Thajsko – krajina úsmevov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Thajsko
Kráľovský palác v Bangkoku Foto: Mária Pietová

Svetoznáme pláže a rušný Bangkok nie sú jedinými devízami Thajska. Usmiati a priateľskí ľudia sú rozhodne jedným z dôvodov, prečo turisti túto ázijskú krajinu milujú. Nie nadarmo sa Thajsku hovorí aj Krajina úsmevov.

Bangkok

Bangkok sa po thajsky volá Krung Thep, čo znamená Mesto anjelov. Je ideálnym východiskovým bodom pre výlet do Thajska. Kultúrny šok je zaručený. Ruch moderného veľkomesta premiešaný s hippies atmosférou backpackerov (batôžkárov) z celého sveta, exotická strava, budhizmus, horúčava a chaotická doprava. Pulzujúcim srdcom Bangkoku je ulica Khao San s množstvom obchodov, reštaurácií a zábavných podnikov. Backpackeri tu sedia v debatnom krúžku priamo na zemi a pofajčievajú marihuanu, pouliční predavači vykrikujú svoje ponuky a všade rozvoniava pouličné jedlo.

Thajsko
Budhistické svätyne Foto: Mária Pietová

Foto: Mária Pietová

Thajsko
Falzifikáty preukazov Foto: Mária Pietová

Foto: Mária Pietová

Thajsko
Stráž v Kráľovskom paláci Foto: Mária Pietová

Foto: Mária Pietová

Thajsko
Durian - najsmradľavejšie ovocie Foto: Mária Pietová

Foto: Mária Pietová

Thajsko
Plávajúce trhy, Bangkok Foto: Mária Pietová

Foto: Mária Pietová

Kúpite tu všetko, po čom vám srdce zatúži. Od lacného oblečenia, ktoré je však väčšinou šité tak na výšku meter päťdesiat, cez tie najnepotrebnejšie suveníry až po falzifikáty značkového tovaru. Môžete si dať ušiť luxusný oblek na mieru, ktorý vás vyjde polovicu toho čo u nás alebo si kúpiť falošný univerzitný diplom, vodičský či novinársky preukaz, pre študentov sú v ponuke preukazy ISIC a Euro 26. Stačí nadiktovať údaje, ktoré chcete v preukaze mať a za pol hodinu držíte v rukách napríklad diplom z Harvardu. Vyhľadávanou atrakciou Bangkoku sú plávajúce trhy. Kedysi boli oveľa väčšie, dnes sú skôr takým malým nahliadnutím do života v Thajsku v minulosti. Predavačky na loďkách ponúkajú hlavne ovocie, jedlá, pokrývky hlavy, oblečenie, tašky či masky.

Sexturizmus verzus budhizmus

Thajsko
Foto: Mária Pietová

Bangkok je tiež známy ako hlavné mesto sexturizmu. Ľahké ženy vo vykričanej štvrti Pat Pong lákajú turistov do go-go barov so sexuálnymi vystúpeniami – napríklad s ping-pongovou loptičkou alebo aj sexom naživo. Špecifikom Thajska je množstvo transvestitov, volajú ich tu „ladyboys“. Hovorí sa, že najkrajšie prostitútky sú na 90-percent transvestiti. Sexturisti potom občas zažijú nemilé prekvapenie… Netreba si myslieť, že do Pat Pongu chodia len chlípni západniari, návšteva tejto štvrte je kvázi povinnou zastávkou pre každého turistu, ktorý do Bangkoku zavíta. Na erotické show sa chodia pozerať celé turistické skupiny aj so sprievodcami.

S nočnou zhýralou zábavou kontrastuje 300 budhistických chrámov v Bangkoku. Preslávený je chrám Wat Po s druhým najväčším ležiacim Budhom na svete. Jeho dĺžka je 46 metrov a výška 15 metrov. Najnajvštevovanejšou pamiatkou hlavného mesta Thajska je Kráľovský palác. Tento komplex pozostáva z viac než stovky budov. Na jeho návštevu si treba prikryť ramená a obliecť dlhé nohavice alebo sukňu. Kto nemá, za malý poplatok mu tu požičajú dlhú sukňu z hrubého materiálu, v ktorej je neznesiteľne teplo. Súčasný thajský kráľ Ráma IX. je pri moci najdlhšie zo všetkých vládnucich monarchov sveta, na tróne je od roku 1946. S úctou svojmu panovníkovi to Thajci berú vážne. Pre dvoma rokmi kráľ omilostil austrálskeho spisovateľa, ktorý si za urážku kráľovskej rodiny odpykával v thajskej väznici trojročný trest.

Thajská kuchyňa

Thajsko
Foto: Mária Pietová

Thajská strava je vynikajúca, i keď pre európsky žalúdok dosť nezvyklá. Základné prísady sú kokosové mlieko, citrónová tráva, thajské kari, rybacia omáčka, zázvor, koriander a samozrejme chilli. Kto nemá rád pikantné, si v Thajsku asi na svoje nepríde, pretože tu štípe takmer každé jedlo. Čo sa nám zdá také pálivé, že potrebujeme hasiaci prístroj, je pre Thajcov jemne pikantné. Thajská kuchyňa je neuveriteľne pestrá a zdravá, plná zeleniny, veľmi obľúbené sú aj morské plody, najmä krevety. Napriek tomu, že ryža je tu ako v celej Ázii všadeprítomná, nedá sa jej tak ľahko prejesť, pretože miestni ju vedia pripraviť na tisíc spôsobov. Veľmi obľúbená je pražená ryža a pražené rezance. Thajská kuchyňa je pre mňa osobne najlepšia svetová kuchyňa, akú som kedy ochutnala. Čo mi nechutilo, bola ryžová polievka, čo je bez akejkoľvek nadsádzky jednoducho nescedená, rozvarená a neposolená ryža.

Kto nevie jesť paličkami, nemusí si z toho robiť ťažkú hlavu, pretože na rozdiel od Číny tu turistom automaticky prinesú príbory. Respektíve iba lyžicu a vidličku, nože tu veľmi nefrčia. Všetci Thajčania pracujúci v službách a turizme vedia aspoň trochu po anglicky. I keď pri ich prízvuku je niekedy ťažké rozoznať, či hovoria po anglicky alebo po thajsky. Pri objednávaní jedla si treba uvedomiť, že Ázijci počítajú na prstoch inak ako my. Napríklad dva zdvihnuté prsty na ruke neznamenajú „dvakrát“, ale „osemkrát“. Objednáte si dve pivá a prinesú vám ich osem. Účty za jedlo sú kapitola sama o sebe. Niekoľkokrát sa mi stalo, že účet bol zle vypočítaný (pričom nešlo o zámerné zdieranie turistov, lebo mnohokrát si zapýtali aj menej, ako mali), až som pochopila, že jednoducho nie všetci vedia dobre počítať.

Thajsko
Foto: Mária Pietová

Neuveriteľne lacné a dobré je aj ovocie. Asi polovicu druhov som nepoznala ani v živote predtým nevidela. Na každom kroku si môžete kúpiť ananás, ktorý je mimochodom oveľa sladší a lepší ako ten náš, mango, mangostín, liči, papáju, kokos či rambutan. Vychýrenou gurmánskou delikatesou je durian, ktorý je zakázané mať so sebou na miestach, kde je veľa ľudí, čo zvyčajne označuje tabuľa s prečiarknutým durianom. Dôvodom je, že strašne smrdí. Zápach pripomína olomoucké syrečky alebo trojdňové ponožky. Nechutí však zle, len dosť nepopísateľne.

Lacnejšie ako v Bulharsku?

Thajsko je u nás stále považované za drahú a nedostupnú turistickú destináciu, čo vôbec nie je pravda. Najväčšou položkou dovolenky je letenka, ktorá sa dnes už dá najmä pri akciových ponukách nájsť za prekvapivo nízku cenu. Samotný pobyt v Thajsku je veľmi lacný. Ubytovanie zoženiete za facku, o strave ani nehovoriac. Našinec sa tu môže cítiť ako kráľ. V bežnej slušnej reštaurácii sa najete za jedno euro, v tých lepších možno za tri. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa netreba báť ani kúpiť jedlo na ulici, tráviace problémy nehrozia. A malé odporúčanie na záver: ak sa chystáte do Thajska, zoberte si so sebou len poloprázdny kufor. Je totiž dosť možné, že pri neuveriteľne nízkych cenách si so sebou ponesiete domov oveľa viac suvenírov, ako ste plánovali.

V ďalšej časti rozprávania o Thajsku sa dozviete niečo viac o rozprávkových thajských plážach a prírode.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať