BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová zatiaľ neodvolá štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most-Híd). Obaja pôsobili v spoločnosti Hayek Consulting, ktorá prijala štátnu zákazku aj v čase, keď obaja už boli štátnymi tajomníkmi v novej vláde. Chrena so Švejnom si za to preverí Najvyšší kontrolný úrad, ktorý má pod palcom nominant opozície Ján Jasovský.
Radičová sa dnes na tlačovej besede s predsedom parlamentu a šéfom strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom zhodla na tom, že vo veci nedošlo k porušeniu zákona, ale je tam etický konflikt záujmov.
„Áno, je možné, že došlo ku konfliktu záujmov, avšak tento konflikt záujmov Martin Chren odstránil ihneď, ako sa o tom dozvedel,“ povedal Sulík o Chrenovi, ktorý, keď prišiel na to, že je v spomínanom konflikte, od zmluvy odstúpil a predal svoj podiel vo firme. „Martin Chren konal bezodkladne,“ povedal jeho stranícky šéf. V súvislosti s kauzou premiérka neodvolá ani ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), ani ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS).
Podľa Sulíka i Radičovej vypovedaná zmluva otvorila diskusiu o ďalších asi ôsmich iných zmluvách Hayek Consulting so štátom z rokov 2007 až 2009, ktoré mohli vyvolať určité pochybnosti.
„Koaliční partneri so mnou súhlasia, že sú tu pochybnosti, ale nevyhodnocujú situáciu okolo Hayek Consulting ako dôvod na odstúpenie, resp. odvolanie štátnych tajomníkov. Dohodli sme sa preto, a to nielen s SaS, ale aj so stranou Most-Híd, že prostredníctvom poslancov NR SR požiadame Najvyšší kontrolný úrad o preverenie hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti vynaložených prostriedkov v kontraktoch štátnych inštitúcií so spoločnosťou Hayek Consulting,“ oznámila Radičová.
V prípade, že NKÚ v protokole neskonštatuje transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov a Radičovej následnom vyhodnotení protokolu, majú obaja štátni tajomníci odstúpiť. „Ak sú tu pochybnosti, bude protokol, je plne v mojej moci rozhodnúť o zotrvaní štátnych tajomníkov,“ povedala premiérka.
MALOVÁ: Takéto riešenia sú alibistické
Rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej a predsedu strany SaS Richarda Sulíka, že zmluvy so spoločnosťou Hayek Consulting preverí Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a do jeho rozhodnutia ostanú štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd) vo svojich funkciách, je podľa politológov prenášaním zodpovednosti.
„Nevedeli sa dohodnúť na spoločnom postupe, preto si našli arbitra. Takéto riešenia sú však alibistické,“ povedala pre agentúru SITA vedúca katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova takto ani jedna strana nestratí svoju tvár.
„Myslím si, že v tejto chvíli je spor, ktorý sa črtal medzi predsedníčkou vlády a stranou SaS nateraz zažehnaný a s veľkou pravdepodobnosťou už ani nevznikne,“ uviedol Mesežnikov. Premiérka sa s SaS dohodla na postupe, ktorý musí vyústiť do riešenia, ktoré druhá strana nebude spochybňovať, konštatoval Mesežnikov.
K odvolávaniu Chrena a Švejnu tak podľa neho dôjde len v prípade, ak by kontrola NKÚ zistila závažné okolnosti.
Politológ si myslí, že predseda Smeru-SD Robert Fico nebude môcť v tejto súvislosti hlasito vyjadrovať svoje výhrady, pretože aj rozhodovanie v kauze nástenkového tendra bolo prenesené na NKÚ. „Ak by on voči tomu teraz vyslovil výhrady, poprel by sám seba,“ konštatoval Mesežnikov.
Vyhlásenie predsedníčky vlády SR ku kauze Hayek Consulting
Podľa právnych analýz, ktoré sme si dali vypracovať, podpisom zmluvy z júla tohto roku nedošlo k porušeniu zákona. Napriek tomu v súvislosti so štátnym tajomníkom Martinom Chrenom treba vážne hovoriť o konflikte záujmov.
Sám Martin Chren tvrdí, že zmluvu spoločnosť vypovedala hneď, ako si uvedomili, že mohlo dôjsť k takémuto konfliktu záujmov. Dokazuje to listom, podľa dátumu zo 16. augusta 2010, v ktorom firma zmluvu vypovedala.
Pochybnosti vyvolalo viacero zmlúv, ktoré štátne inštitúcie podpísali so spoločnosťou Hayek Consulting počas pôsobenia vlády Roberta Fica.
Práve preto, aby takéto otázniky nevznikali, prijala moja vláda viacero opatrení, ktoré majú zvýšiť transparentnosť verejného obstarávania a používania štátnych financií. Pripomínam, že to bola táto vláda, ktorá zmluvy zverejnila a umožnila občanom kontrolu.
Koaliční partneri so mnou súhlasia, že sú tu pochybnosti. Ale nevyhodnocujú situáciu okolo Hayek Consulting ako dôvod na odstúpenie, respektíve odvolanie
štátnych tajomníkov.
Dohodli sme sa, že prostredníctvom poslancov Národnej rady SR požiadame Najvyšší kontrolný úrad o preverenie hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti prostriedkov vynaložených v kontraktoch štátnych inštitúcií so spoločnosťou Hayek Consulting.
V prípade, že Najvyšší kontrolný úrad neskonštatuje jednoznačnú transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov a vystaví protokol, rozhodnem, či obaja štátni tajomníci odstúpia.
Oveľa závažnejšou kauzou je situácia v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania.
Z čias predchádzajúcej vlády existujú v dvoch jej fondoch vážne podozrenia z tunelovania. Je podozrenie, že za týmito fondmi stojí organizovaná skupina. Spreneverou sa zaoberá Úrad boja proti korupcii. Agentúru ovládli pochybné skupiny, ktorých vplyv trvá dodnes.
Ministra hospodárstva a štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva žiadam, aby túto agentúru personálne očistili. A vymenili všetkých nominantov vrátane tých, ktorí obsadili posty po tohtoročných parlamentných voľbách.
Moje požiadavky sú nasledovné:
1. s okamžitou platnosťou zabezpečiť odvolanie generálneho riaditeľa Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania
2. zabezpečiť výmenu členov správnej rady agentúry
3. zabezpečiť výmenu členov dozornej rady agentúry
4. všetky nové nominácie najskôr predložiť na rokovanie Koaličnej rady
Lehota je sedem dní. V prípade nesplnenia požiadaviek vyvodím zodpovednosť v rámci mojich zákonných kompetencií.
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
Viac informácií aj v: Agentúra pre rozvoj podnikania sa prečistí
SITA