Po viac než sto rokoch sa v Luhačoviciach opäť otvárajú brány Slnečných a Riečnych kúpeľov, ktoré kedysi symbolizovali kultúrny rozkvet a spoločenský život tohto liečebného mesta. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá prebiehala od roku 2021 do 2024, sa tento jedinečný areál z dielne slávneho architekta Dušana Jurkoviča opäť stal miestom, kde sa história stretáva s modernou. V samotnom srdci areálu nájdete fascinujúcu expozíciu, ktorá vzdáva hold Jurkovičovi, hudobnému géniovi Leošovi Janáčkovi a liečebným silám prírodných zdrojov.
Obnova za 153 miliónov: Návrat strateného lesku
Areál, ktorý zahŕňa Slnečné a Riečne kúpele, Vodoliečebný ústav a ďalšie historické budovy, prešiel kompletnou rekonštrukciou. Tento ambiciózny projekt, s celkovým rozpočtom 153 448 195 Kč, zrealizovala spoločnosť Lázne Luhačovice a bol financovaný aj z dotačného programu Ministerstva pre miestny rozvoj.
Slnečné kúpele, ktoré kedysi ponúkali priestor pre odpočinok, plávanie, gymnastiku či spoločenské stretnutia, dnes znovu dýchajú atmosférou začiatku 20. storočia. Prechádzka medzi reštaurovanými drevenými kabínkami a pôvodnými kaďami je ako cesta časom. Rekonštrukcia vrátila kúpeľom ich pôvodnú farebnosť, odhalené boli aj unikátne artefakty vrátane kamenných poznámok mlynárov, ktoré sú staré viac než 300 rokov.
Expozícia: Jurkovičova architektúra a Janáčkova hudba
Jadro novootvorenej expozície v budove Vodoliečebného ústavu odhaľuje príbeh troch fenoménov Luhačovíc: prírodných liečivých zdrojov, majstrovského diela Dušana Jurkoviča a tvorby Leoša Janáčka.
Jurkovič bol spolutvorcom myšlienky na vybudovanie moderných slovanských kúpeľov a realizátorom ich jedinečnej podoby. V krátkom období rokov 1902 – 1907 tu vytvoril súbor štrnástich stavieb, ktoré definujú genius loci Luhačovíc. Dodnes sa zachovalo 7 stavieb, a to okrem Slnečných kúpeľov a Vodoliečebného ústavu sú to vily Valaška a Vlastimila, Jurkovičov dom, Chalúpka a Jestřábí.
Návštevníci sa môžu tiež tešiť na prehliadku verne zrekonštruovanej Jurkovičovej Odpočivárne, vybavenej replikami pôvodného mobiliára z roku 1902, a na autentický model areálu z roku 1910.
Od tradičného dezertu k turistickej atrakcii: Ako sa vyrábajú kúpeľné oblátky? (video)
Druhé poschodie expozície je venované tvorbe Leoša Janáčka, ktorý bol pravidelným hosťom Luhačovíc od roku 1903 až do svojej smrti v roku 1928. Luhačovice pre neho boli miestom liečby, odpočinku a inšpirácie a práve tu sa stretával so ženami svojho života. Do tunajšieho prostredia zasadil prvé dejstvo opery Osud, rozpísal tu Zápisník zmiznutého, Príhody líšky Bystroušky i slávnu Glagolskú omšu. Ukážky niektorých jeho hudobných diel si môžete vypočuť i v rámci expozície.
Živý program a tajomstvá Slnečných kúpeľov
Kúpele ponúkajú nielen prehliadky historického areálu, ale aj bohatý kultúrny a spoločenský program. Konajú sa tu koncerty, divadelné predstavenia a ďalšie podujatia pre celú rodinu. Návštevníci sa môžu tešiť na tajomné príbehy tohto miesta, vrátane objavenia pôvodného vodného náhonu či vernú rekonštrukciu spomínanej chýrnej Jurkovičovej Odpočivárne.
Po stopách Janáčka a svojich zmyslov
Ak plánujete pobyt v Luhačoviciach, nemožno prehliadnuť možnosť ubytovania v historickom hoteli Augustiánsky dom. Práve tu slávny hudobný skladateľ Leoš Janáček strávil viacero letných prázdnin. V roku 1926 tu dokonca vznikli skice k jeho svetoznámemu dielu „Glagolská omša“. Okrem bohatého kultúrneho odkazu ponúka hotel luxusné ubytovanie a oddych v Záhrade šiestich zmyslov, ktorá je ideálna na regeneráciu tela i mysle.
Jurkovičov dom: Architektonická perla Luhačovíc
Ďalším výnimočným miestom, kde môžete prenocovať, je Jurkovičov dom – architektonická perla navrhnutá Dušanom Jurkovičom. Tento dom, postavený v štýle ľudovej secesie, je charakteristický drevenými prvkami a pestrou farebnosťou, typickou pre Jurkovičovu tvorbu. Vďaka svojej výbornej polohe v centre kúpeľov blízko promenády vás prenesie do nezabudnuteľnej atmosféry luhačovických kúpeľov. V jeho okolí sa nachádzajú aj liečivé luhačovické pramene, z ktorých sa môžete napiť, a to Vincentka, Vincentka II, Ottovka, Nový Jubilejný, Prameň Dr. Šťastného a o 30 metrov ďalej Aloiska.
Slnečné a Riečne kúpele v Luhačoviciach sa po rokoch opäť stávajú miestom, ktoré stojí za návštevu. Či už prichádzate za históriou, kultúrou, alebo hľadáte oddych v krásnom prírodnom prostredí, tento areál vám ponúkne nezabudnuteľné zážitky.