RADIČOVÁ: Štátna zákazka je konflikt záujmov

Iveta Radičová
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Získanie štátnej zákazky firmou Hayek Consulting v čase, keď boli jej spolumajiteľmi súčasný štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS) a súčasný štátny tajomník ministerstva dopravy Ivan Švejna (Most-Híd), posudzuje premiérka Iveta Radičová ako možný konflikt záujmov. Keďže v tom premiérka vidí problém, obrátila sa na predsedov politických strán, ktorí majú plnú politickú zodpovednosť za svojich nominantov, aby ju oboznámili s návrhom na riešenie. „Moje stanovisko je jednoznačné, považujem to za konflikt záujmov,“ povedala na brífingu vo Vysokých Tatrách Iveta Radičová. Predsedovia politických strán majú čas na riešenie do pondelka. „Pokiaľ tak neurobia, budem o svojom rozhodnutí informovať Koaličnú radu,“ povedala Radičová.

Fico vyzval na vyvodenie dôsledkov voči Miškovovi

Opozičná strana Smer-SD vyzýva premiérku Ivetu Radičovú a predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka, aby vyvodili politické dôsledky voči ministrovi hospodárstva SR Jurajovi Miškovovi a štátnym tajomníkom Martinovi Chrenovi a Ivanovi Švejnovi. Dôvodom výzvy je podľa Smeru škandalózna štátna zákazka, ktorú dostala firma Hayek Consulting so spolumajiteľmi Chrenom a Švejnom od Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. „Ide o bezprecedentný príklad konfliktu záujmov, keď minister prihral biznis svojmu štátnemu tajomníkovi a zároveň straníckemu kolegovi,“ uviedol predseda Smer-SD Robert Fico a pripomenul, že „strana SaS, ako aj celá koalícia, má po celý čas plné ústa očisty politického a spoločenského života“. Strana Smer-SD bude pozorne sledovať postoj Ivety Radičovej i Richarda Sulíka k tejto kauze a od ich rozhodnutí budú závisieť jej ďalšie kroky.

Podľa denníka SME si firma Hayek Consulting vybojovala štátne zákazky aj v čase, keď jej spolumajitelia Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most–Híd) boli už štátnymi tajomníkmi v novej vláde. V júli tohto roka podpísala spoločnosť zmluvu na 8100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorá patrí pod ministerstvo hospodárstva. Tam je štátnym tajomníkom Chren, rovnakú funkciu zastáva Švejna na ministerstve dopravy. Z firmy Hayek Consulting odišli až neskôr, po podpísaní kontraktu. V polovici augusta hayekovci zmluvu narýchlo vypovedali. O novej zmluve hayekovcov vie premiérka Iveta Radičová a jej vyjadrenie podľa SME naznačuje, že sa hrá o zotrvanie štátnych tajomníkov na postoch. ,,Požiadala predsedov strán SaS a Most, aby do koaličnej rady v utorok zaujali stanovisko ku kontraktom firmy Hayek Consulting, vrátane zmluvy, ktorú podpísala už za tejto vlády,“ povedal pre SME jej hovorca Rado Baťo. Chren tvrdí, že po vstupe do vysokej politiky prácu firmy nesledoval. „Len čo som zistil, že to bolo podpísané, požiadal som kolegov, aby zmluvu vypovedali.“ Švejna sa bráni podobne. „V čase podpisu zmluvy som nemal o tejto skutočnosti vedomosť.“

Švejnov stranícky šéf Béla Bugár pre SME skonštatoval, že nové informácie preverí. ,,Budeme to riešiť.“ Predseda SaS Richard Sulík na otázky neodpovedal. „Odpoviem po návrate pána Chrena zo zahraničia, keď sa s ním porozprávam.“ Podozrivé zákazky mala podľa denníka Hayek Consulting za minulej vlády na ministerstve financií. V roku 2008 vyhrala tender za vyše 1,4 milióna eur. Podmienky nesplnila žiadna iná prihlásená firma. Dvaja konkurenti boli podľa SME s Hayek Consulting prepojení.

Minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorý je zároveň podpredsedom SaS, SME tvrdil, že logike obvinení proti Chrenovi a Švejnovi nerozumie. „Za objektívnosť tendra predsa vždy zodpovedá jeho vyhlasovateľ a nie účastníci,“ povedal pre SME minister. Zákazku pritom zadávala agentúra, ktorá patrí pod ministerstvo riadené Miškovom. Výstupy mali podľa zmluvy slúžiť aj samotnému ministerstvu. Zmluvy s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania mala spoločnosť Hayek Consulting aj v minulosti.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIvan ŠvejnaIveta RadičováJuraj MiškovMartin ChrenRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hayek Consulting