Chemickí experti OSN opustili Sýriu, Nemci priznali dodávky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

Ministerstvo zahraničných vecí víta zničenie chemických zbraní v Sýrii

Slovenská republika víta jednomyseľné prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorú rada prijala 27. septembra a definuje rámec pre čo najrýchlejšie zničenie chemických zbraní na území Sýrie. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV).

„Slovenská republika vníma prijatie rezolúcie ako jasné odhodlanie medzinárodného spoločenstva urobiť všetko preto, aby sa v budúcnosti neopakovali útoky chemickými zbraňami proti civilnému obyvateľstvu a ako príspevok k zabráneniu proliferácii zbraní hromadného ničenia vo svete,“ uviedol tlačový odbor MZV.

Rezort zahraničných vecí tiež pripomína, že Slovenská republika neustále zdôrazňovala potrebu riešenia situácie v Sýrii na pôde OSN. Prijatá rezolúcia stanovuje rámec pre rýchlu a preukázateľnú likvidáciu sýrskych chemických zbraní.

„Slovenská republika preto vyzýva Sýriu, aby splnila všetky svoje záväzky, ktoré jej vyplývajú z pristúpenia k Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Pripomíname, že rezolúcia 2118 jasne definuje odhodlanie Bezpečnostnej rady OSN prijať potrebné opatrenia v zmysle Kapitoly VII Charty OSN v prípade neplnenia týchto záväzkov,“ uviedol tlačový odbor MZV.

DAMASK 30. septembra (WEBNOVINY) – Chemickí experti OSN vyšetrujúci používanie chemických zbraní v Sýrii ukončili v pondelok svoju misiu a opustili Damask.

Tím, ktorý pricestoval v stredu, by mal správu o siedmich údajných chemických útokoch predložiť v októbri.

Druhá, samostatná skupina inšpektorov z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), by mala do Sýrie pricestovať v utorok.

Tím bude preverovať sýrsky chemický arzenál, ktorý bude so súhlasom Damasku a na základe americko-ruskej dohody, teraz už zakomponovanej v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, zničený.

Experti OSN sú na svojej druhej misii v Sýrii po tom, čo potvrdili použitie sarínu v auguste na predmestiach Damasku. Západné mocnosti z útoku obvinili sýrsku vládu, Sýria a Rusko ich však vyzvali, aby im predložili dôkazy a zodpovednosť naopak pripísali povstalcom.

Nemecká vláda priznala, že až do roku 2011 povoľovala do Sýrie vyvážať chemikálie použiteľné ako zbrane, a to vo väčších množstvách, ako bolo známe.

Podľa údajov zverejnených ministerstvom hospodárstva v Berlíne dodali nemecké podniky v rokoch 1998 až 2011 do Sýrie až 360 ton látok s možnosťou použitia na civilné i vojenské účely, nepredpokladá sa však, že by naozaj došlo k ich zužitkovaniu armádou. Rezort vo svojom vyhlásení nespomína konkrétnych vývozcov a tvrdí, že dodávky prestali v máji 2011, keď vstúpili do platnosti príslušné sankcie voči Sýrii.

„Po súhrnnom zhodnotení všetkých dostupných informácií sa dá predpokladať, že tento tovar bol použitý na civilné účely súkromným priemyslom,“ vyhlásilo ministerstvo. Berlín už pred dvoma týždňami pripustil, že v rokoch 2002 až 2006 udelil povolenia na vývoz viac ako stovky ton chemikálií takzvaného dvojakého využitia do Sýrie. Zdroje z ministerstva uviedli, že dodávané látky mohli slúžiť pri povrchovej úprave kovov, fluorovaní pitnej vody či výrobe zubnej pasty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať