Čínska armáda preletela s 38 stíhačkami a ďalšími bojovými lietadlami pri Taiwane. V piatok o tom informovalo taiwanské ministerstvo obrany. Sú to najväčšie takéto manévre od veľkých vojenských cvičení, ktoré Čína vykonala začiatkom mesiaca.
Ovplyvnenie taiwanskej politiky
Devätnásť zo zmienených lietadiel preletelo cez stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorý oddeľuje ostrov od pevniny, uviedlo ministerstvo.
Čína stupňuje vyhrážky voči Taiwanu. Tí, ktorí idú proti Pekingu, sa vraj zahrávajú s ohňom
Medzi nimi bolo päť strojov SU-30, dve stíhačky J-16 a jeden dron TB-001 s dlhou výdržou schopný niesť rôzne bomby a rakety, ktoré obleteli ostrov pomerne zriedkavým pohybom.
Ministerstvo uviedlo, že Čína mala v rámci svojej zastrašovacej kampane tiež v oblasti námorné lode. Tie tam pozorovali od 6:00 vo štvrtok do piatka rovnakého času.
Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút
Nebolo jasné, čo a či vôbec niečo podnietilo rozsiahlu čínsku akciu, ale snahy Pekingu vycvičiť sa na potenciálny útok, oslabiť armádu ostrova a ovplyvniť taiwanskú politiku sú čoraz ambicióznejšie, pripomína agentúra AP.
P-8A Poseidon
Čínska ľudová oslobodenecká armáda neskôr v piatok vydala protest proti letu protiponorkového lietadla P-8A Poseidon amerického námorníctva nad Taiwanským prielivom. Spojené štáty sú najbližší vojenský a politický spojenec Taiwanu, hoci nemajú formálne diplomatické vzťahy.
Čína by podľa poľského premiéra mohla napadnúť Taiwan, ak by Ukrajina prehrala vojnu
Zákony USA vyžadujú, aby Washington zaobchádzal so všetkými hrozbami pre ostrov ako so záležitosťami „veľkého znepokojenia“, hoci zostáva nejednoznačné, či budú americké sily vyslané na pomoc pri obrane ostrova.
Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.