Filadelfia – kolíska slobody pre Ameriku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Filadelfia
Filadelfia - pre Američanov známa aj pod skratkou "Philly" Foto: Hana Hajovská

Najväčšie mesto v štáte Pensylvánia má grécky pôvod. Philos znamená milujúci, adelphos znamená brat. I preto je jedna z prezývok tohto mesta „Mesto bratskej lásky.“

K ďalším prezývkam Filadelfie patrí staré známe označenie „Philly“ alebo „Rodisko Ameriky“ či „Kolíska slobody“. Nachádza sa na severovýchode USA a leží asi 130 km juhozápadne od New York City, čo v praxi znamená asi 2 hodiny cesty autom.

Filadelfia
Foto: SITA/AP

Históriu nasiaknuté mesto založil William Pen 27. októbra 1682. Pôvodne mala Filadelfia slúžiť ako prístav a miesto pre vládu. V roku 1750 sa mestu podarilo dosiahnuť prvenstvo ako najviac vyťažený prístav z pomedzi trinástich pôvodných kolónií. Počas americkej revolúcie zohralo mesto veľkú rolu, nakoľko tu bola 4. júla 1776 podpísaná deklarácia nezávislosti a 17. septembra pre zmenu ústava. A od tohto dňa môže celá Amerika oslavovať vo veľkom ohňostrojmi a pokrikmi „Happy Birthday, America!“.

Filadelfia sa navyše môže pochváliť tým, že bola 10 rokov dočasným hlavným mestom celých Spojených štátov a to v období, keď bol Washington, D.C. vo fáze výstavby.

Filadelfia
Foto: Hana Hajovská

Turistické „highlighty“

Slobodu a nezávislosť Ameriky dokumentujú ako pamiatky Liberty Bell (Zvon slobody) a Deklarácia nezávislosti v Independence Hall. Ak chcete vidieť Liberty Bell, nemusíte platiť vstupné. Pripravte si však dávku trpezlivosti pri čakaní v dlhom rade „zvonachtivých“ turistov. Potom na vás čaká už len bezpečnostná kontrola a hor sa spraviť si jednu z povinných fotiek vo Filadelfii. Ak ste však príliš netrpezlivý, zvon sa dá vidieť aj zvonku cez okno. Možno to nie je to ako vo vnútri, ak však natrafíte na deň ako my, keď bolo vonku 40°C skočíte radšej do fontány ako by ste hodinu čakali na vstup sem. Záleží na vašich prioritách. Ani do Haly nezávislosti nepotrebujete zaplatiť vstup. Okrem zimných mesiacov sa však vyžaduje mať lístok, ktorý si môžete vyzdvihnúť vopred a vrátiť sa na určitú hodinu späť na prehliadku.

K ďalším zaujímavým miestam Filadelfie patrí LOVE statue. Nejde o žiadny monument zaľúbencov, iba o prostý nápis LOVE, no zo sochy sa stala obľúbená turistická zastávka a tak si musíte na fotku pod nápisom láska počkať v rade ostatných záujemcov. Ak navyše prichádzate v lete, za sochou je jedna z viacerých filadelfských fontán, tak neváhajte a skočte do nej po kolená, vzpruží vás to. Zaručene. Kúsok od tejto atrakcie sa nachádza obrovský štipec na bielizeň. Možno pre niekoho taká malá nepodstatnosť v rámci výletu sem, ale podľa mňa sa oplatí naň pozrieť a upraviť pár záberov na pamiatku.

Rockyho preslávený beh

Filadelfia
Foto: Hana Hajovská

Od Love statue sa môžete prejsť až k Múzeu umenia, ktoré je slávne vďaka filmu Rocky so Silvestrom Stallonem. Cesta k nemu vedie cez ulicu lemovanú vlajkami z celého sveta a blízko ďalšej fontány som našla aj tú slovenskú. Rockyho slávny beh po schodoch Múzea umenia sa stal doslova kultúrnou inkonou. Scéna sa nakrúcala presne tu a preslávila mesto. Preto, či ste film videli alebo nie, vybehnúť víťazne ako Rocky hore, jednoducho musíte. Na vrchole schodov sa vám navyše naskytne pekný pohľad na mesto. Po pravej strane schodišťa je Rockyho socha so zdvihnutými rukami v boxerských rukaviciach a na vrchu zase môžete nájsť Rockyho odtlačky nôh.

Philly cheese steak

Filadelfia je známa v oblasti gastronómie, minimálne po celých Spojených štátoch amerických vďaka „philly cheese steak“. A pritom v skutočnosti o žiadny steak nejde. Ak si philly cheesesteak objednáte dostane sendvič, pre lepšiu predstavu skôr bagetu naplnenú pomletým grilovaným hovädzím mäsom, ktoré je zmiešané s roztopeným syrom. Je to lahôdka, a hoci dostanete toto jedlo aj v iných štátoch USA, odborníci tvrdia, že nikde neochutnáte philly cheese steak v jeho pravej podobe, pokiaľ neabsolvujete výlet do mesta, odkiaľ pochádza. Okrem klasického, si môžete kúpiť aj steak s cibuľou, paradajkovou omáčkou, korením či nahradiť hovädzie mäso kuracinou. Možností je naozaj veľa.

Filadelfia
Foto: SITA/AP

Filadelfia a bezpečnosť

Pred mojím výletom ma viacerí upozorňovali, že mesto môže byť trochu nebezpečné. Známa tu strávila víkend a podľa jej slov bola chyba si „booknúť“ hostel v nejakej okrajovej štvrti, nakoľko sa vraj stretla s podivnými ľuďmi a večer radšej neriskovala výjazd do ulíc. Tak som googlila a našla článok, kde autor premenoval Filadelfiu na Killadelfiu (z angl. kill– zabiť), nakoľko vraj dochádza k častým vraždám kvôli vysokému počtu nelegálne držaných zbraní. No aby ste nedostali panický záchvať. Obyvatelia samotnej Filadelfie sa bránili, že mesto až také nebezpečné vôbec nie je, ostražitosť je samozrejme potrebná, ale žiadnu prehnanú úzkosť mať pri návšteve Filadelfie mať netreba. Centrum a turistické časti sú bezpečné a my sme sa počas našej návštevy zdržiavali iba tam a cítili sme sa úplne príjemne a výlet sme si užili. Koniec koncov okrajové časti mesta nie sú najbezpečnejšia miesta na svete vo viacerých mestách. Takže pribaľte do kufra zdravú ostražitosť, vreckový nožík nebude potrebný.

Filadelfia
Múzeum umenia Foto: Hana Hajovská

Foto: Hana Hajovská

Filadelfia
Obrovský štipec Foto: Hana Hajovská

Foto: Hana Hajovská

Filadelfia
Liberty Bell sa dostal aj na poštové známky Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Filadelfia
Jedna z viacerých filadelfských fontán Foto: Hana Hajovská

Foto: Hana Hajovská

Nenechajte si ujsť výlet do mesta plného histórie, chutného hovädzieho a slávneho Rockyho. Z New Yorku je to, čo by človek kameňom dohodil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať