Moje rozhodnutie stráviť víkend v Budapešti bolo jednoduché. Mala som iba zopár nenáročných podmienok. Musí to byť blízko, cenovo prístupné aj pre moju peňaženku a predsa turisticky príťažlivé. A bolo rozhodnuté. Kupovala som lístok smer Maďarsko.
Budapešť – hlavné mesto Maďarska – hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Svojmu menu vďačí za spojenie troch dovtedy samostatných osád v roku 1837, a to konkrétne spojením Budína, Starého Budína a Pešte. Do roku 1918 bola Budapešť hlavným mestom Uhorského kráľovstva a svoju historickosť vám dokáže hneď pri príchode do mesta. My sme sa do Budapešti dostali vlakom a železničná stanica Keleti zrútila moje stereotypné predstavy o tom, ako v globále železničné stanice vyzerajú. Žiadne staré, grafitmi popísané, neútulné priestory. Stanica Keleti je zachovaná, historická budova.
Pracovník hostela, v ktorom sme boli ubytovaní nám povedal, že Budapešť je približne o 30% lacnejšia ako Bratislava. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že portál Opentravel.com vo svojom článku o desiatich lacných európskych destináciách, zaradil Budapešť na štvrté miesto. Bratislava sa do rebríčka nezaradila.
Naša rezervácia samostatnej štvorposteľovej izby v hosteli sa pretavila do malej garsónky priamo v centre, pár minút od hlavného dopravného uzla v meste. Hoci mal tento bytík ďaleko od exkluzívneho ubytovania, my sme výskali radosťou. Pre nás to bol vlastný byt v súkromí uprostred tejto metropoly. A to všetko za 10 € za noc.
„Must see“ v Budapešti
Naše prvé kroky smerovali do Tropicária. Keďže každá cestovná kancelária sem robí zájazdy, ani my sme si to nesmeli nechať ujsť. Samotné Tropikárium sa nachádza na okraji v meste a je súčasťou jedného nákupného strediska. Osobne ma táto atrakcia nesklamala, no očakávala som väčšie priestory. Ocitnete sa v priestore plnom rybičiek, rají či žralokov, dokonca môžete zažiť dážď v dažďovom pralese, to všetko však stihnete prejsť za necelú hodinku. Nuž, celodenná atrakcia to rozhodne nie je. Rozhodne si však na záver oddýchnite na lavičkách pri najväčšej atrakcii, 2,7 metrov dlhom žralokovi. Osobne si myslím, že pozorovaním tohto žraloka sa môžete zabaviť približne rovnakú dobu, za akú Tropikárium prejdete. Ak vám Tropikárium nestačilo a chcete sa v ríši zvierat ocitnúť ešte raz, určite si nenechajte ujsť návštevu budapeštianskej ZOO.
Ak však chcete v Budapešti niečo, čo vám určite zaberie pár hodín, bežte do zábavného parku Vidampark. Na ten som sa ja osobne tešila najviac. Zábavný park, v ktorom zaplatíte vstup a potom sa môžete vyblázniť na atrakciách koľko len vy a váš žalúdok znesú. Čiže platíte iba za vstup a nie za každú atrakciu zvlášť. Aj keď pár výnimiek, kedy si priplatiť musíte, sa samozrejme nájde aj tu. Vybláznite sa však na najrôznejších atrakciách aj zadarmo. Od tých najjemnejších (ruské koleso) až po kolotoče, kde vás točia do troch svetových strán, otáčajú dole hlavou alebo nechajú padať k zemi. Ja sama som odtiaľ odchádzala viac-menej z donútenia po štyroch hodinách krútenia, točenia a padania. A pokiaľ by som už nič iné z Budapešti nikdy nemala vidieť, do Vidamparku sa ešte určite vrátim.
Navečer si určite nenechajte ujsť krátku prechádzku popri Dunaji, ktorý rozdeľuje mesto na dve časti. Popri rieke budete mať možnosť vidieť mosty, ktoré tieto dve časti spájajú a je nutné podotknúť, že pohľad naozaj stojí zato. Každý most je iný a jedinečný.
Maďarský parlament a Rybárska bašta
Ako čerešničku na torte sme si nechali návštevu parlamentu. Ako občan Európskej Únie máte jedinečnú šancu ísť na prehliadku tejto fascinujúcej stavby celkom zadarmo. A tak sa môžete v rade na vstupenky zadarmo, škodoradostne usmievať na zástupy nastylovaných Japoniek a ich frajerov, rodinných príslušníkov a iných „mimoeurópskych“ turistov, že vy to máte „free“. A prehliadka teda stojí za to. Na slovenský či český výklad zabudnite, ale aj anglická sprievodkyňa vás prenesie touto fascinujúcou budovou a budete unesení, aj keď po anglicky zvládnete nanajvýš „hau dú jú dú.“
Ďalšou neodmysliteľnou dominantou Budapešti je Rybárska bašta. Kedysi vo mne tento názov evokoval predstavy malej reštaurácie dekorovanej rybárskymi sieťami. A keď tam pred pár rokmi známu požiadal priateľ o ruku, nešlo mi spojenie romantika a Rybárska bašta dohromady. Keď som však na vlastné oči videla, že Rybárska bašta je v skutku romantické miesto, myslím si, že aj mňa by pohľad na baštu, Dunaj a za ním sa týčiaci parlament a zásnubný prsteň, predsa len dojal. Preto si do svojho itineráru pripíšte aj adresu tohto skvostu (či už niekoho o ruku požiadať plánujete alebo nie). Na rovnakom mieste ako Rybárska bašta sa nachádza aj Marcipánové múzeum. Ak dovnútra ísť netúžite pokochajte sa aspoň gigantickou tortou vo výklade, na výrobu ktorej sa spotrebovalo 1400 vajec.
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Typicky maďarské
Ako turistovi a gurmánovi v jednom si nesmiete nechať ujsť typické maďarské lahôdky a špeciality – či už paprikáš, guláš, perkelt, balatonskú šťuku alebo halászlé. Ak vám skôr ako balatonská šťuka lahodí srdcu rocková hudba, určite sa do Maďarskej metropoly vyberte v lete. Koná sa tu najväčší rockový festival v strednej Európe Sziget, konkrétne na dunajskom ostrove Óbuda. Ďalšia letná atrakcia je určená pre priaznivcov športu, v auguste sa tu totiž koná Veľká cena Formuly 1 na okruhu Hungaroring. Budapešť je zase v septembri naklonená priaznivcom (nielen tokajského) vína, vtedy totiž hostí Medzinárodný festival vína.
Či už do Budapešti idete s konkrétnym zámerom, ale chcete iba cenovo nenáročný príjemný výlet, Budapešť vám privíta s otvorenou náručou.