VARŠAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkovala v Poľsku tajné väznice, v ktorých zadržiavala ľudí podozrivých z terorizmu. Vo svojej dlho očakávanej správe to v utorok definitívne potvrdili vyšetrovatelia z výboru amerického Senátu na kontrolu tajných služieb.
Poľská vláda sa k zisteniam odmietla vyjadriť
Správy o amerických tajných väzniciach v zahraničí sa objavili už pred niekoľkými rokmi, doteraz ich však ani Washington ani Varšava nepotvrdili. Poľská vláda sa nateraz k zisteniam odmietla vyjadriť.
Americká CIA brutálne mučila väzňov, odhalili kruté metódy
Senátny výbor vo svojej správe uvádza, že Poliaci sa pred 11 rokmi vyhrážali zastavením prijímania militantov z teroristickej siete al-Kájda. Ako sa píše v dokumente Senátu, Varšava napokon prijala „flexibilnejší postoj“ po tom, ako jej CIA prisľúbila vyplatenie „veľkej sumy peňazí“.
Správa tiež uvádza výpovede svedkov
V správe sa síce vyslovene neuvádza Poľsko ako miesto amerických tajných väzníc, podľa agentúry Reuters je však zrejmé, že ide práve o túto krajinu. Svedčia o tom údajne nepriame indície ako napríklad odvolanie sa na dokumenty Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý odsúdil „čierne zariadenie“ CIA v Poľsku.
Správa tiež uvádza výpovede svedkov, ktorí mali o tajných väzniciach v Poľsku vedieť. Zistenia zatiaľ okrem poľskej vlády odmietla komentovať aj kancelária Leszeka Millera, ktorý bol v tom čase poľským premiérom.
Podľa rozhodnutia ESĽP medzi rokmi 2002 až 2003 prevádzkovala CIA tajnú väznicu neďaleko poľskej dedinky Stare Kiejkuty na severovýchode krajiny. Američania tam údajne na zadržaných ľuďoch podozrivých z terorizmu používali aj techniky, ktoré ľudskoprávne organizácie považujú za mučenie.
OSN žiada vyšetriť politikov zodpovedných za mučenie
Osobitný spravodajca Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva a boj proti terorizmu Ben Emmerson chce nariadiť vyšetrovanie ľudí, ktorí sú zodpovední za mučenie praktizované v tajných amerických väzniciach.
Emmerson tým reagoval na zistenia výboru pre kontrolu spravodajských služieb v americkom Senáte. Ten vo svojej utorkovej správe popísal rozsiahle prípady mučenia v tajných zariadeniach, ktoré prevádzkovala Ústredná spravodajská služba (CIA).
„Pokiaľ ide o medzinárodné právo, USA sú z legálneho hľadiska povinné vyvodiť voči zodpovedným spravodlivosť,“ uviedol Emmerson v oficiálnom stanovisku. Americký generálny prokurátor má podľa neho „legálnu povinnosť“ vzniesť obvinenia voči ľuďom, ktorí mali kontroverzné praktiky nariadiť.
Brusel považuje správu o mučiacich praktikách USA za pozitívum
Európska únia považuje zverejnené správy za pozitívny krok k uznaniu zlyhaní a k verejnej konfrontácii programu. Podľa jednej z hovorkýň Európskej komisie Catherine Rayovej parlamentná správa o krutých vypočúvacích praktikách CIA „podnecuje otázky o porušeniach ľudských práv americkými úradmi“.
Podľa jej slov EÚ „odsudzuje všetky podoby mučenia a zlého zaobchádzania za akýchkoľvek okolnosti vrátane boja proti terorizmu“. Na margo väzníc USA na území niektorých členských krajín Únie sa Rayová vyjadriť odmietla a odvolala sa na priame nešpecifikovanie krajín v správe Senátu.
Butkevicius chce vedieť, či mala CIA v Litve tajné väznice
Litovský premiér Algirdas Butkevicius chce vedieť, či mala CIA v Litve jedno zo zariadení, v ktorých mučila podozrivých z terorizmu. Litva sa síce v správe nespomína, no jedno z popisovaných zariadení pripomína zadržiavacie centrum CIA, ktoré odhalilo vyšetrovanie litovského parlamentu v roku 2010 pri hlavnom meste Vilnius.
Premiér Butkevicius chce iniciovať ďalšie parlamentné vyšetrovanie a dúfa, že Spojené štáty Litve poskytnú všetky potrebné informácie a na vyšetrovaní budú spolupracovať. Generálna prokuratúra chce otvoriť vlastné vyšetrovanie a USA požiada o kompletnú verziu senátnej správy o CIA. Správa amerického Senátu hovorí, že USA platili niektorým krajinám milióny dolárov za umiestnenie tajných zariadení CIA na ich území. Jedna z takýchto väzníc mala byť aj v Litve, vtedajší prezident Valdas Adamkus to však popiera.