamihu som si dokonca myslel, že sme bez medaily. Pre nás to boli ťažké preteky. Trať nám asi príliš nesadla, trápili sme sa. K tomu sa potom pridal vietor a ťukli sme bránku. Bol som sklamaný z našej jazdy. S jedným dotykom sa olympijské hry vyhrať nedajú.“

Hochsornerovci sú na seba nahnevaní, dalo sa ísť aj lepšie

Hochschornerovcom sa nepodarilo získať štvrté zlato po sebe v jednej disciplíne jednotlivcov alebo dvojíc, čím by sa ich mená dostali do olympijskej histórie. Štyri olympijské prvenstva vybojovali v individuálnych súťažiach len americkí atléti Carl Lewis v diaľke v rokoch 1984 až 1996 a Alfred Oerter v disku v období 1956 až 1968.

Do tejto spoločnosti podľa olympijských historikov patrí aj dánsky jachtár Paul Elvström, ktorého triedu Firefly po roku 1948 nahradila trieda Finn, tú vyhral v rokoch 1952, 1956 a 1960. Hochschornerovci sú však s bilanciou 3 – 0 – 1 najúspešnejším vodnými slalomármi pod piatimi kruhmi v histórii.

Baillie so Stottom vybojovali pre Veľkú Britániu celkovo tretiu zlatú medailu na OH 2012, prvú vo vodnom slalome. S výnimkou dráhovej cyklistiky boli Briti prvýkrát po 24 rokoch na dvoch najvyšších stupňoch. Naposledy to dokázali strelci Malcolm Cooper a Alister Allan v ľubovoľnej malokalibrovke 3×40.

„Je to niečo neuveriteľné, keď získate zlatú medailu pred vlastnými fanúšikmi. Myslím si, že sa mi ešte sníva. Je to naozaj ako sen. Zdolali sme aj Hochschornerovcov, ktorí sú legendami nielen v C2, ale v celom tomto športe. Sú to nádherné pocity,“ povedal Etienne Stott a Tim Baillie ho doplnil: „Je len veľmi ťažké uveriť, čo sa nám podarilo. Je to niečo neuveriteľné. Sme veľmi šťastní.“

Otec a tréner Hochschornerovcov nerobí z bronzu tragédiu

Ohlasy slovenských vodnoslalomárskych reprezentantov na bronz bratov Petra a Pavla Hochschornerovcov v kategórii C2 a 6. miesto Jany Dukátovej v K1 na Hrách XXX. olympiády v Londýne:

Peter Škantár (reprezentant SR v C2): „Pre mňa osobne je vystúpenie a konečná tretia priečka Hochschornerovcov trochu sklamaním. Veril som, že získajú štvrté zlato na olympijských hrách, pretože v kategórii C2 sú najlepší na svete. Nešťastný ťuk vo finálovej jazde im však v tom zabránil, pretože inak boli najrýchlejší. Dnes mali menej potrebného športového šťastia. Vo vodnom slalome sa za chyby tvrdo platí. Myslím si, že to trochu pokazili v spodnej časti trate. Briti mali možnosť 1,5 roka doma trénovať, tento kanál poznali, čo aj dokonale využili.

Pokiaľ ide o Janu Dukátovú, jej dnešnú finálovú jazdu som nevidel. Napriek tomu som čakal od nej lepšie umiestnenie, pretože je to skúsená a veľmi dobrá kajakárka. Veril som, že môže dosiahnuť na medailové stupne.“

Elena Kaliská (dvojnásobná olympijská víťazka a reprezentantka SR v K1): „Pokiaľ ide o Hochschornerovcov, povedzme si na rovinu – škoda toho finálového ´ťuku´. V prípade, že by zašli čisto, boli by zlatí, čo by bolo skvelé. Je to však šport, a tak to treba aj brať. Musíme sa pozrieť aj na to, čo dosiahli predtým. Navyše ´Hochšíci´ boli pod veľkým tlakom okolia, všetci od nich očakávali iba najcennejší kov. Chlapci sú určite sklamaní, ale život ide ďalej. Každá medaila sa ráta.

Pre Janku Dukátovú je šieste miesto medzi kajakárkami určite sklamaním. Myslím si, že do Londýna išla s veľkými očami. Ja sa však domnievam, že pri jej olympijskom debute môže byť spokojná so svojím vystúpením. Ona je iný typ pretekárky ako ja. Tento londýnsky kanál nebol pre ňu stavaný a šitý na jej mieru. Nebola to voda, na ktorej sa môže viezť.“

Tomáš Kučera (reprezentant SR v C2): „Veril som ´Hochšíkom´, že budú zlatí, veď v našej kategórii sú to jednoznačne top pretekári. V tejto sezóne boli jednoznačne najlepší. Navyše Česi Volf a Štěpánek, ktorých som tiež favorizoval, nepostúpili do olympijského finále. Chalani to mohli mať dnes uľahčené. Určite chceli vystúpiť na najvyšší stupienok. Napriek dotyku bránky mohli do toho viac dupnúť, určite by zvíťazili. Nevyšlo im to, ale aj bronz je dobrý. Janka Dukátová je skúsená pretekárka. Myslím si, že dnes mohla skončiť aj lepšie ako na 6. mieste. Určite si aj ona sama želala lepší rezultát.“

Ján Bátik (reprezentant SR v C2): „Hochschornerovci dosiahli pekný výsledok. Museli to byť dnes veľké nervy. Už pre mňa bolo sledovať semifinále a finále veľké napätie, nie to ešte tam štartovať… Na druhej strane si myslím, že nezašli dnes svoju optimálnu jazdu, keď im to dokonale kĺže. Každý športovec by však asi bral tretie miesto na olympijských hrách, ja určite.

Janka ma neprekvapila pozitívne ani negatívne. Všetci sme zvyknutí na jej jazdy, je to výborná kajakárka. V Londýne však išla dosť na istotu. Myslím si, že pri svojom olympijskom debute dosiahla pekný výsledok.“