Krymské vrchy v južnej časti polostrova oddeľujú ľudoprázdnu prírodu od rušných mestečiek sústredených pozdĺž pobrežia Čierneho mora. Napriek tomu, že väčšina územia je neobývaná, nájdete tu životom pulzujúcu a turisticky obľúbenú Jaltu, Balaklavu či Sudak.
Cesta okolo pobrežia je jedinou možnosťou ako navštíviť mestá v južnej časti Krymu. Hornatá krajina zamedzila vlakové spojenie, preto transport zabezpečujú autobusy, minibusy tzv. maršrutky, ale aj taxík, ktorý je aj na veľké vzdialenosti pomerne lacný. Prekvapením môžu byť aj trolejbusy jazdiace do vzdialených periférií miest. Keďže autobusová doprava zo Sevastropoľu premáva často, nie je nutné zaplatiť viac ako 50 centov, aby ste sa po vyše polhodinovej ceste dostali do Balaklavy. Na rušnej prestupnej stanici za Sevastopoľom vládne chaos, najlepšie je rovno sa spýtať na číslo spoja.
„Kukla zahaľujúca celú tvár z 18. storočia“ alebo Balaklava
Malé mestečko medzi kosodrevinovými útesmi skrýva niekoľko zaujímavých turistických atrakcií. Balaklava si ponechala charakter prístavného mesta ešte od čias Krymskej vojny. Okrem reštaurácií a obchodíkov sa
vám naskytne pohľad na multimiliardárske jachty ruskej elity, aj na drobné rybárske loďky prepravujúce turistov. Ak ste prišli do Balaklavy kvôli plážam a kúpaniu v mori, môžete pri prvej návšteve zostať zaskočený. Po príchode do prístavu nezbadáte nič iné len betónový otvor v skale, obrovské jachty a množstvo malých lodiek. A práve tieto loďky s niekoľkými miestami na sedenie sú jediným spojením s plážami v priľahlých zátokách. Presnejšie s dvomi – Zlatou a Striebornou plážou. Loďka sa plaví okolo tajného úkrytu z čias studenej vojny a troch janovských veží pozorovateľných na útese nad mestom, ktoré sú roky v nepretržitej rekonštrukcii obkolesené lešením. Popri kamenných útesoch sa dostanete na malebné pláže, úplne skryté pred ruchom centra, no aj tak preplnené ľuďmi, čo spôsobila akási vodná diaľnica neustále sa plaviacich lodiek do zálivu a naspäť. Pre toho, kto neprišiel kvôli piesku a kúpaniu sa v mori, bude určite zaujímavé námorné múzeum – otvor v skale, ktorý sovieti používali ako tajný úkryt jadrových ponoriek.
Ruská riviéra Jalta
Jedna z najkrajších ciest je tá z Balaklavy na Jaltu. Cesta plná serpentín na hranici Krymských vrchov a pobrežia, vinice a kosodrevina, drobné mestá v zátokách žijúce turistickým ruchom. Pre zdatnejších športovcov je cesta do Jalty ideálna na jazdu bicyklom s nepretžitým výhľadom na more. Pri vjazde do Jaltskej zátoky vás
privíta husto osídlené mesto akoby padajúce z hôr, ktorého centrum ústi pri mori. V Jalte je ľahké nájsť zábavu, pretože je prvotriednym letoviskom a bývalým sídlom ruskej aristokracie. S ukrajinčinou sa tu prakticky nestretnete, väčšina miestnych obyvateľov ovláda iba ruštinu. Preplnená nábrežná promenáda (náb. Lenina) je oslavou gýču vo všetkých jeho podobách. V nočných hodinách môžete byť svedkami ohromujúcich výjavov – stovky metrov krinolín, barokových scenérií a parochní, motorky Harley Davidson a kožené bundy, ktoré čakajú na zvedavé fotoaparáty turistov. Nezabudnuteľnú atmosféru dotvárajú vkusnejší pouliční umelci, tržnica s menej vkusným umením a všetky miestne gurmánske špeciality. Jalta je na príchod turistov pripravená bohatou sieťou hotelov a reštaurácií. Ubytovanie zoženiete aj u miestnych bábušiek vo dne aj v noci. Počas dennej obhliadky mesta narazíte na katedrálu Alexandra Nevského, či Čechovov dom a múzeum so záhradou pripomínajúcou jeho dielo Višňový sad. Pri prechádzke mesto vzhliadnete aj monumentálne sochy Lenina, jedny z posledných na Kryme, kde sa dnes tento socialistický vodca musí deliť o miesto s reštauráciou McDonald’s.
Bývalé byzantské mesto Sudak
Najpopulárnejšie letovisko Krymu – Sudak založili v 3. storočí byzantskí kupci. Mesto dýcha históriou z čias Byzantskej ríše aj z obdobia ruskej nadvlády v 18. storočí. Okrem rušného života v centre porovnateľného s
Jaltou je najväčšou a prakticky jedinou atrakciou pevnosť z 11. storočia týčiaca sa na mestom. Túto významnú krymskú archeologickú pamiatku navštívi každý turista, ktorý prechádza Sudakom. Zo svojich hradieb ponúka výhľad na celú zátoku s plážami. Prístup na hradby je aj po zotmení, výstup na najvyššiu podstatne hladkú skalu pevnosti môže byť trošku riskantný. Každopádne je zážitkom ho absolvovať. Predsa len málokedy sa stretnete tradíciou ozdobovania stromov igelitovými sáčkami a miestnymi obyvateľmi v plážových šľapkách štverajúcimi sa na strmé skaly, kde by si každý priemerný Slovák zobral minimálne turistické topánky. Pláže blízko centra majú rovnakú možnosť zaujať vašu pozornosť. More je čisté a príjemne teplé, no opaľovanie sa na pláži medzi betónovými stĺpmi a strechami nemusí byť tým najlepším námetom pre ideálnu dovolenkovú fotografiu. Jedlo v pobrežných stánkoch je však znamenité, na výber sa ponúkajú všetky ukrajinské špeciality, ale aj talianska či africká kuchyňa. Posedenie v otvorených terasách je tematicky ladené a na rozdiel od Jalty dohovoríte sa nielen po rusky, ale aj po slovensky a po polsky.
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Kara-Dag, po tatársky Čierne pohorie
Najpopulárnejším výletom v okolí Sudaku je návšteva prírodnej rezervácie Kara-Dag, významom prirovnávanej k Jurskému parku. Čierny terén je dielom vulkanickej činnosti z obdobia Jury, kedy sa láva sformovala do úžasných tvarov ako „Diablov prst“ či Zlatej brány, voľne vyčnievajúcej z vody. Rezervácia je vzácna pre svoju faunu a flóru, pistáciové a píniové stromy, kormorány, orly a bociany. Môžete navštíviť akvárium, delfinárium či botanické záhrady. Výlet na Kara-Dag je možné absolvovať vždy iba so sprievodcom loďou alebo peši. Návšteva rezervácie je vynikajúcim záverom cesty po Kryme a ukážkovým príkladom krásnej ukrajinskej prírody.