Mesto, nad ktorým sa prevaľujú mračná smogu, sa paradoxne pýši oázou pokoja s jazerom a tonami zelene. Kantonský Čao-čching je plný paradoxov.
Čao-čching – na prvý pohľad znečistené, ukričané a chaotické mesto s prevahou novodobého štýlu budov bez väčšieho náznaku úcty k tradícii. Nesúď však knihu podľa obalu. Mesto v sebe ukrýva mnoho pokladov, len ich treba niekedy dolovať. Turistický ruch zatiaľ nie je natoľko rozvinutý, aby sa vám na každom rohu núkali tradičné či netradičné miesta hodné návštevy. A asi aj v tom je ich čaro. Žiadne návaly turistov.
Čao-čching (z čín. Zhaoquing) je mesto v západnej časti provincie Guang-tung (z čín. Guangdong), ktoré sa rozprestiera na rozlohe asi 15-tisic kilometrov. Žijú v ňom viac ako 4 milióny obyvateľov. Od hlavného mesta provincie Kantonu (Guanghzou) je vzdialený asi 110 kilometrov. Čao-čching v preklade znamená „začiatok niečoho sľubného“.
Sedem hviezd
Asi najznámejšou a vskutku okúzľujúcou atrakciou Čao-čchingu je areál Hviezdneho jazera (z čín. Xing hu) známy pod názvom Sedem hviezd (Qīxīng Yán). Rozsiahle jazero, ktoré sa rozprestiera na ploche asi ôsmich kilometrov štvorcových, je situované v centre mesta pri námestí Paifang v blízkosti nákupných centier.
Jazero sa podľa zvinutého brehu rozdeľuje na päť menších vodných plôch, každé má pritom vlastné pomenovanie podľa symboliky – Východné jazero, Zelené Lotosové jazero, Stredné jazero, Jazero Morská vlna a Vnútorné jazero. Oblasť, ktorá je vhodná na turistiku či objavovanie jaskýň, je pod prísnou kontrolou štátu. Pri vstupe sú návštevníci poučení o pokynoch, ako by sa mali správať. Jednorázové vstupné bezohľadu na vek je na miestne pomery trochu pridrahé, 60 juanov (asi 7 eur), v porovnaní s Európu však bez debaty viac ako príjemné.
Vychádzka za Budhom
Vynechať by ste nemali ani ďalšiu z oáz zelene s extra dávkou kyslíka – areál s budhistickým chrámom známy ako Dinghu Mountain, nazývaný aj Oáza obratníka raka.
Z Čao-čchingu je doslova na nadosah, a to ako logisticky, tak aj finančne. Nachádza sa asi 18 kilometrov severne od samotného centra mesta, je však možné sa tam dostať priamo miestnym autobusom.
Cena jedného lístka na autobus je v rámci mesta, bezohľadu na vzdialenosť čí dĺžku jazdy, 2 juany (asi 0,25 eur), ktoré sa pri stupe hádžu do priehľadnej plastovej krabičky pri vodičovi. Len na okraj, mnohí peniaze rolujú do neprehľadnej kôpky za snahou ušetriť, keďže bankovky sú menej viditeľné.
Čao-čchingu má dobrú polohu aj vzhľadom na dostupnosť k ostatným turistický príťažlivým mestám. Do hlavného mesta provincie, priemyselného a kultúrneho centra oblasti Kantonu, ktoré je zároveň tretím najväčším mestom v Číne, trvá cesta autobusom zhruba 2 hodiny. Jednosmerný lístok vás vyjde na približne 50 juanov (asi 6 eur). V blízkosti sú tiež turisticky atraktívne zastávky ako Hongkong, Macao či Šen-čen.
Mrak smogu nad Čao-čchingom
Po prechádzke ulicami Čao-čchingu by si málokto pomyslel, že práve toto mesto chce byť ekologickým prototypom, hoci sa o to miestna vláda už niekoľko rokov snaží.
Realita je zatiaľ až priveľmi čínska – priveľa ľudí, priveľa odpadkov, primálo snahy zo strany miestnych. Najmä menšie a bočné ulice sú častokrát doslova až zasypané odpadkami, ohromné kopy zvyškov jedál a porozhadzované obaly sú doménou zadných dvier toho-ktorého podniku.
Lepší dojem na pohľad vytvárajú hlavné ulice v samotnom centre mesta v blízkosti nákupných centier. Nepríjemným faktom je zatiaľ každodennými výparmi znečistený vzduch, mračná smogu niekedy nedovoľujú dovidieť do vzdialenosti väčšej ako pár metrov. Opakom je už spomínaný park Sedem hviezd, ktorý počas slnečných dní pôsobí doslova ako oáza pokoja s čerstvým vzduchom a o ktorý sa miestni pracovníci usilovne starajú denno-denne.
Kantonská kuchyňa aj jazyk
Čao-čching patrí do Kantonskej oblasti, čo je citeľné na dvoch „parametroch“ – jazyk a kuchyňa. Mandarínskou činštinou sa síce dorozumiete, ale miestni vám budú odpovedať vo svojej značne modifikovanej kantonskej podobe čínskeho jazyka.
Vplyv kantonskej oblasti je značný aj čo sa týka kuchyne. Kantonský spôsob prípravy jedál patrí k najpopulárnejším aj za hranicami Číny a vraj je aj jednotkou v porovnaní s ďalšími čínskymi kuchyňami ako napríkald šanghajskou, sečuánskou či pekingskou.
Delikatesou, ktorú vám nepripraví lepšie nikto iný, ako miestni obyvateľ Čao-čchingu, je dusené bravčové mäso s ryžou v lotusovom liste. Pri návšteve sú vám možnosti skúšania a ochutnávania otvorené, miestni obchodníci vám však veľmi neporadia, ak neovládate čínštinu. Angličtina si tu svoje miesto zatiaľ nevybudovala.
Čínska úprimnosť
Obyvatelia Čao-čchingu nie sú na turistov priveľmi zvyknutí a dá sa povedať, že svojím neázijským zjavom na ulici určite vzbudite pozornosť. Ak pritom oplývate určitou raritou, ktorá nekorešponduje s čínskym výzorom, či už je to výška, svetlá farba vlasov či u žien aj väčšie poprsie, pripravte na neskrývajúce pohľady, hlasné komentovanie či tajné fotenie. Ľudia sú veľmi úprimní a radi vyjadrujú svoj názor.
Nebojte sa preto naučiť zopár základných čínskych fráz, určite vyčaria úsmev na tvárach domácich a vyslúžite si ich obdiv.
Pozor na dravých jazdcov
Tak, ako vedia byť ľudia kráčajúci vám zoči-voči na uliciach príjemní a usmievaví, tak sa pri jazde na motocykli menia priam na dravcov.
To platí viac-menej pre Čínu ako takú. Vodiči za volantom či na motorkách bez varovania prechádzajú z cesty na chodníky a naspäť a bezohľadu na bezpečnosť sa miešajú s chodcami.
Buďte preto veľmi opatrní, ublížiť vám pri troche nepozornosti môže aj spätné zrkadlo v rýchlosti uháňajúceho vozidla.