BERLÍN 12. októbra (WebNoviny.sk) – Náklady na ubytovanie stúpajúceho počtu migrantov prichádzajúcich do Nemecka nebudú tamojší obyvatelia musieť znášať v podobe zvýšených daní. Kancelárka Angela Merkelová to prisľúbila v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Bild, z ktorého cituje agentúra DPA.
„Môžeme byť radi, že sme roky dobre hospodárili a stav našej ekonomiky je v súčasnosti dobrý,“ povedala Merkelová. Vicekancelár Sigmar Gabriel – predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá vládne v koalícii s Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU) a Kresťanskosociálnou úniou v Bavorsku (CSU) – však podľa DPA medzitým obvinil partnerské strany z „bezradnosti“ pri riešení migračnej krízy.
Postoje CDU a CSU sa líšia
Konzervatívne CDU a CSU v súčasnosti rozdeľujú odlišné postoje k migrantom, ktorých prílev sa podľa Merkelovej dá zvládnuť, zatiaľ čo podľa bavorského premiéra Horsta Seehofera, stojaceho na čele CSU, by malo Nemecko uzavrieť svoje štátne hranice.
Gabriel v tejto súvislosti vyjadril podporu Merkelovej, zdôraznil však, že Nemecko nie je schopné prijať „bezpodmienečne a natrvalo“ všetkých prichádzajúcich migrantov, ktorých počet za tento rok odhadol na vyše milióna.
Medzi kritikov Merkelovej politiky voči migrantom sa zaradil aj republikánsky uchádzač o post prezidenta USA Donald Trump, ktorý v rozhovore pre stanicu CBS News varoval pred „nepokojmi“ v Nemecku. „To, čo urobila v Nemecku, je choré,“ povedal s poukázaním na vyvolané „najrôznejšie útoky“ a násilnosti.
Merkelovej hrozia pre migrantov žalobami, Berlín je pokojný
Medzi migrantmi to vrie, v Hamburgu sa pobili desiatky mužov
Maďari kontrolou hraníc porušujú ľudské práva, tvrdí Amnesty
Merkelová si verí, prijímanie utečencov Nemecko zvládne
Nemecko zvažuje vybudovanie tranzitných zón
Nový koordinátor nemeckej vlády pre problematiku utečencov Peter Altmaier vyzval v pondelok na vytvorenie tranzitných zón pozdĺž nemeckých hraníc, ktorých účelom bude pomoc pri zvládaní hromadného príchodu žiadateľov o azyl do Nemecka. „Verím, že vo svetle súčasnej situácie by sme nemali vylúčiť nijakú prípadnú alternatívu na tejto úrovni,“ povedal Altmaier v rozhovore pre nemeckú stanicu ZDF.
Rozhodnutie o vybudovaní tranzitných zón by sa malo pravdepodobne prijať v nasledujúcom týždni, povedal Altmaier, ktorý je zároveň šéfom úradu kancelárky Merkelovej. V týchto tranzitných zónach bude vláda vedieť lepšie posúdiť a „rozoznať medzi ľuďmi, ktorých chceme chrániť a budeme chrániť… a ľuďmi, ktorí prichádzajú z ekonomických dôvodov,“ dodal.
Altmaier sa tak podľa agentúry DPA vyjadril po päťhodinovom nedeľňajšom stretnutí kancelárky Merkelovej so spolkovými a krajinskými ministrami vnútra v Berlíne. Viacero z ministrov oznámilo, že ich zdroje na vyrovnanie sa s prílevom migrantov sú už vyčerpané. Ťažiskom tejto schôdzky, ktorá trvala do neskorých večerných hodín, bolo prerokovanie možnosti vybudovania tranzitných zón.
Utečenci vyvolali napätie
V strediskách v týchto tranzitných zónach by mali nemecké úrady zadržiavať žiadateľov o azyl cestujúcich z krajín považovaných za bezpečné, alebo bez dokladov totožnosti či nepravých osobných dokumentov. Merkelová vymenovala Altmaiera do funkcie koordinátora pre utečeneckú politiku v uplynulom týždni v reakcii na vlnu žiadateľov o azyl snažiacich sa dostať do Nemecka.Nepretržité množstvo utečencov vstupujúcich do Nemecka tam vyvolalo politické napätie a pochybnosti, či Nemecko dokáže zvládnuť takúto vlnu migrantov. Podľa oficiálneho odhadu Berlína by v tomto roku malo do Nemecka pricestovať okolo 800.000 žiadateľov o azyl. Prevažná väčšina z nich pochádza z vojnou zmietaných štátov ako Sýria, Afganistan, Irak či Eritrea. Niektoré odhady však v súvislosti s Nemeckom hovoria až o milióne nových žiadateľov o azyl.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.