BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Hlavnému mestu hrozí, že stratí jeden z historických industriálnych areálov – areál Cvernovej továrne na Páričkovej ulici.
Tvrdí to Klub ochrany technických pamiatok, iniciatíva Bratislava otvorene, podporuje ich aj občianske združenie Design factory a ďalší odborníci z oblasti architektúry a pamiatkovej starostlivosti.
Vyzývajú primátora aj hlavnú architektku Bratislavy, starostu Ružinova, poslancov v dotknutých zastupiteľstvách aj vedenie Pamiatkového úradu SR, aby podnikli všetko, čo je v ich silách a kompetenciách na záchranu tejto pamiatky.
Cvernovku by mali nahradiť byty a obchody
Žiadajú ich o obstaranie územného plánu zóny a zapísanie areálu Cvernovky do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu.
Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli aktivisti, areál Cvernovky pred časom zmenil majiteľa, od českej developerskej spoločnosti Sekyra Group ho kúpila francúzska spoločnosť JF Hamilton Group.
„Tá podľa nedávno medializovaných informácií plánuje v areáli výstavbu bytových, obchodných a kancelárskych priestorov. So zachovaním historických objektov, okrem jediného pamiatkovo chráneného Hlavného výrobného objektu však, bohužiaľ, nepočíta,“ informujú v stanovisku s tým, že investor plánuje práce rozbehnúť v marci tohto roku.
„Podľa informácií ružinovského stavebného úradu dnes žiadne konanie vzťahujúce sa na priestor dotknutého súboru neprebieha,“ tvrdia aktivisti. V roku 2008 vydané rozhodnutie, ktoré povoľuje odstránenie stavieb, je podľa nich po lehote vykonateľnosti, stratilo platnosť v júli 2009. List, v ktorom v júni 2010 vtedajší starosta mestskej časti Ružinov súhlasil s predĺžením platnosti uvedeného rozhodnutia do júla 2012, je podľa nich právne irelevantný.
„Nie je totiž možné predlžovať rozhodnutie, ktorého platnosť už vypršala, nie je ani možné rozhodnutie úradu predlžovať listom, teda mimo správneho konania,“ hovoria občania, ktorí bojujú za záchranu Cvernovky. Klub ochrany technických pamiatok sa preto obrátil na ružinovského starostu Dušana Pekára a vedúcu stavebného úradu Dagmar Zárišovú s požiadavkou, aby toto vlastníkovi stavby „bezodkladne oznámili a upozornili ho na povinnosť zdržať sa protiprávneho postupu“.
Aktivistom sa nepáčia kroky ministerstva kultúry
Občania, ktorí bojujú za záchranu Cvernovky tvrdia, že v roku 2007 Pamiatkový úrad SR navrhol vyhlásiť štyri historické objekty areálu za národné kultúrne pamiatky, čím uznal ich pamiatkové hodnoty.
Ministerstvo kultúry SR podľa nich v roku 2008 oznámilo právoplatnosť rozhodnutia, ale za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásilo iba budovu hlavného výrobného objektu pozdĺž Svätoplukovej ulice.
Aktivisti sú preto presvedčení, že ministerstvo kultúry v súčinnosti s úradom „neprimerane vyhodnotili architektonické, historické a iné hodnoty tohto industriálneho areálu a jednotlivých objektov, čím znevážili ich pamiatkové hodnoty a poškodili tým verejný záujem“. Klub ochrany technických pamiatok podal na Pamiatkový úrad podnet na prehodnotenie vyhlásenia nehnuteľnosti za národnú kultúrnu pamiatku.
Historický areál Uhorskej Cvernovky z roku 1903 je vymedzený ulicami Páričkova, Svätoplukova a Košická. Z najstaršej vývojovej etapy sa tu zachoval súbor priemyselných objektov, predstavujúcich takmer kompletne dochovaný priemyselný urbanistický celok. Zachovaná sústava stavieb dokumentuje technologický sled procesu výroby v továrni. Aktivisti ju preto považujú za jedinečnú pamiatku.
Za posledné roky podľa nich Bratislava prišla o mnohé hodnotné industriálne pamiatky ako Kablo, Danubius-Elektrik, Gumon či Tabaková továreň z polovice 19. storočia. „Cvernová továreň je pritom ideálnym príkladom areálu, ktorý je vďaka typu bývalej výroby jednoducho adaptovateľný na nové využitie,“ uzatvárajú aktivisti. Agentúra SITA osloví aj primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, starostu Ružinova Dušana Pekára, spoločnosť JF Hamilton Group aj Pamiatkový úrad SR.