TRIPOLIS 13. marca (WEBNOVINY/AFP) – Líbyjské opozičné sily sa museli v posledných dňoch vzdať viacerých miest na východe krajiny, ktoré až doteraz držali. Armáda lojálna líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu ich navyše varuje, že čoskoro už nebudú mať kam ujsť, lebo Kaddáfího vojaci opätovne nadobudnú kontrolu nad celou krajinou. „Pochodujeme ďalej a čistíme krajinu,“ vyhlásil v nedeľu na tlačovej konferencii v Tripolise hovorca armády Milád Husajn. „Dnes alebo zajtra vás oboznámime s novými správami,“ sľubuje Husajn.
Jednotky líbyjského vodcu Kaddáfího zaútočili v nedeľu na ďalšie mesto doposiaľ ovládané opozičnými silami. Na mesto Brega nezaútočilo Kaddáfího letectvo, tak ako minulé dni na Ras Lanúf či Zavíju, ale delostrelectvo. Podľa agentúry AFP Bregu v chvate opustili povstalecké jednotky na nákladných autách naložených protilietadlovými strelami a mierili k mestu Adždabíjá, ktoré je od Bregy vzdialené 80 kilometrov na východ po pobrežnej diaľnici.
Kaddáfího sily v posledných dňoch dobili naspäť z rúk opozície aj mestá Ras Lanúf, Bin Džavád či Zavíja. V sobotu zaútočilo Kaddáfího letectvo aj na strategické ropné zariadenia pri Ras Lanúfe, kde sa skrývali povstalci, ktorých predtým vyhnali z mesta pravidelné nálety.
Kaddáfího syn Sajf al-Islam už v sobotu hlásil, že režim má pod kontrolou už 90 percent územia krajiny a čoskoro získa aj zvyšnú časť.
Liga arabských štátov (LAŠ) v sobotu požiadala medzinárodné spoločenstvo, aby vytvorilo bezletovú zónu nad Líbyou a zabránilo tak Kaddáfího letectvu v ďalšom bombardovaní pozícií opozičných síl. „Vyzývame Spojené národy, aby sa zhostili úlohy vytvoriť bezletovú zónu,“ vyhlásil po rokovaní ministrov zahraničných vecí 22 členských krajín ligy v Káhire šéf LAŠ Amr Mússa. O potrebe vytvoriť nad Líbyou bezletovú zóne hovorí často americký prezident Barack Obama, v Európe sú najväčšími zástancami tohto riešenia Francúzsko a Veľká Británia. Väčšina ostatných členských krajín EÚ však s vytvorením bezletovej zóny nesúhlasí a štvrtkový summit EÚ tak túto možnosť jednoznačne zamietol. „Počkáme a uvidíme, ako sa veci vyvinú,“ vyhlásila na záver eurosummitu nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Odporcovia vytvorenia bezletovej zóny pritom doteraz argumentovali najviac práve obavou, že toto riešenie by sa stretlo s nesúhlasom arabského sveta. Krajiny LAŠ síce v sobotu v záverečnom komuniké vyhlásili, že odmietajú „akúkoľvek formu zahraničnej intervencie“ v Líbyi, na druhej strane však podľa nich svet musí „bezodkladne pristúpiť k akcii, ktorá ukončí krízu“ v tejto krajine.
LÍBYA: Kaddáfí si podpálil zásobníky, teraz žiada pomoc od Talianska
Armáda líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zaútočila v sobotu na strategické ropné zariadenie pri meste Ras Lanúf, v ktorom sa skrývali opoziční bojovníci, pričom sa jej podľa očakávania podarilo podpáliť zásobníky s naftou a zemným plynom. V nedeľu už Kaddáfího režim žiadal Taliansko o pomoc pri uhasení týchto zariadení. Šéf líbyjskej národnej ropnej spoločnosti Šukri Ghaním sa v nedeľu podľa vlastných slov pokúšal presvedčiť taliansky ropný gigant Eni SpA, aby do Ras Lanúfu vyslal pomoc.
„Hovoril som so šéfom Eni a pýtal som sa ho, či by mohol pomôcť. Rafinéria je totiž na brehu Stredozemného mora a havária môže mať vážny dopad na životné prostredie,“ vyhlásil pred novinármi Ghaním. Taliani sa podľa neho ešte rozhodujú, či Líbyi pomôžu, alebo nie.