SANTIAGO/COPIAPO 8. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Čile Sebastián Piñera vyslovil v týchto dňoch presvedčenie, že 33 baníkov sa podarí vyslobodiť už do konca budúceho týždňa. Ak by sa tento cieľ podarilo naplniť, išlo by o výrazný posun v porovnaní s pôvodne predpokladanými termínmi. „Dúfam, že ich oslobodíme predtým, než odídem do Európy. Je pre mňa veľmi dôležité, aby som pri tom bol,“ povedal prezident novinárom pred plánovanou cestou do Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie, ktorú začne 15. októbra. Ako dodal, „ich záchrana je veľmi blízko„.
Podľa čílskych vládnych zdrojov by sa tak baníci mohli ocitnúť na slobode už 15. októbra. Ako v tejto súvislosti ešte v sobotu uviedol podľa CNN čílsky minister banského priemyslu Laurence Golborne, „bude po tom, keď bude po tom, netreba špekulovať.“ Povedal, že im to vychádza skôr na prvý novembrový týždeň, dodal však, že urobia všetko pre to, aby baníkov vytiahli zo šachty skôr. „Samozrejme sa snažíme urýchliť proces ako sa len dá, ale nemá zmysel hovoriť, čo bude. Prekopávame sa cez tvrdú skalu a môžu sa vyskytnúť technické problémy. Všetko nasvedčuje tomu, že to vyjde na prvé novembrové dni,“ povedal.“
Šestnásťčlenný tím, ktorý uskutoční záchrannú operáciu, sa pripravuje na misiu na mieste banského nešťastia v severnom Čile. „Nepochybne to bude jedna z najťažších úloh, s akými sme sa stretli,“ povedal pre CNN líder tímu Ovidio Rodríguez Nuñez. „Sme však pripravení aj na nepredvídateľné okolnosti, a sme si istí úspechom,“ uviedol. Okrem Rodrígueza pozostáva skupina z desiatich záchranárov zo štátnej banskej spoločnosti Codelco, dvaja sú z regiónu Atacama, kde sa baňa nachádza, a troch paramedikov námorných síl. „Každý z nich má psychické aj fyzické predpoklady splniť úlohu,“ uviedol člen tímu, inžinier Rene Aguilar. Skupina pozostáva z expertov na podzemné záchranné práce, pomoc pri požiaroch a banských nehodách. Počas dvanásťhodinovej smeny, uviedol pre CNN Aguilar, majú byť dvaja muži vyčlenení na zostup do bane, štyria im budú asistovať na povrchu. „V nasledujúcich dňoch budú pracovať s testovacou kapsulou v potrubí,“ dodal Aguilar.
Kapsula je obdobou 420-kilogramového Phoenixu, ktorý záchranári použijú na vytiahnutie baníkov jedného po druhom. Dve ďalšie priviezli na miesto nešťastia v stredu spolu s ťažkými zdvíhacími zariadeniami s nosnosťou 400 ton. Záchranári ich využijú na vybudovanie plošiny na mieste vrtu a vloženie oceľového valca do dokončeného otvoru. Valec bude pôsobiť ako tlmič medzi kapsulou a stenami bane, a takisto spevní jej steny. Podľa oficiálnych miest spustia do dokončeného otvoru kameru s cieľom určiť, koľko oceľovej výstuže bude treba. Zvrchu bude potrebných najmenej sto metrov, čo podľa Aguilara stihnú minimálne za desať hodín.
Prvú záchrannú kapsulu vo farbách čílskej vlajky priviezli do bane na ťažbu zlata a a medi v San Jose v sobotu popoludní za prítomnosti tamojších ministrov banského priemyslu a zdravotníctva Golbornea a Jaime Manalicha. Kapsula s váhou 420 kilogramov má vo vnútri výšku 1,9 metra. „Postupujme krok po kroku. Toto je ďalší, pred sebou však máme ešte dlhú cestu,“ uviedol Golborne.
Cristina Nunezová, manželka jedného z uväznených baníkov Claudia Yaneza, mala možnosť kapsulu si vyskúšať. „Som veľmi šťastná. Claudio sa bude vnútri cítiť pohodlne, patrí totiž k najštíhlejším v skupine. Ale všetkým tam bude fajn,“ povedala pre CNN, keď vyšla. Kapsula na vysokej technologickej úrovni bude zásobená kyslíkom, komunikačným zariadením, sklopnými kolesami, ktoré majú pomôcť v prípade problémov posúvať zariadenie na povrch z hĺbky 700 metrov.
Poslednú fázu záchrannej operácie pripravujú aj zdravotníci. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva Manalich, dvaja experti, záchranár a paramedik, sa ako prví vo Phoenixe spustia k baníkom. Po prehliadke určia poradie výstupu na povrch podľa ich psychického a fyzického stavu. Ako Manalich dodal, cesta zo šachty, kde sú baníci zavalení od 5. augusta, potrvá asi 15 minút. Podľa jeho slov neplánujú baníkov špeciálne pripravovať a upokojovať. „V porovnaní s 50 dňami, ktoré baníci prežili dole, je 15 minút cesty späť ako nič. Nebude to traumatizujúce, nezabúdajte, že hovoríme o baníkoch, ktorí sú zvyknutí presúvať sa hore a dole v klietkovom výťahu, aj keď trochu väčšom, ako je tento. Zrejme to nebude pre nich traumatizujúce, ale robíme všetko pre to, aby bola ich cesta hore čo najpohodlnejšia,“ povedal Golborne.
Po príchode z podzemia umiestnia baníkov v poľnej nemocnici, ktorú zriadili hneď pri otvore, dostanú antibiotiká, infúzie na príjem tekutín a prehliadnu im oči. Neskôr ich presunú na pozorovanie v rámci banského komplexu, kde sa po prvý raz stretnú s „jedným prípadne dvoma rodinnými príslušníkmi,“ dodal Manalich. Všetkých baníkov potom prevezú helikoptérou do regionálnej nemocnice v Copiapo. Baníkov hospitalizujú najmenej dva dni na stabilizáciu a pozorovanie. Podľa Manalicha je zrejme hlavnou hrozbou poškodenie očnej sietnice, keďže sa ocitnú na dennom svetle po týždňoch pod zemou, okrem toho môžu mať znížený krvný tlak. Niekoľko mesiacov budú baníci po dohľadom aj z dôvodu možnosti posttraumatického stresu.
Spolu so začínajúcim dňom na povrchu zvonia budíky aj pod zemou, kde tridsaťtri baníkov čakajúcich na záchranu je síce odrezaných od sveta, ale nikdy nestratili pojem o čase. „Všetci majú mobily, majú tak kalendár, vedia, či je deň a koľko je hodín. Jediné, čo necítia, je počasie na povrchu,“ povedal pre CNN koordinátor prvej fázy úsilia na záchranu mužov Miguel Fortt. Mužov pod zemou rozdelili do troch smien. Denná pracuje od 8. do 16, popoludňajšia od 16. do polnoci, nočná smena od polnoci do 8. ráno. „Majú osem hodín na oddych, potom musia zažať svetlo. Osem hodín je určených na prácu a osem môžu hrať hry, čítať a písať listy, cvičiť najmä špeciálne cviky na zúženie pásu, aby sa zmestili do kapsule, alebo sa prechádzať,“ dodal Fortt. Baníci prežívajú v teplote 15 až 18 stupňov Celzia, kým hore je okolo 30 stupňov.
Na baníkov čakajú hore rodiny v stanovom tábore Nádej. Každý večer okolo ôsmej posielajú potrubnou poštou pod zem novinky a listy. Niekedy okolo polnoci prichádza dole psychická ťažoba. Svoje o tom vie Fortt, ktorý sám zával v bani prežil. „Každý má čas premýšľať, čo ďalej. Keď sa dostanú z bane, začne sa nová kapitola ich životov. Budú musieť urobiť v živote radikálne zmeny, pretože už nič podobné nebudú chcieť zažiť.“
ll