LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) – Do polemiky o famóznych výkonoch čínskej plavkyne Š´wen Je na olympijských hrách v Londýne sa zapojil aj výkonný riaditeľ Svetovej asociácie plaveckých trénerov John Leonard.
Američan pre The Guardian prirovnal čínsky objav k športovcom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky, ktorí profitovali zo štátom organizovaného dopingového programu.
To, čo iba 16-ročná Š´wen Je predviedla vo finále dlhej polohovky, keď utvorila svetový rekord 4:28,43 min a časom 58,68 na záverečných 100 m konkurovala aj víťazovi mužskej súťaže Ryanovi Lochtemu, je podľa Leonarda z kategórie „nemožné“.
„Môžem k tomu povedať iba jedno. V histórii nášho športu sa nájde niekoľko podobných prípadov a v mnohých sa to skončilo dopingovou aférou. Až čas ukáže a dá za týmto neuveriteľným javom bodku,“ uviedol Leonard pre britský denník The Guardian a pokračoval: „Tých posledných 100 m vyvolalo spomienky na niektorých východonemeckých plavcov. Na olympijských hrách v Atlante niečo podobné v tej istej disciplíne predviedla jedna írska dáma.“
Američan mal na mysli Michelle de Bruinovú, ktorá na OH 1996 získala tri zlaté medaily, ale o dva roky dostala štvorročný dištanc za doping. „Vždy, keď niekto v plávaní vyzeral ako superžena, malo to dopingový koniec. Viem, o čom hovorím, okolo bazénov sa pohybujem už 45 rokov,“ zakončil Leonard.
Š´wen Je obvinenia z dopingu odmieta. „Nedopujem. Čínsky tím má ohľadom nepovolených podporných látok veľmi prísne pravidlá a ja ich rešpektujem,“ povedala mladá svetová rekordérka.
Mladú Číňanku bráni Medzinárodný olympijský výbor. „Je veľmi smutné, ak sa skvelé výkony nestretávajú s aplauzom. Treba vnímať realitu: športovci svetovej extratriedy súťažia na úrovni, na ktorej rekordy padajú každú chvíľu,“ povedal hovorca MOV Mark Adams.