Chaos aj poriadok, to je pravá Barcelona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barcelona
Na ďalšom pahorku Tibidabo tróni obrovská socha Ježiša Krista s rozpaženými rukami. Stráži ju po obvode 12 apoštolov, každý z nich sleduje inú časť mesta. Petra Bačová

Máloktorá krajina je v súčasnosti taká kontroverzná ako Katalánsko. Nová vláda, starý kontinent. Pokrokový ľud verzus zaužívané zvyky. Čistota na úkor absolútneho zmätku. Tieto protiklady presne vyjadrujú jednoduchosť i komplikovanosť katalánskeho hlavného mesta – Barcelony.

Ak sa vyberiete do druhého najväčšieho mesta Španielskeho kráľovstva, mali by ste zvoliť cestu poznávacej dovolenky. Napriek krásnemu pobrežiu Barcelona ponúka ďaleko viac vo svojom srdci. Uličky v gotickej štvrti sa opúšťajú iba ťažko, romantika časov dávno uplynulých na človeka z iného kúta sveta dolieha neúprosne. V podvečernom svetle sa každá vežička ohýba pod ťarchou histórie, tento zážitok môže zdokonaliť už iba posedenie v niektorej z množstva reštaurácii lákajúcich turistov bohatou ponukou tradičných španielskych jedál kombinovaných s plodmi mora.

Barcelona
Monumentálnosť chrámu Sagrada Família nemožno dosť dobre zachytiť na žiadnej fotografii. Petra Bačová

Gaudího mesto

Klasický sprievodca ponúkne návštevu architektonických pamiatok rôznych renomovaných umelcov. Medzi najznámejších sa pravdaže radí Antoni Gaudí, ktorého domy objavíte na jednej z hlavných ulíc mesta, na Carrer Noude la Rambla. Púť po Gaudího vizitkách pokračuje v Parc Güell, ktorý sa síce nachádza mimo stredu Barcelony, napriek tomu sa ho oplatí vidieť. Park okrem iného skrýva známy motív mnohých turistických darčekových predmetov, a to mozaikovú sochu draka či nekonečné lavičky, oboje akoby poskladané z tisícov viacfarebných rozbitých kachličiek.

Gaudího najväčším a rozhodne najviac dych vyrážajúcim výtvorom je Sagrada Família. Monumentálnosť tejto stavby môže zatieniť už iba jej dokonalosť v jednoduchosti. V tomto prípade, tak ako ostatne v mnohých ďalších, papierový sprievodcovia neklamú – stále nedokončený chrám financovaný iba z darov nadšencov Gaudího umenia je jednoznačne dominantou mesta.

Pri návšteve najšťavnatejších miest v Barcelone sa však treba pripraviť na rady nedočkavých krátkodobých prisťahovalcov. Konkrétne pred Sagradou sa pripravte na jeden a pol hodinu čakania, iba ak by ste si predtým rozumne a prezieravo kúpili lístky cez internet. Čo sa týka výšky cien vstupného k pamiatkam, ktoré sa zrodili najprv v hlave Antoniho Gaudího a následne uzreli svetlo sveta v metropole Katalánska, z peňaženky budete musieť vyloviť desať eur.

Chute Barcelony?

Barcelona
Ako správni horkokrvní južania, aj Katalánci si pochutia na štipľavých pokrmoch. Petra Bačová

Najdrahším artiklom, okrem trpezlivosti v mestskej doprave, sú bez pochýb služby. Aj za sedenie na vonkajšej terase čohokoľvek sa pripláca aspoň 50 centov. Tento fakt je v podstate neodôvodnený, potraviny sú v početných hypermarketoch niekedy lacnejšie ako na Slovensku. Barcelona sa dokonca výstižne prispôsobila prílevu cudzincov, v reštauráciách a baroch preto ponúkajú stredoeurópske až americké pokrmy. Rôzne druhy mäsa a kebab na každom rohu, spolu s tým vždy hranolky, ryža a šalátová príloha, to je bežné vybavenie každého rozumného podniku.

Keď niečo Barcelone chýba, tak je to určite strašidelná štvrť. Ak sa aj náhodou zatúlate na okraj mesta, ktoré obývajú černošskí, indickí alebo čínski prisťahovalci, buďte si istý, že vám ochotne pomôžu. Dokonca sa pri troške odvahy viete aj zaujímavo občerstviť, ale iba ak budete ochotní skúsiť kuchyňu iných národností, stále však bežne dostupnú aj pre Európanov.

Piráti, žraloky i štadióny

Pre náročných záujemcov je v Barcelone vždy niekoľko možností ako úspešne využiť pár hodín voľného času. Typická španielska galeóna v skutočnej veľkosti z čias pirátov a kráľov stojí v Múzeu námorníctva, neďaleko sochy Krištofa Kolumba. Pre vyznávačov moderného turizmu, prípadne rodiny s deťmi, sú v tejto oblasti lákavé najmä akvárium so žralokmi pri prístave a lanovka na vrch Montjuïc, ktorý ponúka okrem Olympijského štadióna aj múzeum Joana Miróa. Niekoľko veľmi zelených a opustených lesíkov i parkov obsahuje v prípadnom poludňajšom slnku príjemné osvieženie. Zároveň na chodníku neďaleko plaveckého bazéna s neprekonateľným výhľadom nájdete odtlačky nôh najvýznamnejších športovcov, okrem iných aj Martiny Navrátilovej.

Zradné metro i rozmanité pláže

Barcelona
Napriek očakávaniam sú na plážach v celom Katalánsku domáci obyvatelia veľmi benevolentní aj k odvážnejším nápadom turistov. Petra Bačová

Čistotnosť a ochota domácich, ktorí aj napriek všetkým snahám vedia po anglicky väčšinou veľmi málo, sú sprievodnými javmi barcelonskej kultúry. Mesto žije patriotizmom, preto sa dá všeličo vybaviť, ak spomeniete jedno či dve slová v katalánčine, ktorá je príznačne odlišná od všeobecne uznávaného španielskeho jazyka. Jediným problémom pre dobrodruhov, ktorí sa rozhodnú navštíviť mesto absintu samostatne bez dohľadu cestovnej kancelárie, môže byť metro. V Barcelone premáva niekoľko druhov vlakov, samostatné Barcelonské metro (Ferrocarrilsde la Generalitat de Catalunya), štátne metro a aj diaľkové rýchlovlaky. Napriek zmyslu pre humor trvá každému aspoň tri dni, kým sa zorientuje v spleti niekoľkých desiatok jazdných dráh. Pomôckou je iba jedna rada: Na farby liniek sa nespoliehajte!

Pláže v meste sú plné bieleho i zlatého piesku, ak preferujete štrk, musíte sa presunúť ďalej na sever krajiny. Rovnako sa treba sústrediť na druh vlajky, ktorá označuje pobrežia, Španieli sú totiž aj napriek silnému vplyvu katolíckej cirkvi v otázke homosexuálov otvorení. Nie je síce bežné stretnúť prekvapivo oblečených ľudí, pri ktorých si nie ste istí, či ide o mužov alebo ženy. Vidieť však páriky rovnakého pohlavia je pomerne nenáročná záležitosť.

Barcelona
Parc Güell ponúka okrem výhľadu na dominanty mesta aj romantické lavičky, na ktorých sa fotia prevažne mladé páriky. Petra Bačová

Pondelková „siesta“

Žiť v zmysle okupácie promenád, korza či barov, sa začína neskoro večer, cez deň si musia nedomáci zvyknúť na dvoj až trojhodinovú siestu. Keďže Katalánsko je na juhu a počas vlády slnka sa všetci neúspešne bránia horúčavám, a keďže obsah turistov na preferovaný meter štvorcový je enormný a cez víkend sú všetci ľudia v tomto kraji aktívny, v pondelok je všetko zatvorené.

Ak sa rozhodnete navštíviť v rámci túžby po letnej, jesennej alebo zimnej exotike Barcelonu, odporúčam Vám vyzbrojiť sa iba milým a zmäteným úsmevom. Práve ten za Vás sám od seba vyrieši všetky ťažkosti, potom už ostáva iba zabudnúť na každodenný stereotyp, ktorý poznáte a vychutnať si príchuť života úplne iného národa preplnenými kalichmi poznania a vášne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať