BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – U detí, ktoré chrápu alebo majú iné ťažkosti s dýchaním počas spánku, je zvýšené riziko vzniku ochorení súvisiacich s problémovým správaním.
Dokazuje to štúdia publikovaná v americkom odbornom časopise Pediatrics, ktorá skúmala a porovnávala údaje o 11 000 deťoch vo Veľkej Británii.
Podľa jej výsledkov jedno z desiatich detí pravidelne chrápe a dve až štyri percentá trpia syndrómom spánkového apnoe, teda poruchou regulácie dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní počas spánku. Na vine sú často zväčšené krčné alebo nosné mandle.
Podľa vedúcej výskumu Karen Bonuck je u detí, ktoré mali ťažkosti s dýchaním v spánku, 40 až 100-percentná pravdepodobnosť, že sa u nich do siedmeho roku života vyvinú neurobehaviorálne problémy.
Vedkyňa z Albert Einstein College of Medicine Yeshiva University v New Yorku je presvedčená o tom, že chrápanie či spánkové apnoe môžu redukovať prísun kyslíka do mozgu či prerušovať regeneračné procesy a tým vyvolať rôzne ochorenia, napríklad hyperaktivitu.
Odborníci preto odporúčajú rodičom, ktorých deti už od útleho detstva majú v spánku problémy s dýchaním, aby hľadali príčiny ťažkostí a snažili sa ich odstrániť.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.