Skalnaté útesy týčiace sa nad nedotknutými plážami južnej časti Portugalska, bludisko lagún a bielo-modré slnečné mestá sú bezpochyby najväčším klenotom územia Algarve. Faro, Lagos či Sagres sú obľúbeným východiskom pri objavovaní ukrytých prírodných krás a hľadanie podobného čara v Európe je potom ťažké.
Provincia s kilometrami bielych piesočnatých pláží obmývaných priezračnou vodou Atlantiku odhaľuje scenériu, ktorú nenájdete na žiadnom mieste Portugalska. Ak máme spomenúť najtypickejšiu vec pre Algarve, sú ňou určite neuveriteľne vysoké útesy, ktoré južne zakončujú územie Európy. Niekde až sedemdesiatmetrové útesy vyrastajúce z divokých vĺn Atlantiku patria medzi prírodné divy sveta. Atraktívnejšími ich robí aj nepretržité letné počasie a poloha blízko slnkom vybielených miest.
Jednou z originálnych zvláštností Portugalska je jeho zemepisná poloha, ktorá mu v minulosti, ešte pre zámorskými obajvmi, vyslúžila prívlastok koniec sveta. A takéto konce má hneď dva. Jeden na západe pri Lisabone a druhý v provincii Algarve, ktorej najjužnejším bodom je sklanatý útes Cabo de São Vincente. Nachádza sa tu maják, ktorý je dôležitým navigátorom lodí plávajúcich do Stredozemného mora.
Faro
Hlavným mestom Algarve a tretím najväčším v Portugalsku je mesto Faro. Bývalá kartágijská osada je dnes dôležitým obchodným a priemyselným centrom juhu s medzinárodným letiskom. Srdcom mesta je námestie Praca de Dom Francosco Gomez, ktoré ohraničuje jachtársky prístav. Námestie plynule prechádza do parku Jarim Manuel Bívar s hustou vegetáciou pálm. V meste existuje viacero ulíc lemovaných pomarančovníkmi, čo môže byť pre nás veľkou zvláštnosťou, no v južnom Portugalsku úplne bežné. Prakticky v každom meste sa stretnete s citrónovníkmi, mandľovníkmi či pomarančovníkmi ako súčasťou mestskej zelene, a paradoxne dozrievajú v zimných mesiacoch, ktoré sa v Algarve vyznačujú teplotami našej jesene či jari. Vo Fare nájdete množstvo príjemných námestí s vlastnou katedrálou rovnomenného názvu, ako Largo da Sé, či Largo do Carmo. V meste poznačenom maurskou kultúrou, bielymi fasádami domov a vežičkami, nájdete katedrály, mestské brány všetkých svetových strán, múzeá, nákupnú triedu Rua de Santa António a silné prírodné obrazy na okolitú prírodu. V prírodnom parku Parque Natural da Ria Formosa, ktorý sa rozprestiera pred mestom, objavíte labyrint lagún, vodných kanálov a rozľahlé zimovisko sťahovavých vtákov, možno aj tých našich, ktorí každoročne s obľubou tieto končiny.
Lagos
Mesto Lagos leží tak trochu mimo turistického ruchu, no napriek tomu je toto mesto považované za pýchu celého južného pobrežia. V minulosti bolo hlavným mestom a dôležitým prístavom Algarve. Dnes má povesť pokojného historického mestečka, ktoré určite stojí za to navštíviť. Miestna pláž Praia de Luz patrí k najobľúbenejším na celom pobreží a pláž Praia Meia Praia začína priamo v meste a tiahne sa niekoľko kilometrov k východu. Z čias Maurov sa tu zachovali hradby a pobrežná pevnosť Ponta da Bandeira. Lagos vždy bol, je a pravdepodobne aj zostane rybárskym mestečkom, preto sa miestna kuchyňa sústreďuje na rôzne morské špeciality. Pri dobrej večeri netreba vynechať cataplanas, čiže ryby a mušle varené v špeciálnej medenej nádobe, avokádo podávané skrevetami či smažené ikry. Reštaurácia Reis ponúka prierez celou portugalskou kuchyňou, ktorá sa podstatne líši od tej našej, no pre odvážneho turistu je určite vynikajúcim kulinárskym zážitkom.
Nočný život v Lagose sa sústreďuje okolo barov. Na rozdiel od ostatných častí Portugalska, v Lagose a na celom juhu sa stretnete s anglicky hovoriacim personálom, v mnohých prípadoch iba s anglicky hovoriacim, pretože sa vám pri objednávaní piva lámavou portugalčinou ľahko može stať, že barman pochádzajúci z Canady, Anglicka či Ameriky nevie ani slovo po portugalsky. V tomto ohľade je pre turistu ľahšie sa dohovoriť, pričom popíjanie v bare stráca autentickosť miestnej kultúry a nočný život je skôr medzinárodnou zábavou. Napriek tomu sa stretnete s kapelou hrajúcou portugalské Fado, originálnou pálenkou z jahôd Medronho a jedinými dvomi portugalskými pivami Sagres a Superbock, ktoré nemusia byť pre pivného „fajnšmekra“ najlepším zážitkom. Ponuka vín si však stále drží vysoký štandard, keďže portské víno je právom národnou pýchou Portugalska.
Albufeira
Mesto, kde leto trvá 12 mesiacov v roku, Albufeira, pôvodná rybárska dedina je dnes najrušnejším turistickým letoviskom. Navštevovaná je celoročne a v lete sa počet jej obyvateľov strojnásobí. Ponúka bohatý nočný život na námestí Praca da República, oddych na dlhých piesočnatých plážach a výhľad z útesov Grutta do Xorino, vyhlodaných do bizardných tvarov, ktoré sú výsledkom eróznej činnosti mora. Neďaleko od mesta Sagres sa vám naskytne najlepší výhľad na vysoké skalnaté útesy vyrastajúce z vĺn Antlantického oceána. Vyhliadku z plošiny obzvláštňuje pevnosť, biely kostol a monumentálne slnečné hodiny vyskladané na zemi z kameňov. Vo viacerých mestách Algarve narazíte na zaujímavý architektonický skvost v podobe kostníc – kaplniek či kostolov vystavaných iba z kostí obetí hladomorov či moru. Táto bizarná architektúra je akýmsi pomníkom pre tých, čo tragicky zahynuli pri epidémiách. Silný dojem umocňujú nápisy nad bránami, ktorými sa mŕtvy prihovárajú návštevníkom. Jedným z nich je aj nápis, ktorý mi utkvel v pamäti z kostnice vo Fare: Nos ossos que aqui estamos pelos vossos esperamos, čo v preklade znamená My kosti tu uložené čakáme na tie vaše. Takto dramatický výrok vám preto ostane v pamäti rovnako ako nekonečná sila oceánu, či horúce noci v objatí vrcholnatých miest.
Vôňa citrusových plodov, ktorá je podstatne silnejšia ako vôňa tých našich v obchodoch, príjemné slnečné dni, korkové duby, dramatická prímorská krajina a výhľady na nekonečný oceán. Dominantou v provincii Algarve nepochybne monumentálna prírodná „architektúra“ kontrastujúca s jednoduchou, no pútavou zástavbou bielych miest s akcentom modrých pruhov. Na každom kroku ochutnáte originálne morské špeciality, dobré víno a nočný ruch v srdci turistického Algarve. Aj preto je pre návštevníkov rovnako tak lákavé v lete ako aj v zime.