Zobúdzať sa s výhľadom na Kilimandžáro, počúvať spev exotických vtákov a raňajkovať so žirafami – aj to môžu návštevnici sídla Giraffe Manor v Keni.
Kto túži zažiť skutočnú divočinu, a pritom zostať v pohodlí a luxuse, nemal by obísť Giraffe Manor v Keni. Rozsiahle panské sídlo z koloniálnej éry neďaleko horského masívu Kilimandžáro ponúka okrem fascinujúceho výhľadu aj bonus navyše – hosťom v ňom totiž robia spoločnosť vzácne žirafy Rotschildove.
O takmer 60-hektárový pozemok sa starajú manželia Tanya a Michael Carr-Hartleyovci. Tí sa neďaleko sídla pri Nairobi hrávali ešte ako deti a už vtedy snívali o tom, že raz skončí v ich rukách. Keď si spolu založili rodinu a zistili, že dom je na predaj, dlho neváhali. Skutočnosť, že k nemu patrí aj osem ohrozených žiráf, im vôbec neprekážala – Michaelova rodina sa ochranou zvierat zaoberá už niekoľko generácií.
História Giraffe Manor a jej najvyšších obyvateľov sa pritom začala písať už v roku 1974, keď pozemok patril vnukovi škótskeho grófa a jeho americkej manželke. V jeho okolí vtedy začal projekt na ochranu prírody a manželský pár bol zodpovedný za záchranu druhého najohrozenejšieho poddruhu žiráf, ktorých na svete zostalo už menej ako sto. K sídlu vtedy presťahovali prvý pár žiráf a ich tretia a štvrtá generácia potomkov tu žije dodnes.
„Arlene je zo samíc najmenšia a je veľmi prítulná. Zbožňuje ľudí a často stojí pod terasou a necháva sa hladkať a objímať. Lynn je zasa vodkyňa stáda, je veľmi vytrvalá, keď má dostať svoju odmenu,“ uviedla Tanya o žirafách, ktorých hostia po niekoľkých dňoch pobytu už volajú po menách. Žirafy totiž hostí každé ráno o 9. hodine sprevádzajú aj pri raňajkách priamo pri stole v jedálni – vďaka dlhým krkom ľahko dočiahnu kamkoľvek si zaželajú a zákazníci ich môžu kŕmiť z rúk zmesou jedla pripravenou špeciálne pre dlhokrkých obyvateľov.
Návštevníci Giraffe Manor majú jedinečnú príležitosť dostať sa do blízkosti ohrozených žiráf v unikátnom prostredí. Žirafy, ktoré tu žijú spolu s exotickým vtáctvom, dorastajú do výšky takmer päť metrov a mnohé z nich boli opäť prepustené do voľnej prírody.
www.odditycentral.com