Daň z finančných tokov v EÚ je protiprávna, tvrdia odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dane
Foto: davidgordonwallace.com

LONDÝN 10. septembra (SITA, Reuters) – Plánovaná daň z finančných transakcií v jedenástich členských štátoch únie odporuje právu spoločenstva. Vyplýva to zo stanoviska právnikov členských štátov, ktoré získala v utorok agentúra Reuters.

Opatrenie „v zmysle noriem medzinárodného obyčajového práva prekračuje jurisdikciu členských štátov v oblasti zdanenia“, uvádza sa v dokumente s dátumom 6. septembra.

Daň je podľa právnikov nezlučiteľná so zmluvou EÚ, „nakoľko zasahuje do daňových kompetencií nezúčastnených členských štátov“. Transakčná daň uplatňovaná iba v niektorých štátoch by bola „diskriminačná a pravdepodobne by viedla k narušeniu súťaže na úkor nezúčastnených členských štátov“, uvádza sa ďalej v stanovisku právnej služby pre členské štáty EÚ.

Nemecko a desať ďalších členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa v januári dohodlo na dani z obchodovania na finančných trhoch. Predstavitelia štátov v tom čase vyjadrovali očakávania, že táto daň by mohla začať fungovať od januára 2014 a pokryť časť nákladov finančnej krízy. Okrem Nemecka a Slovenska sa k návrhu zaviesť daň z obchodov s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi pripojilo aj Francúzsko, Belgicko, Rakúsko, Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Estónsko. Sadzba dane by podľa návrhu Európskej komisie mala predstavovať 0,1 % pre akcie a 0,01 % pre deriváty. Celkové daňové príjmy z tejto dane odhaduje komisia na úrovni 30 až 35 mld. eur ročne.

Plánovanú daň už napadla pred Súdnym dvorom Európskej únie (ECJ) Veľká Británia, ktorá je najväčším finančným centrom EÚ. Vláda v Londýne pred najvyšším súdnym tribunálom únie argumentuje obavami z možných negatívnych dopadov na finančné transakcie v krajinách, ktoré sa k dohode nepripojili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať