LONDÝN 4. augusta (WEBNOVINY) – Chodec Anton Kučmín dosiahol v sobotňajších olympijských pretekoch na 20 km v Londýne 23. miestom najlepší výsledok Slováka v ére samostatnosti v tejto disciplíne.
O tri priečky vylepšil umiestnenie Mateja Tótha z Pekingu 2008. Dvadsaťosemročný atlét dopochodoval do cieľa v príjemnom londýnskom popoludní v novom osobnom rekorde 1:22:25 h.
Prvýkrát v kariére sa dostal pod hranicu 1:23 h a svoj doteraz najlepší čas z pretekov v poľskom meste Zaniemysl z apríla 2011 (1:23:21 h) zlepšil o takmer minútu.
Kučmín sa pred rokom časom z Poľska kvalifikoval ako B-limitár na olympijské hry.
„Som rád, že sa mi konečne podarilo tento rok zašliapať solídny čas. Splnil som svoj cieľ a navyše pokoril aj A-limit, ktorý bol vypísaný pre kvalifikovanie sa na tieto olympijské hry. Teším sa, že mi to vyšlo v Londýne,“ hovoril spokojný, ale unavený Kučmín.
Posúval sa postupne vyššie
Vyhral Číňan Čchen Ding
Olympijským víťazom v chôdzi na 20 km sa stal Číňan Čchen Ding. V centre Londýna v okolí Buckinghamského paláca vybojoval pre svoju krajinu vôbec prvú zlatú medailu v tejto disciplíne v histórii.
Devätnásťročný Čchen dosiahol čas 1:18:46 h, čím o trinásť sekúnd prekonal doterajší olympijský rekord Poliaka Roberta Korzeniowského z roku 2000.
S odstupom 11 sekúnd prišiel do cieľa na The Mall Erick Barrondo z Guatemaly a pre svoju krajinu získal historický prvý olympijský kov. Guatemala sa stala 141. štátom s minimálne jednou medailou z OH v histórii.
Čínsky úspech v chôdzi v Londýne zvýraznili ešte bronzový Čen Wang a štvrtý Cchaj Ze-Lin. Prvýkrát od roku 1984 mala v chôdzi dvojnásobné zastúpenie na pódiu na OH jedna krajina, naposledy sa to podarilo Mexičanom.
„Som vzrušený ako každý v Číne, ako môj tréner či moja rodina. Mám za sebou veľmi kvalitnú prípravu, všetko mi stopercentne v dnešných pretekoch vyšlo. Napokon som to dokázal,“ tešil sa v cieli Čchen Ding.
Výsledky – atletika:
Chôdza na 20 km: 1. Čchen Ding (Čína) 1:18:46 h – olympijský rekord, 2. Erick Barrondo (Guat.) 1:18:57, 3. Čen Wang 1:19:25, 4. Cchaj Ze-Lin (obaja Čína) 1:19:44, 5. Ángel Miguel López (Šp.) 1:19:49, 6. Eder Sánchez (Mex.) 1:19:52, 7. Jared Tallent (Aus.) 1:20:02, 8. Bertrand Moulinet (Fr.) 1:20:12, … 23. Anton Kučmín (SR) 1:22:25
Rodák z Ilavy začal voľnejšie, v úvode sa pohyboval v závere štartového poľa.
Prvý dvojkilometrový okruh absolvoval za 8:27 min a bol na 50. mieste.
Postupne svoju výkonnosť ustálil na tempo okolo 8 minút na kolo a v poradí stúpal vyššie a vyššie. V polovici trate bol na 30. priečke, do záverečného kola išiel ako 24.
„Začal som voľnejšie takisto ako na vlaňajších majstrovstvách sveta v Dägu. Tento začiatok mi vyhovoval, postupne som trafil tempo. Ku koncu som mal menšiu krízu od žalúdka, trocha som musel regulovať tempo, ale na trati to bolo napokon dobré. S osobným rekordom som veľmi spokojný,“ hovoril Kučmín.
Člen VŠC Dukla Banská Bystrica mal jeden z najhorších nahlásených časov.
Tento rok ho totiž pribrzdilo svalové zranenie, pre ktoré obmedzoval od februára do mája tréning. Napokon sa na olympijské hry stihol pripraviť.
„Výhoda dvadsiatky je, že sa do nej človek dostane rýchlejšie ako do päťdesiatky. Na dlhú trať musí mať človek poriadne natrénované. Pomohlo mi posledné sústredenie v St. Moritzi, na ktorom som získal potrebnú pohodu. Svet sa postupne posúva k lepším výkonom a musíme aj my,“ doplnil slovenský chodec.
Atmosféra ho pohltila
Počas olympijských súťaží na ceste v centre Londýna je okolo tratí skvelá atmosféra. Športovcov povzbudzujú tisícky fanúšikov.
Chôdzu podobne ako záver cyklistických pretekov situovali organizátori do okolia Buckinghamského paláca na známu ulicu Pall Mall.
„Pohltila ma atmosféra okolo okruhu, bolo tu veľa ľudí a od prvých metrov mohutne povzbudzovali. Pamiatky okolo trate a Buckinghamský palác som nesledoval, sústredil som sa na cestu. Päťdesiatkárom určite opíšem atmosféru a trochu ich nachystám na to, čo ich čaká. Okruh mi ubiehal rýchlo. Neboli na ňom tiahle zákruty a ani otočky neboli ostré,“ povedal spokojný Anton Kučmín.
Odporúčame:
Danka Barteková získala v Londýne bronzovú medailu.
Fantastický Michal Martikán získal v Londýne bronzovú medailu.
Bratia Hochschornerovci vybojovali bronzovú medailu.
Výsledky slovenských športovcov na OH
Dana Velďáková sa na olympiáde kvalifikovala do finále trojskoku.
Daniela Pešková si na olympiáde finále nevystrieľala.
Zuzana Štefečeková si na olympiáde vystrieľala striebornú medailu.